REKLAMA

Evergrande nie spłacił odsetek w terminie

2021-09-24 08:20
publikacja
2021-09-24 08:20
Evergrande nie spłacił odsetek w terminie
Evergrande nie spłacił odsetek w terminie
fot. TYRONE SIU / / Reuters

Minął termin zapłaty odsetek nabywcom obligacji dolarowych wyemitowanych przez Evergrande. Deweloper nie poinformował o uregulowaniu zobowiązań, inwestorzy donoszą, że nie otrzymali pieniędzy. Chińczycy mają jeszcze 30 dni, zanim zostaną uznani za niewypłacalnych.

Wczoraj Evergrande miał zapłacić 83,5 mln dol. odsetek inwestorom, którzy kupili jej obligacje dolarowe o nominalnej wartości 2 mld dol. (obecnie są one wyceniane na ledwie 33 centy za dolara). Jak donosi agencja Reutera, tak się jednak nie stało - sygnały nie nadeszły ani ze strony dewelopera, ani od nabywców jego papierów. Jeśli zobowiązania nie zostaną uregulowane w ciągu 30 dni lub strony nie dojdą do innego porozumienia, spółka zostanie uznana za niewypłacalną.

Grupa jest największym chińskim emitentem długu korporacyjnego denominowanego w dolarach, odpowiada za ok. 16 proc. rynku. Ma do wykupu papiery za ok. 20 mld dol. Inwestorzy wątpią, że odzyskają pełne kwoty - wycena obligacji nierzadko oscyluje poniżej poziomu 30 centów za dolara. Zagranica zdaje sobie sprawę, że jest na końcu długiej kolejki osób, które chcą odzyskać od upadającego giganta to, co im się należy. Zobowiązania grupy przekraczają równowartość 300 mld dol. Kolejne 45 mln dol. odsetek od obligacji dolarowych spółka ma do spłacenia w środę. Najbliższa seria zapada jednak dopiero w marcu przyszłego roku.

Akcje Evergrande notowane na giełdzie w Hongkongu tanieją dziś o ponad 10 proc. po tym, jak wczoraj odbijały o kilkanaście procent. Walory tylko w tym roku straciły ponad 80 proc.

Bloomberg

W środę grupa informowała, że dogadała się z wierzycielami będącymi w posiadaniu obligacji juanowych, od których odsetki miały również zostać uregulowane do wczoraj. Deweloper miał im oddać 232 mln juanów (ok. 36 mln dol.) - z komunikatu spółki nie wynika jednoznacznie, czy dłużnik był w stanie uregulować zobowiązanie gotówką, czy w innej formie, np. mieszkań. Z kolei w poniedziałek firma - zgodnie z zapowiedziami z kręgów rządowych - nie zapłaciła w terminie przynajmniej dwóm dużym chińskim bankom.

Niekontrolowany upadek Evergrande ma potencjał, by stać się zarzewiem kryzysu finansowego w Chinach i za granicą. Pekin ma jednak narzędzia pozwalające uniknąć powtórki Lehman Brothers. Na razie władze wciąż otwarcie nie interweniują, starając się wymusić zmianę modelu gospodarczego Państwa Środka. Ostatecznie to stabilność pozostaje priorytetem Xi Jinpinga, więc zapewne wkrótce zarządzi on największą restrukturyzację w historii ChRL. Reakcja łańcuchowa zostanie powstrzymana, ale sektor nieruchomości czeka dalszy trudny okres, a chiński "cud gospodarczy" utraci dotychczasowe główne paliwo.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Najlepsze konta osobiste dla młodych – październik 2021 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
incitatus
Dzisiejszy system trzyma się tylko dlatego że dochodzi do ruchanka wierzycieli. Dzięki tu następuje redystrybucja dochodu od dawców kapitału do niewypłacalnych dłużników. Nie można oczywiście przesadzić i dopuścić się gwałtu na wierzycielach bo istnieje ryzyko że wtedy powiedzą sprawdzam i będzie powtórka z Dzisiejszy system trzyma się tylko dlatego że dochodzi do ruchanka wierzycieli. Dzięki tu następuje redystrybucja dochodu od dawców kapitału do niewypłacalnych dłużników. Nie można oczywiście przesadzić i dopuścić się gwałtu na wierzycielach bo istnieje ryzyko że wtedy powiedzą sprawdzam i będzie powtórka z 2008 roku. Natomiast dopóki jest to robione z wyczuciem dopóty nikomu nie opłaca się wywoływać krachu i tracić zainwestowanego kapitalu
tysiak35
I prasa znowu będzie dużo pisać że wszystko co złe to przez chiny , wirus z wuhan , kryzys z evergrande a dewotki będą łykać jak pelikany i powtarzać pod biedronką .
koperytko
nie wiem dlaczego bankier zajmuje sie papierowym problemem jakiegoś developera który upadnie czy nie to nie ma wpływu na dopływ kasy do kasyna. Moze już czas się zająć wyborami w Niemczech gdzie moze wygrac koalicja komunistyczna która moze zniszczyć nie tylko własną gospodarke ale tez strefe EURO. Moze warto napisać nie wiem dlaczego bankier zajmuje sie papierowym problemem jakiegoś developera który upadnie czy nie to nie ma wpływu na dopływ kasy do kasyna. Moze już czas się zająć wyborami w Niemczech gdzie moze wygrac koalicja komunistyczna która moze zniszczyć nie tylko własną gospodarke ale tez strefe EURO. Moze warto napisać co chcą wprowadzic zieloni ?
piotr2019
Już poprzedni kryzys pokazał, że nie należy pomagać ze środków publicznych źle zarządzanym firmom. To nie naprawia sytuacji gospodarczej. Takie podmioty powinny upadać jak najszybciej. Inaczej nagradzamy z podatków błędy i oszustwa kadry zarządzającej, która jeszcze sobie potem premie wypłaca. Kryzys oczyszcza i Już poprzedni kryzys pokazał, że nie należy pomagać ze środków publicznych źle zarządzanym firmom. To nie naprawia sytuacji gospodarczej. Takie podmioty powinny upadać jak najszybciej. Inaczej nagradzamy z podatków błędy i oszustwa kadry zarządzającej, która jeszcze sobie potem premie wypłaca. Kryzys oczyszcza i pokazuje, że za błędy należy płacić swoimi pieniędzmi...
trolley
Dokładnie tak. Obecny zachodni model promuje garsteczkę oligarchów i wycina klasę średnią. Idzie to w kierunku współczesnego feudalizmu. W Chinach to się kompletnie nie sprawdzi bo komunistom nie jest potrzebna konkurencja w postaci współczesnych panów feudalnych i ich stref wpływów, gdzie partia nie będzie miała Dokładnie tak. Obecny zachodni model promuje garsteczkę oligarchów i wycina klasę średnią. Idzie to w kierunku współczesnego feudalizmu. W Chinach to się kompletnie nie sprawdzi bo komunistom nie jest potrzebna konkurencja w postaci współczesnych panów feudalnych i ich stref wpływów, gdzie partia nie będzie miała dostępu. A jak jeszcze się rozwiną protesty to komuniści na srebrnej tacy podadzą łby swojej konkurencji do władzy wściekłemu ludowi. A propaganda zrobi swoje wskazując wrogów ludu. Po części wezmą przykład z Rosji gdzie próbowano sprywatyzować (ukraść) całe sektory z najważniejszym paliwowym. Oligarchowie/złodzieje potrafiali do łagrów, kilku zniknęło/zginęło a reszta musiała się bezwzględnie podporządkować. I Zachód miał g.o do powiedzenia. IMO w Chinach fundusze zachodnie zbiorą solidne baty. A chińscy oligarchowie z Evergrande niech się modlą o więzienie bo to będzie najniższy wymiar kary.
qwertas
Niech to już padnie i nastanie kryzys finansowy. Wszystkie te przedsiębiorstwa jadące na ultra tanim kredycie padną a gospodarka się oczyści. Podniosą w końcu stopy procentowe, inflacja wyhamuje, ceny mieszkań i akcji spadną mocno w dół a bezrobocie wzrośnie na pewien czas. Takie są koleje losu raz hossa a raz bessa.
hfast
No przyszli emeryci inwestujący poprzez fundusze w ten rynek są w czarnej...
momotaro
Wszystko zgodnie z planem. Komunistyczna Partia Chin już dawna skreśliła tę spółeczkę. To po prostu ma paść. Chiny jak zechcą to i USA padnie na kolana.
bialy_kruk
My Polacy ie mamy się czego wstydzić.Oni tę maja swojego Getbacka.
marekpoznan
Jak nie Xitler to Papa Jerome sypnie parę bilionów i po kłopocie.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki