REKLAMA

Europosłanka ws. Turowa: nie będzie wykonania decyzji TSUE

2021-05-24 08:29
publikacja
2021-05-24 08:29

Zamknięcie kopalni i elektrowni Turów właściwie pozbawi życia cały region; nie ma zgody i nie będzie wykonania decyzji TSUE - oświadczyła w poniedziałek europosłanka PiS Anna Zalewska. Zapowiedziała też, że zaprosi do Turowa sędzię TSUE, która wydała postanowienie w tej sprawie.

Europosłanka ws. Turowa: nie będzie wykonania decyzji TSUE
Europosłanka ws. Turowa: nie będzie wykonania decyzji TSUE
fot. Krzysztof Zatycki / / FORUM

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie.  Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

"Podnoszone przez Czechy zarzuty dotyczące stanu faktycznego i prawnego uzasadniają zarządzenie wnioskowanych środków tymczasowych" - napisano w postanowieniu wydanym przez wiceprezes TSUE Rosario Silvę de Lapuertę.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej przed kopalnią Turów europosłanka PiS Anna Zalewska zwracała uwagę, że nie ma tymczasowych środków zabezpieczających polegających na chwilowym zamknięciu kopalni. "Nie zamyka się kopalni na chwilę, to jest proces absolutnie nieodwracalny. Po prostu zamykamy kopalnię, zamykamy elektrownię i właściwie pozbawiamy życia cały region" - mówiła europosłanka.

Jak dodała, w okręgu wałbrzyskim, z którego pochodzi, również zamknięto wszystkie kopalnie decyzją polityczną i do dzisiaj - jak mówiła - Wałbrzych ma duże kłopoty, aby się podnieść z tego czasu. "To tam zrodziły się takie pojęcia jak dziedziczenie bezrobocia, dziedziczenie biedy" - wskazała.

Zalewska podkreśliła, że "nie ma zgody i nie będzie wykonania tej decyzji" TSUE. "Myślę, że pan premier dzisiaj, jutro będzie rozmawiał z panem premierem Czech, a my będziemy udowadniać pani sędzi i prosić o zmianę decyzji; jest taka możliwość" – zapowiedziała.

Jak tłumaczyła, w regulaminie pracy Trybunału Sprawiedliwości UE jest punkt mówiący o tym, że jeżeli zachodzą nowe okoliczności, to decyzja może być zmieniona. W tym kontekście podkreśliła, że zachodzą takie okoliczności, gdyż zastosowany środek jest nieproporcjonalny i działający na szkodę środowiska. "Jeżeli kwestią dyskutowaną jest tutaj woda, to zamknięcie kopalni, zamknięcie pracy przepompowni doprowadziłoby nie tylko do nieodwracalnych zniszczeń, ale dopiero sprawiłoby kłopoty po stronie czeskiej, jeżeli chodzi o stan wód" – mówiła.

Zalewska oświadczyła, że teraz będą prowadzone działania wielotorowo i że zaprosi sędzię TSUE do Turowa. "Będę też chciała przygotować seminarium dla moich koleżanek i kolegów – Róży Thun, Roberta Biedronia i Janiny Ochojskiej, którzy od kilku miesięcy naruszają dobre imię Polski i Turowa posługując się kłamstwami" - powiedziała Zalewska.

Jarosław Grzesik przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" powiedział, że w latach 80. Polska "wygrała walkę z sowieckim okupantem". "Po przyjęciu Polski do UE myśleliśmy, że skończyły się wszystkie problemy, że nie będzie zagrożona demokracja, że będziemy na równi z innymi narodami europejskim mogli cieszyć się wspólnotą. Okazuje się, że dziś ze strony wspólnoty europejskiej dotyka nas prawie takie samo bezprawie i krzywda jak kiedyś ze strony sowieckiego okupanta" - mówił.

Grzesik nazwał decyzję TSUE "skandalem". "Jednoosobowa decyzja ma unicestwić cały rejon, w którym żyje ponad 100 tys. ludzi – to jest jawne bezprawie i krzywda" - mówił. Dodał, że w poniedziałek rada Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ "Solidarność" ma podjąć decyzję co do dalszych działań ws. Turowa. Zapowiedział, że mogą być to różne formy protestu. "Nie pozwolimy Turowa zlikwidować" - oświadczył. (PAP)

autor: Piotr Doczekalski, Rafał Białkowski

pdo/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (44)

dodaj komentarz
tubak
Europosłanka zapłaci kary z własnej kieszeni!!!
jag63
Europosłanka Zalewska, w ramach stanowczego protestu, powinna odmówić przyjmowania diet z Parlamentu Europejskiego.

A tak przy okazji:
- milion samochodów elektrycznych - porażka,
- przyrost urodzeń - porażka,
- prom pasażerski - porażka,
- dwie wieże - porażka,
- mieszkania dla młodych - porażka,
- elektrownia
Europosłanka Zalewska, w ramach stanowczego protestu, powinna odmówić przyjmowania diet z Parlamentu Europejskiego.

A tak przy okazji:
- milion samochodów elektrycznych - porażka,
- przyrost urodzeń - porażka,
- prom pasażerski - porażka,
- dwie wieże - porażka,
- mieszkania dla młodych - porażka,
- elektrownia Ostrołęka - porażka,
- wybory korespondencyjne - porażka,
- sprowadzenie tupolewa - porażka,
- śmigłowce dla wojska - porażka,
- konkurs Eurowizji - porażka,
- kopalnia Turów - porażka.

Czego jeszcze nie rozumiecie ?

Tak, wiem.
W Warszawie podrożał wywóz śmieci.
marxs
na foto wyżej wybrana do europarlamentu przez wolaczków i wolaczki dziunia czy wy wstydu nie macie wolaczki?
msciwy_ogorek
Jestem za całkowitym zamknięciem kopalni w polsce, ogromnym zwolennikiem Unii Europejskiej, oraz przeciwnikiem obecnej władzy jednak decyzja TSUE to dla mnie żart.
1. Brak interwencji w sprawie Nord Stream 2, polska błagała zasłaniała się wszystkim czym mogła, siedliskami rybek, foczek ptaszków, wszystko zostało odrzucone ponieważ
Jestem za całkowitym zamknięciem kopalni w polsce, ogromnym zwolennikiem Unii Europejskiej, oraz przeciwnikiem obecnej władzy jednak decyzja TSUE to dla mnie żart.
1. Brak interwencji w sprawie Nord Stream 2, polska błagała zasłaniała się wszystkim czym mogła, siedliskami rybek, foczek ptaszków, wszystko zostało odrzucone ponieważ rosja dobrze płaci i jest to na rękę zachodniej Europie.
2. Kiedy przychodzi spór pomiędzy Polską a Czechami to znowu bierze stronę Czech kiedy wie że Nord Stream 2 zagraża gospodarce energetycznej Polski a cała nasza energia jest oparta o węgiel.
3. Piekarni nie zamyka się z dnia na dzień a co dopiero zakładu z tysiącami pracowników nie ważne czy mi się podobają kopalnie czy nie, to są ludzie z rodzinami ,kredytami , codziennymi kosztami.
taki-ktos-jak-ja
Czy to nie jest dziwne, że postuluje się niby ze względów środowiskowych zamknięcie Turowa a tuż obok, kilka kilometrów od granicy działają spokojnie po kilka kopalni czeskich i niemieckich?
marxs
podaj konkretnie gdzie się mieszczą te kopalnie czeskie i niemieckie kilka kilometrów od Turowa
jarekzbyszek
To zdjęcie to hit. Prawdziwy kwiat polskiej inteligencji. Nawet była minister co rozłożyła edukację tam pasuje,
lobotomek
Najbardziej zatroskany jest mój kumpel z młodości- przewodniczący S z kopalni. Stoi zafrasowany trzeci z lewej. Został dygnitarzem zarabiającym zapewne pensję liczoną w dziesiątki tysięcy złotych, chociaż wcześniej ciągał kable jako elektryk po błotnistym gruncie. Retoryka innego solidarnościowca, zapewne w hierarchii związkowej Najbardziej zatroskany jest mój kumpel z młodości- przewodniczący S z kopalni. Stoi zafrasowany trzeci z lewej. Został dygnitarzem zarabiającym zapewne pensję liczoną w dziesiątki tysięcy złotych, chociaż wcześniej ciągał kable jako elektryk po błotnistym gruncie. Retoryka innego solidarnościowca, zapewne w hierarchii związkowej półkę wyżej, przypomina Kołodziejczaka z Agrounii albo nawet Leppera. Tacy ludzie tworzą dziś bojówki rządowe. Za nasze, wszystkich Polaków pieniądze. Doprawdy nie wiem, dlaczego po 30 latach ZZ dalej rozwalają firmy od środka.
demeryt_69
Ten kumpel wygląda na mocno zafrasowanego 'górala' :)
demeryt_69
Dla przypomnienia: to bajgle z SLD wprowadziły Polskę do €-kołchozu!

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki