REKLAMA
WEBINAR

Emerytura nie wystarcza na godne życie. Polska na niechlubnym podium

2023-06-01 06:00
publikacja
2023-06-01 06:00

Rosnące koszty utrzymania powodują, że coraz więcej emerytów jest zmuszonych wrócić do pracy. W krajach rozwiniętych rośnie liczba takich pracowników. Jednak to polskim seniorom jest najtrudniej sobie poradzić na emeryturze – wynika z badania Preply, które objęło 45 rozwiniętych krajów świata.

Emerytura nie wystarcza na godne życie. Polska na niechlubnym podium
Emerytura nie wystarcza na godne życie. Polska na niechlubnym podium
/ Shutterstock

Dostęp do opieki zdrowotnej i czynniki demograficzne mają duży wpływ na to, czy emeryci zdecydują się wrócić do pracy – wynika z badania przeprowadzonego przez Preply, międzynarodową platformę edukacyjną. Przeanalizował on dane z 45 najbogatszych krajów świata, a następnie, dla każdego z nich ocenił prawdopodobieństwo powrotu emerytów do pracy.

Winny słaby system opieki społecznej i zła sytuacja gospodarcza?

Biorąc pod uwagę obecny stan systemów opieki społecznej, sytuację finansową i demografię krajów rozwiniętych, Polska jest krajem, w którym emeryci najczęściej zmuszeni są do powrotu na rynek pracy, jeśli chcą żyć na godnym poziomie. Do tak niskiej oceny przyczynił się przede wszystkim system opieki społecznej plasujący się na 2. miejscu wśród najgorszych w krajach rozwiniętych i plasująca się na 8. pozycji gospodarka najmniej sprzyjająca przechodzeniu na emeryturę

Zaraz za Polską znalazły się Włochy, mimo że gospodarkę tego kraju oceniono wyżej niż średnia dla wszystkich badanych państw. Słaby wynik w tym przypadku również wynika ze złego stanu systemu opieki społecznej (ocena 3. od końca). Ponadto prawdopodobieństwo powrotu do pracy zwiększają czynniki demograficzne - najwyższy próg uprawniający do ubiegania się o emeryturę (67 lat) i jedna z najdłuższych średnich długości życia (84 lata).

Trzecie miejsce na niechlubnym podium przypadło Irlandii. Jej gospodarka została oceniona jako 2. pod względem najmniej sprzyjających emerytom, a program opieki zdrowotnej zajął 7. miejsce od końca. Kraj ten zajmuje również 10. miejsce w ocenie danych demograficznych bezpośrednio powiązanych z powrotem do pracy, takich jak szczególnie mała populacja emerytów (14,81 proc. obywateli).

Dania najlepszym miejscem dla emerytów

Liderem wśród krajów, gdzie prawdopodobieństwo, że emeryci będą chcieli wrócić do pracy jest najniższe, jest Dania, która ma najlepiej oceniany system opieki społecznej od względem finansowym.  Z kolei Finlandia uplasowała się na 2. miejscu. Również ona zapewnia swoim emerytom najwyższej klasy program opieki społecznej (4. miejsce) i plasuje się tuż poniżej Danii, jeśli chodzi o dane demograficzne sprzyjające emeryturze (3. największa populacja emerytów na poziomie 22,87 proc.), choć ani sytuacja gospodarcza Danii, ani Finlandii nie zachęcają szczególnie do przejścia na emeryturę.

Podium zamyka Holandia, głównie dzięki swojemu systemowi opieki społecznej (3. najlepiej oceniany). Na 4. miejscu uplasował się Bahrajn z bardzo dobrymi warunkami demograficznymi, sprzyjającymi emerytom, a 5. miejsce przypadło Brunei dzięki sprzyjającej im gospodarce.

Ciekawostką jest to, że Australia znalazła na 7. Miejscu listy, mimo że jest to kraj z 4. najmniej korzystną demografią i 12. najmniej sprzyjającą gospodarką. Jednak bardzo wysoka ocena (2. miejsce wśród najlepszych) krajowego programu opieki społecznej pozwala zapewnić jej miejsce w czołówce krajów rozwiniętych, w których emeryci najprawdopodobniej pozostaną na emeryturze.

Emerytury nieadekwatne do warunków gospodarczych

Obecny globalny kryzys kosztów utrzymania charakteryzuje się spowolnieniem aktywności gospodarczej i rosnącą inflacją, częściowo ze względu na finansowe konsekwencje pandemii COVID i inwazji Rosji na Ukrainę. Według World Economic Outlook Report wzrost gospodarczy spowolnił z 6 proc. w 2021 r. do 3,2 proc. w 2022 r., podczas gdy inflacja wzrosła w tym czasie z 4,7 proc. w 2021 r. do 8,8 proc. w 2022 r.

Gwałtownie rosnące wydatki na żywność, podwyższone ceny paliw i zwiększone zadłużenie sprawiły, że światowa gospodarka znalazła się w niestabilnym stanie. Oznacza to, że plany emerytalne wielu emerytów nie są adekwatne do obecnych warunków gospodarczych.

W swojej analizie Preply uwzględniło 8 czynników dotyczących emerytury z 45 najbogatszych krajów świata, które zostały podzielone na 3 kluczowe grupy wskaźników: system opieki społecznej (tj. dostęp do opieki zdrowotnej, krajowy system emerytalny), gospodarka (tj. koszty utrzymania, średni dochód dla obywateli powyżej 65 roku życia, stopa bezrobocia) oraz dane demograficzne (tj. oficjalny wiek emerytalny, odsetek populacji emerytów, średnia długość życia).

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (41)

dodaj komentarz
bha
Cóż..... Trąbiona non stop jest na okrągło głośno namiętnie od ponad już 3 dekad średnia płaca w gospodarce, że obecnie niby sięga ona już ponad 7000 tyś brutto na pracownika?, a tymczasem średnia emerytura sięga obecnie około 3300 brutto??? . Niestety raczej widać jaskrawie po tym jak rynkowa i nie tylko propagada sukcesu jest Cóż..... Trąbiona non stop jest na okrągło głośno namiętnie od ponad już 3 dekad średnia płaca w gospodarce, że obecnie niby sięga ona już ponad 7000 tyś brutto na pracownika?, a tymczasem średnia emerytura sięga obecnie około 3300 brutto??? . Niestety raczej widać jaskrawie po tym jak rynkowa i nie tylko propagada sukcesu jest oderwana całkowicie od rynkowej niestety raczej dominującej u większości % płacowej i stawkowej rzeczywistości. Niestety rzeczywistości coraz mocniej i mocniej dojnej szczególnie tej w detalu i z każdym rokiem coraz niestety szerzej i szerzej wyzyskującej i żerującej latami nie tylko na pracy ludzkiej i to niestety w coraz większym ogromie branż i zawodów!!!!!. Więc o jakim godnym życiu na emeryturze jest mowa????, Jeśli większość pracowników pracując dekadami sumiennie, fachowo rzetelnie, profesjonalnie wydajnie do swojej emerytury i to w ogromie zawodów nie ma raczej ani godnej płacy, ani stawek dekadami!!!!!!!. Raczej trwa niestety od dekad nie bez celu coraz szersza obłuda rynkowa i niewiele dla większości % więcej dobrego finansowo i oszczędnościowo z niej wynika.Niestety
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
tomkooo
jest, jesli sie jest w pis to wtedy ma sie godne zarobki (ty i twoja rodzia) ;)
zawsze znajdzie sie dobrze platny etat w budzetowce, nawet fikcyjny jak dla zony łżemiera
ptokbentonicznyjb
Ale jak to. W kraju w którym rządzi partia prawicowo - narodowo -katolicka dbająca o interesy Polaków jest źle? Niemożliwe. To musi być ruska propaganda.
r4k
To trzeba będzie żyć biednie na emeryturze.
Oszczędzanie w ZUS nie ma sensu, wszystko idzie w kierunku spłaszczenia wysokości emerytur.
13 i 14 emerytura nie zależą od wysokości wpłaconych składek, czyli nie ważne że odprowadzisz więcej składek nie dostaniesz od nich dodatkowej emerytury. Jest nawet wręcz odwrotnie. Odprowadzisz
To trzeba będzie żyć biednie na emeryturze.
Oszczędzanie w ZUS nie ma sensu, wszystko idzie w kierunku spłaszczenia wysokości emerytur.
13 i 14 emerytura nie zależą od wysokości wpłaconych składek, czyli nie ważne że odprowadzisz więcej składek nie dostaniesz od nich dodatkowej emerytury. Jest nawet wręcz odwrotnie. Odprowadzisz więcej składek to nie dostaniesz 14-ej emerytury.

Oszczędzanie zostało praktycznie uniemożliwione przez rządzących przez utrzymywanie jednych z najbardziej ujemnych na świecie realnie stóp procentowych. Jak ktoś mimo to stara się oszczędzać ze względu na „stare” przyzwyczajenia, nie przystające do obecnych warunków, to traci to minimum 10% rocznie. Czyli po 10 latach straci 65% tego co wypracował. Koszmar.

Więc przyszli emeryci: Nauczcie cieszyć się swoją biedą!
To dobra rada. Lepiej być biednym i szczęśliwym niż biednym i nieszczęśliwym z tego powodu.
tomkooo
hie hie zawsze mozna wyjsc na ulice... ale bolacy to nie francuzi i siedza cichutko w domach
katzpodola odpowiada tomkooo
A co takiego ci twoi francuzi wywalczyli na tych brudnych ulicach paryża?
zoomek
Bo oszczędzać należy w tym czego nie da się dodrukowąc/doklikać.
Nie, nie w krypto bo to inwigilacja i nieskończone ilości zamienników.
prawda_
Morawiecki dobrze wie co robi rzucajac kielbase wyborcza w postaci 13 i 14 emerytury zamiast ja poprostu waloryzowac w wyplatach miesiecznych. Kto wie, ile jeszcze emeryt pozyje i czy dozyje tej 13 emerytury...
zoomek
"godne życie"
Co to znaczy?
A godnym est przyjmowanie łapówki za pośrednictwem TW z kościoła w postaci tanich działek?
Może zdefiniujmy godność?
Bo Morawiecki ma pieniądz ale ma godność?
Na pewno?

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki