EuroPKB: Polska tuż za podium [Wykres]

Michał Żuławiński2015-09-08 11:38analityk Bankier.pl
publikacja
2015-09-08 11:38
fot. iStockphoto / iStockphoto

W europejskich rozgrywkach piłkarskich reprezentacje Malty i Łotwy tradycyjnie raczej nie błyszczą na tle reszty kontynentu. Inaczej jest w gospodarce – te niewielkie kraje mogą pochwalić się najwyższą dynamiką wzrostu gospodarczego.

Eurostat opublikował dziś zrewidowane dane o wzroście gospodarczym w drugim kwartale. Odczyt dla strefy euro został zmieniony z 0,3% k/k do 0,4% k/k oraz 1,2% r/r do 1,5% r/r.

Wyższy wzrost strefa euro zawdzięcza głównie rewizji danych z Włoch. Trzecia największa gospodarka unii monetarnej urosła o 0,3% k/k i 0,7% r/r wobec pierwotnie raportowanych 0,2% k/k i 0,5% r/r.

Liderami wzrostu w ujęciu kwartalnym została Łotwa (1,2%), natomiast w ujęciu rocznym prowadzi Malta (4,8%).  Polska w obu przypadkach uplasowała się już za podium.

Na uwagę zasługuje również fakt, że w żadnym z krajów UE nie odnotowano ujemnej dynamiki. Wśród krajów, dla których dane podaje Eurostat – prócz państw UE luksemburscy statystycy przytoczyli też wyliczenia dla USA, Szwajcarii i Norwegii – odnotowano tylko w tym ostatnim.

Należy zaznaczyć, że Eurostat ponownie nie podał danych dla dwóch krajów – Luksemburga i Irlandii – które mogą jeszcze namieszać w czołówce.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
~Edyward
Hurra w nagrodę dostaniemy więcej emigrantów. Tak działa socjalizm, jak jest ci za dobrze to ci doje@#$^&y
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Qqq
Czy elity polandi kumaju ze koniec bliski.
~gazda
Wszystko to pięknie redaktorze, tylko to się kupy nie trzyma.Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle.
Taka np. Rumunia z podobnym PKB - obniża właśnie VAT aż o 4 % (z24 na 20), a na żywność aż o 15%..a po nowym roku jeszcze chcą obniżyć VAT w Rumunii i to rozumiem. Tymczasem Szczurek ani myśli obniżać.
Wszystko to pięknie redaktorze, tylko to się kupy nie trzyma.Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle.
Taka np. Rumunia z podobnym PKB - obniża właśnie VAT aż o 4 % (z24 na 20), a na żywność aż o 15%..a po nowym roku jeszcze chcą obniżyć VAT w Rumunii i to rozumiem. Tymczasem Szczurek ani myśli obniżać. Ktoś tu kogoś robi w bambuko z tymi tabelkami. Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak źle , ze nie można obniżać VAT-u u nas.

~Ala
No bo ona nie musi dopłacać do górnictwa.
~kkk
Tylko, że my już mamy niski VAT na żywność...
~nexton
Skoro, jak twierdzisz (ekspercie gazda) jest rak źle, to dlaczego jest tak dobrze?
~gazda odpowiada ~kkk
To prawda. Ale chodzi o to, jakie duże koszty poniesie Rumunia i ich na to stać , (wyobrażasz sobie, żeby nagle VAT u nas obniżył się aż o 15 % na cokolwiek, a żywność to ogromna sfera kosztów), to świadczy, iż w Rumuni dla przeciętnych obywateli znacznie się poprawi, w odróżnieniu do naszych oczekiwań rodaków.To prawda. Ale chodzi o to, jakie duże koszty poniesie Rumunia i ich na to stać , (wyobrażasz sobie, żeby nagle VAT u nas obniżył się aż o 15 % na cokolwiek, a żywność to ogromna sfera kosztów), to świadczy, iż w Rumuni dla przeciętnych obywateli znacznie się poprawi, w odróżnieniu do naszych oczekiwań rodaków. Czyżby coś stacjonowało u nas nie meldowanego, o czym nie wiemy (Ruskie wszak już dawno wyszli z Polski).
Pozdrawiam
~Term odpowiada ~gazda
Czy ich na to stać to się okaże ...
~Etr610 odpowiada ~gazda
Jedź do Rumunii chłopie i PR!stan płakać Besko hihi

Powiązane: Wykres dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki