EuroPKB: tylko Łotwa przed Polską

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej ponownie zdominowały czołówkę państw o największym wzroście gospodarczym w czwartym kwartale. Polska – póki co - znalazła się na drugim miejscu.

W pierwszym kwartale dynamika PKB w strefie euro i całej UE utrzymała się na wzrostowym kursie. Jak wynika z danych Eurostatu, w obu obszarach dynamika wzrostu wyniosła 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym, z kolei w ujęciu rocznym strefa euro (2,5 proc.) nieznacznie wyprzedziła całą Unię (2,4 proc.).

Niezależnie od przyjętego kryterium (kwartalnego lub rocznego) pierwsza trójka najszybciej rosnących gospodarek UE kształtuje się identycznie. Prowadzi Łotwa (1,7 proc. k/k; 5,2 proc. r/r) przed Polską (1,6 proc. k/k; 4,9 proc. r/r) i Węgrami (1,2 proc. k/k; 4,7 proc. r/r).

Ważna uwaga – do międzynarodowych porównań Eurostat stosuje wyrównaną sezonowo dynamikę PKB, która w naszym kraju sięgnęła 4,9 proc. Oprócz tego GUS oblicza także dynamikę niewyrównaną, która przekroczyła 5 proc. Więcej na ten temat w artykule „Polska gospodarka utrzymała kurs na 5 proc.”

Warto pamiętać, że Eurostat wciąż nie podał danych dla kilku krajów. Wciąż oczekujemy na raporty z Estonii, Irlandii, Grecji, Chorwacji, Luksemburga, Malty, Słowenii i Szwecji. Na uzupełnienie tych danych poczekać musimy do finalnego raportu, który opublikowany zostanie 7 czerwca.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 40 misiura

Czesi i przede wszystkim Rumuni dostali zadyszki. Powoli wyczerpują się zasoby pracy. My jedziemy na Ukraińcach. Bez tego nie byłoby tego 1,6 proc.

! Odpowiedz
63 31 niepelnosprawny_org

nie prawda, Polska ma duze, niewykorzystywane zasoby, tak sie dzieje bo Niemcy zwalniają, a rzad-Morawiecki daje wiele dobrych ustaw, udogodnień, ktore dopiero daja o sobie znac, ...
jak ktos mysli, ze to tylko pracownicy tani daja wzrost to sie bardzo bardzo myli, to skostniale gospoarki eurolandu nigdy niereformowane, a np. wysokie podatki Niemiec przyczyniły sie ogromnie do tego, ze znalezion sobie wymowke, bez imigrantow zginiemy i uwierzyli, ... w USA tez znajomy mowil mi, ze dla imigranta praca od zaraz, a jak weteran, bezrobotny, bezdomny t onie....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 19 pluto85md

Mylicie sie jesli chodzi o ciag zdarzen przyczynowo-skutkowy. Kryzys nie ma byc podczas rzadow PiS tylko tuz po nich.

! Odpowiedz
35 26 madarot

A inflacja jaka wg GUS? 1,6% jak to mozliwe? Ciekawe jaką pokaże GUS inflację za maj, gdy nam ceny paliw już zdrożały o 20%, zapewne niewielka, bo tak każe rząd PiS!

! Odpowiedz
10 60 silvio_gesell

Będzie pierwsze miejsce do końca roku.

! Odpowiedz
18 64 bigwit

....nie wszystkich to ucieszy , Lemingrad w żałobie :)

! Odpowiedz
9 28 silvio_gesell odpowiada bigwit

Tak, choć jeśli się zastanowić głębiej to PKB jest idiotyczną miarą, bo wystarczy żeby jedni kopali coraz szybciej dołki a drudzy coraz szybciej je zasypywali i można wycisnąć dowolny wzrost PKB, choć nic z tego nie wynika. W czasie II wojny dynamika realnego PKB na świecie sięgała ponad 15%, choć wiemy, że w czasie wojny ludzkość sumarycznie zbiedniała. PKB to po prostu nie jest wskaźnik dobrobytu, bo tak naprawdę trzebaby liczyć https://pl.wikipedia.org/wiki/Maj%C4%85tek_narodowy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 niepelnosprawny_org

kto wie czy nie wyzej, ale bedzie parcie na zlotowke, kiedy zlotowka to przezwyciezy, nie wiadomo...

! Odpowiedz
0 3 silvio_gesell odpowiada niepelnosprawny_org

Co rozumiesz przez „parcie na złotówkę”. Aprecjacje czy deprecjacje?

! Odpowiedz
29 12 ajwaj

a to juz z prostytucja i prochami ( oficjalnie w UE ) ? :)

Bo w tym Ukraina szczytuje

! Odpowiedz