REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła

2016-08-17 05:28
publikacja
2016-08-17 05:28
Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła
Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła
/ thetaXstock

Energetyka wiatrowa w Polsce stanęła. 99 proc. planowanych inwestycji może zostać niezrealizowanych, a pracę w branży może stracić 4 tys. osób.

fot. / / YAY Foto

Po miesiącu od wejścia w życie ustawy o budowie elektrowni wiatrowych branża podsumowała jej pierwsze skutki. Okazało się, że przepisy, które ograniczają budowę nowych wiatraków do miejsc, w których najbliższe zabudowania dzieli od nich odległość równa 10-krotności wysokości wiatraka, spowodowały, że 99,2 proc. projektów zostało wstrzymanych - informuje "Gazeta Wyborcza".

Oznacza to, że polska energetyka wiatrowa zatrzyma się na poziomie ok. 5,6 tys. MW. Według szacunków ekspertów jest możliwe, że zostanie zrealizowanych tylko ok. 0,5 MW nowych wiatraków, które mają pozwolenia na budowę. Dla porównania - całkowita moc elektrowni w Polsce wynosi ok. 36 tys. MW.

Ponadto do finansowej zapaści może doprowadzić branżę projekt rozporządzenia Ministerstwa Energii, który ogranicza możliwość uzyskania subsydiów dla inwestorów. Bez nich działalność ta jest nieopłacalna.

"Ustawa wiatrakowa"

W maju Sejm uchwalił projekt tzw. ustawy wiatrakowej.

W projekcie największe kontrowersje wzbudził zapis, że farmy wiatrowe nie będą mogły powstawać w mniejszej odległości od budynków mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z wirnikiem i łopatami. W praktyce to 1,5-2 km. Zdaniem klubów opozycyjnych przyjęcie tego przepisu doprowadzi do całkowitego zahamowania rozwoju energetyki wiatrowej.

Ta sama odległość miałaby być zachowana przy budowie nowych wiatraków przy granicach m.in. parków narodowych, rezerwatów, parków krajobrazowych, obszarów Natura 2000. Istniejące wiatraki, które nie spełniają kryterium odległości, nie mogłyby być rozbudowywane, dopuszczalny ma być jedynie ich remont i prace niezbędne do eksploatacji. Ponadto lokalizacja elektrowni wiatrowej byłaby możliwa tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Ustawa prowadzi też do wzrostu opłat za eksploatację wiatraków. Jednocześnie zakłada, że można będzie rozbudowywać lub przebudowywać domy, znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie wiatraków, jeśli pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Tym niemniej przedstawiciele opozycji przekonywali, że przyjęte zapisy uniemożliwią budowę nowych domów w sąsiedztwie wiatraków.

Czytaj więcej: "Ustawa wiatrakowa".

(PAP)

jm/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~nieDLAwiatraków
każdemu zwolennikowi wiatrakowego g... proponuję aby zamieszkał w towarzystwie tego badziewia. Pogadamy po tygodniu o jego wrażeniach.
~awas
Brawo, niech Krakow, Gliwice, Zabrze uduszą się w smogu. Średniowiecze, niech żyje węgiel, górników trzeba wspomagać. Na 10 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 6 jest w Polsce.
~zez
W średniowieczu nie było smogu... Problemy zwiazane ze spalaniem węgla sa jak najbardziej realne ale wmawianie ze wiatraki sa rozwiazaniem to jakis chory zart. Wolisz smog (tylko w czesci Polski) czy czyste niebo i prad 5-krotnie drozszy (w calej Polsce)?
~MPP
Są inne metody produkowania czystej energii.
Wiatraki są akurat najdroższe i niewygodne dla sieci energetycznej.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~jaś
helmut - Kiszczkowa jest z ciebie duma
~Marcin
I dobrze. Nic to nie ma z ekologią wspólnego, zarabiała garstka ludzi a patrzeć na to brzydactwo w krajobrazie muszą wszyscy przez lata.
~Jacek
Dobra- toksyczna zmiana- ruina pewna !!!
~Obywatel
Co za kary za brak OZE , co za glupi rzad sie na to zgodzil. Zeby to chociaz rzeczywiscie chronilo srodowisko.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki