REKLAMA

Z tureckiej waluty odpadło denko. Erdogan: Nie martwcie się

2018-08-10 08:36, akt.2018-08-11 07:45
publikacja
2018-08-10 08:36
aktualizacja
2018-08-11 07:45

Piątek przyniósł kolejne załamanie notowań tureckiej waluty. Słowa prezydenta Erdogana jeszcze mocniej zaniepokoiły inwestorów, a na dodatek Donald Trump uderzył w Turcję cłami.

W piątek lira osłabiła się wobec dolara o ponad 15 proc.  

fot. / / Bankier.pl

Rykoszetem oberwało euro, bo problemy gospodarcze Turcji mogą odbić się czkawką bankom ze strefy euro,...

fot. / / Bankier.pl

... oraz waluty rynków wschodzących, należących do tego samego koszyka co lira, m.in. złoty.

fot. / / Bankier.pl

Turecki kryzys zebrał też żniwo na giełdach europejskich. DAX spadł o 1,99 proc.,  hiszpański IBEX35 o 1,56 proc., a francuski CAC40 o 1,59 proc. Najwięcej stracił włoski FTSE MIB, który zamknął sesję 2,51 proc. na minusie.

fot. / / Bankier.pl

Spadki na GPW w Warszawie były największe od pół roku - WIG20 tąpnął o 3,34 proc.

Średnio kłopotami Turcji przejęli się natomiast inwestorzy z Wall Street. Amerykańskie indeksy poszły co prawda na południe, ale nie oddaliły się zbytnio od rekordowych poziomów.

Obawy przed niewypłacalnością Turcji, które rządziły w piątek globalnymi rynkami, objęły wiele innych krajów o niestabilnej sytuacji makroekonomicznej.

fot. / / Bloomberg

[17.15] Turecki piątek na GPW

Polska giełda mocno oberwała ze względu na turecką zawieruchę. Więcej na ten temat przeczytasz w podsumowaniu dzisiejszej sesji.

[16.19] Erdogan znów przy mikrofonie

Na wiecu w mieście Gümüşhane prezydent Erdogan wyraźnie omija tematy gospodarcze i walutowe. Mówi o lokalnej infrastrukturze i dziękuje mieszkańcom za wysokie poparcie w ostatnich wyborach. Jedno zdanie się tureckiemu przywódcy jednak wyrwało: "Nie patrzcie na kursy walutowe. Ważne, że kochamy nasz naród".

[16.10] Dalej o szczytu

Zejście kursu USD/TRY z 6,85 do 6,33 można traktować jako pewne uspokojenie nastrojów, lecz trzeba pamiętać, że jeszcze dziś rano dolar kosztował "zaledwie" 5,6 liry. Rynek obecnie czeka na kolejne słowa Erdogana, który przemawia w kolejny mieście.

[15.42] Erdogan dzwoni do Putina

Tureckie media donoszą o rozmowie telefonicznej prezydentów Turcji i Rosji. Tymczasem na rynku walutowym sytuacja wciąż jest napięta. Oczywiście najmocniej traci lira, lecz rykoszetem obrywają także inne waluty, w tym polski złoty, który zaliczany jest do grona walut rynków wschodzących.

Za dolara płacimy już 3,75 zł, euro kosztuje 4,28 zł, a frank szwajcarski 3,77 zł. To efekt splotu dwóch czynników - euro osłabia się względem dolara (EUR/USD na poziomie 1,143 USD), zaś uznawany za bezpieczną przystań frank "podąża za dolarem" i również zyskuje względem euro. 

[15.23] Katastrofa coraz bliżej

Za dolara trzeba zapłacić już ponad 6,8 liry. USD/TRY tylko dzisiaj (!) wzrósł o blisko 25 proc.

Główny indeks giełdowy traci ponad 4 proc., najmocniej obrywają banki.

[Aktualizacja 15.23] Agonia trwa

Kurs USD/TRY z impetem przebił poziom 6,50. Sytuacja z minuty na minutę robi się coraz bardziej niebezpieczna dla Turcji.

[Aktualizacja 14.53] Tweet Trumpa

Kolejny cios turecka waluta otrzymała od Donalda Trumpa. Amerykański prezydent poinformował na twitterze o podwojeniu ceł na stal i aluminium z Turcji. "Nasze relacje nie są teraz dobre" - napisał.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Kurs USD/TRY wzrósł do najwyższego w historii poziomu 6,33 liry za dolara i chociaż ze szczytu tego nieco ustąpił to sytuacja wciąż jest bardzo dynamiczna.  

[Aktualizacja 14.00] Przemówienie Erdogana

Recep Tayyip Erdogan zachęcał Turków do wymiany „twardych walut” na lirę. W czasie przemówienia prezydenta Turcji, lira dalej się osłabiała.

- Jeżeli macie dolary, euro albo złoto, wymieńcie je na liry, abyśmy mogli odpowiedzieć jako naród. Musimy wysłać sygnał do Zachodu – powiedział Erdogan w czasie wiecu w mieście Bayburt, w którym w czerwcowych wyborach osiągnął najwyższe poparcie w kraju (82%). Turecki przywódca powiedział także, że jego kraj „nie przegra wojny gospodarczej”.

fot. / / ZUMA Wire

„Jesteśmy odpowiedzialni przed Ahmetem, a nie Hansem i George’em”, „naród turecki nie przestraszy się nacisków”, „jesteśmy ofiarą ataku ekonomicznego” „będziemy się bronić przed zamachem ze strony stóp procentowych i stóp walutowych”  – to tylko niektóre z fraz, które Erdogan wygłosił w trakcie wiecu. Prezydent wielokrotnie zapewniał, że makroekonomiczne fundamenty jego kraju są zdrowe, a obecna sytuacja jest niczym innym jak ekonomicznym odpowiednikiem niedawnego zamachu stanu, który motywowany jest przez zewnętrzne siły niesprzyjające Turcji.

W czasie przemówienia Erdogana, turecka waluta ponownie osłabła - kurs USD/TRY przekroczył poziom 6 lir za dolara.

Rozczarowani wojowniczym i pozbawionym konkretów stanowiskiem prezydenta czekali na więcej w przemówieniu ministra finansów. Berat Albayrak, który prywatnie jest zięciem Erdogana, również nie spełnił jednak oczekiwań. Minister zapowiedział m.in. sprawniejsze działania administracji rządowej, lepszą komunikację z rynkiem oraz większą determinację władz w celu wprowadzenia tureckiej gospodarki na wyższy poziom.

Kryzys w Turcji

Kryzys walutowy w Turcji na dobrą sprawę trwa od marca, ale w ostatnich dniach przybrał na sile. W piątkowy poranek doszło wręcz do załamania notowań tureckiej waluty. O 8:21 dolar drożał nawet o 13%, osiągając cenę przeszło 6,28 liry. To absolutny rekord w wykonaniu kursu USD/TRY.

[Aktualizacja 8:40] Kilkanaście minut później rynek nieco ochłonął. O 8:40 dolarem handlowano po kursie 5,94, a więc wciąż o ponad 6% wyżej niż dzień wcześniej.

Od początku roku lira straciła do dolara ok. 40%, co plasuje ją jako najgorszą walutę z rynków wschodzących. Gorszą już nawet od argentyńskiego peso. Zagraniczny kapitał ucieka znad Bosforu przestraszony nieudolną polityką monetarną banku centralnego Turcji, który ugiął się pod naciskami rządu i nie potrafił okiełznać inflacji, która w czerwcu sięgnęła niemal 16%.

W piątek oliwy do ognia dolał „Financial Times”, według którego Europejski Bank Centralny niepokoi się o ekspozycję niektórych europejskich pożyczkodawców na tureckie banki. Nie jest żadną tajemnicą, że turecki sektor bankowy nie należy do najbardziej stabilnych i że osłabienie liry dodatkowo prowadzi do erozji wskaźników wypłacalności.

Doszło więc do sytuacji, gdzie lokalny kryzys w Turcji może uderzyć w strefę euro, w której wciąż tli się ukryty kryzys bankowy. Niepokój rynku manifestuje się na parze euro-dolar, która o 8:35 zniżkowała o 0,8% do 1,1453, czyli najniższego poziomu od przeszło roku.

Inwestorów nie uspokoiła kuriozalna odezwa prezydenta Recepa Erdogana. Turecki przywódca podczas czwartkowego wiecu powiedział ludziom, aby się „nie martwili”. 

„Nie zapominajcie, że oni mają dolary, ale my mamy nasz naród i naszego Boga. Pracujemy ciężko. Spójrzcie, gdzie byliśmy 16 lat temu i gdzie jesteśmy teraz” – mówił swoim zwolennikom prezydent Erdogan.

Krzysztof Kolany, Michał Żuławiński, Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (60)

dodaj komentarz
kaczka-po-smolensku
to kiedy franek przebije 4zł ?
_jasko
- "Polska popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę" - słodził Duda w październiku zeszłego roku zaproszonemu przez siebie do Warszawy Erdoganowi.
- "Była to bardzo szczera,
- "Polska popierała i popiera starania Turcji dzisiaj o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja od wielu lat aspiruje. Odbyliśmy dzisiaj z panem prezydentem także na ten temat bardzo szczerą rozmowę" - słodził Duda w październiku zeszłego roku zaproszonemu przez siebie do Warszawy Erdoganowi.
- "Była to bardzo szczera, długa rozmowa. Ja tylko cały czas podkreślam: mam nadzieję, że drogi Turcji i Unii Europejskiej będą nadal podążały w tym samym kierunku i że efektem tego wspólnego podążania będzie w końcu członkostwo, pełne członkostwo Turcji w Unii".
karbinadel
Spokojnie, będziemy jeszcze mieli i w Warszawie Ankarę :)
pomorzaninm
..a przemowienie bedzie podobne...Racja jest po naszej stronie Bóg z nami Polakami .!! jeszcze Polska nie zginela póki Jaroslav zyje .!!
pluto85md
Polityka oblezonej twierdzy zawsze konczy sie tragicznie dla narodu, niestety wmawiana latami retoryka umacnia wladze przy kazdym kryzysie.
john-eire
Trump pokaże wszystkim że świat należy do niego.
trooper
PIS-iory, czytajcie i bierzcie nauczke. Niech chodź raz Polak będzie mądry przed, a nie po szkodzie.
ajwaj
Ciekawe, po ostatnim szczycie BRICKS w Pld. Afryce, obiecano Turcji pozytywne rozpatrzenie jej przylaczenia do organizacji z nowa nazwa BRICKS-T..
Sultan Erdogan bierze kredyty od Chin Ludowych, buduje rosyjska ROSATOM elektrownie atomowa, rurke TureckiPotok, zamawia S-400 lepsze od Patriotów (wzór jeszcze nie istniejacy) itd.
Ciekawe, po ostatnim szczycie BRICKS w Pld. Afryce, obiecano Turcji pozytywne rozpatrzenie jej przylaczenia do organizacji z nowa nazwa BRICKS-T..
Sultan Erdogan bierze kredyty od Chin Ludowych, buduje rosyjska ROSATOM elektrownie atomowa, rurke TureckiPotok, zamawia S-400 lepsze od Patriotów (wzór jeszcze nie istniejacy) itd.itp.
No i nawalanka w Turcje rozgorzala z sila wieksza niz przy ICH zamachu stanu przed 2 laty :)
Wniosek jeden > bedzie OK
ajwaj
Wazna jest pilna potrzeba zastosowania srodków karno-wychowawczych przez "zachód", bo w Turcji przymiezaja sie do zamkniecia bazy NATO w Incirlic, a zaplanowana dla Turcji role "pogromcy Assada w Syrii" Sultan Erdogan zabill smiechem. M.in. dlatego wojna w Syrii zakonczona zwyciesko.
Na koniec Turcja jednoznacznie
Wazna jest pilna potrzeba zastosowania srodków karno-wychowawczych przez "zachód", bo w Turcji przymiezaja sie do zamkniecia bazy NATO w Incirlic, a zaplanowana dla Turcji role "pogromcy Assada w Syrii" Sultan Erdogan zabill smiechem. M.in. dlatego wojna w Syrii zakonczona zwyciesko.
Na koniec Turcja jednoznacznie powiedziala, ze sankcje "zachodu" dot. Iranu jej nie interesuja

Summa summarum > dla "zachodu" Sultan Erdogan to heretyk, swietokradca, wywrotowiec itd. i vice versa :)

Powiązane: Kryzys w Turcji

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki