REKLAMA

Evergrande znów nie spłacił odsetek od obligacji

2021-10-12 08:30
publikacja
2021-10-12 08:30
Evergrande znów nie spłacił odsetek od obligacji
Evergrande znów nie spłacił odsetek od obligacji
fot. Aly Song / / Reuters

Już po raz trzeci w ostatnich trzech tygodniach Evergrande nie uregulował na czas zobowiązań wobec posiadaczy swoich obligacji dolarowych - informuje Reuters. Zbliża się koniec okresu karencji, po upływie którego jeden z największych chińskich deweloperów może zostać uznany za niewypłacalnego.

We wtorek minął termin zapłaty odsetek od trzech serii obligacji dolarowych Evergrande. Spółka miała przekazać inwestorom 148 mln dolarów. Jak donosi Reuters, posiadacze papierów informują, że nie otrzymali płatności. Sam gigant nie wydał komunikatu w tej sprawie. Jeśli zobowiązania nie zostaną uregulowane w ciągu 30 dni lub strony nie dojdą do innego porozumienia, spółka zostanie uznana za niewypłacalną.

Ale może się to wydarzyć jeszcze szybciej, ponieważ Evergrande już wcześniej nie wypłacił odsetek posiadaczom dwóch serii swoich obligacji dolarowych. Pierwszy termin minął 23 września, zatem okres karencji mija za niespełna dwa tygodnie.

Grupa jest największym chińskim emitentem długu korporacyjnego denominowanego w dolarach, odpowiada za ok. 16 proc. rynku. Ma do wykupu papiery za ok. 20 mld dol. Inwestorzy wątpią, że odzyskają pełne kwoty - wycena obligacji nierzadko oscyluje poniżej poziomu 30 centów za dolara. Zagranica zdaje sobie sprawę, że jest na końcu długiej kolejki osób, które chcą odzyskać od upadającego giganta to, co im się należy. Oficjalne zobowiązania grupy przekraczają równowartość 300 mld dol. - pozabilansowe mogą opiewać na kolejny bilion juanów (155 mld dol.)

Za tydzień spółka ma przekazać ponad 120 mln juanów posiadaczom jej obligacji juanowych. W przypadku serii papierów denominowanych w "czerwonym", od której odsetki miały zostać wypłacone 23 września, Evergrande i inwestorom udało się osiągnąć porozumienie. Można więc liczyć, że tak będzie również w tym przypadku.

Od ubiegłego tygodnia notowania giełdowe Evergrande oraz jej spółki zależnej Evergrande Services pozostają zawieszone w oczekiwaniu na możliwe ogłoszenie sprzedaży części biznesu zajmującego się zarządzaniem nieruchomościami. Jak informował Reuters, Hopson Development może zapłacić 40 mld dolarów hongkońskich (ponad 5 mld USD) za 51 proc. akcji w Evergrande Services.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (7)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
Tam rozpoczyna się "olimpiada" Następne dwie korporacje już ustawiły się w kolejce i wesoło obiecują że też nie spłacą zobowiązań.
ketevan
Na OLX już 32421 mieszkań do kupienia. 5% wzrost w miesiąc. Niestety, chętnych brak.
33karol33
ale skąd wiesz, że chętnych brak?
cieszynmiasto
Piramida finansowa oparta na nieruchomościach kosztem zwykłych ludzi w celu wzrostu PKB. Pytanie czy w Polsce też mamy takie twory. Pewnie niedługo się dowiemy
incitatus
Naturalna kolej rzeczy. Wierzyciele robią odpis, dlug zostaje umorzony i wszystko wraca do normy. Nowe reguły ekonomii w globalnym kryzysie zadluzeniowym;)
cieszynmiasto
Umorzenie długu oznacza umorzenie ekonomii kolego
przedsiebiorca30
To nie jest żadna nowa ekonomia. W historii na każdym etapie naszej cywilizacji, jak ktoś zbankrutował, to nie zawsze udało się odzyskać pieniądze, nawet po spieniężeniu całego majątku dłużnika. Wówczas musisz zrobić odpis. Jak sobie wyobrażałeś taki proces? Odpis to w tym przypadku zaakceptowanie straty, w To nie jest żadna nowa ekonomia. W historii na każdym etapie naszej cywilizacji, jak ktoś zbankrutował, to nie zawsze udało się odzyskać pieniądze, nawet po spieniężeniu całego majątku dłużnika. Wówczas musisz zrobić odpis. Jak sobie wyobrażałeś taki proces? Odpis to w tym przypadku zaakceptowanie straty, w uproszczeniu.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki