REKLAMA

Elżbieta Witek nie chce zapłacić kary nałożonej przez NIK

2022-12-02 19:26
publikacja
2022-12-02 19:26

Elżbieta Witek nie stawiła się na wezwanie NIK. Dlatego też urząd nałożył na marszałek Sejmu karę. Centrum Informacyjne Sejmu wydało komunikat, że decyzja ta zostanie zaskarżona do sądu administracyjnego. 

Elżbieta Witek nie chce zapłacić kary nałożonej przez NIK
Elżbieta Witek nie chce zapłacić kary nałożonej przez NIK
/ Sejm RP

Przesłuchanie przez NIK Elżbiety Witek miało związek ze sprawą kontroli programu rządowego Polskie Szwalnie. Ich zadaniem było zapewnienie dostępności maseczek. Zgodnie z doniesieniami to właśnie marszałek Sejmu dała kontakt ówczesnemu koordynatorowi ds. pandemii Michałowi Dworczykowi kontakt do zakładu, który chciałby zająć się produkcją tych materiałów ochronnych. I to przedsiębiorstwo, mimo sporej konkurencji 800 innych podmiotów, dostało kontrakt.

Za niestawienie się na przesłuchanie NIK nałożył trzy razy karę w wysokości 3 tys. zł.

Marszałek chce się od tej decyzji odwołać, korzystając z kruczków prawnych. W piśmie, jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", powołuje się m.in. na fakt, że wezwanie przyszło drogą elektroniczną i nie posiadało koniecznych załączników [jak się okazało, pismo miało wszystkie konieczne elementy, ale... pracownicy kancelarii ich nie zauważyli - przypis red.]. Co więcej, Elżbieta Witek uważa, że nie musi płacić kary, bo chroni ją immunitet, a co za nim idzie - NIK nie może jej wezwać na świadka, bo to ona, jako marszałek, kontroluje NIK. 

Jak zaznacza PAP, skargi na te kary trafią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie po rozstrzygnięciach Naczelnego Sądu Administracyjnego. W czwartek NSA uchylił bowiem wcześniejsze decyzje szczecińskiego sądu o odrzuceniu tych skarg bez merytorycznego badania. "Dokładne motywy rozstrzygnięć NSA nie są znane. Będą one przedstawione w pisemnych uzasadnieniach. Z pewnością mają one istotne znaczenie, także o charakterze ogólnym. Otwierają bowiem drogę sądową dla każdego obywatela - nie tylko marszałka Sejmu - do uruchomienia kontroli zgodności z prawem postanowienia NIK o nałożeniu kary pieniężnej" - oceniło CIS.

aw/pap

Źródło:Bankier24
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (29)

dodaj komentarz
polonu
niech nie płaci odsetki ustawowe duże zrobi się kula śnieżna ,zapłaci na drugi rok , tylko przypilnować .
jerzy.kopinski
Ten strach w oczach, szmata na twarzy... cudny widok. Świadomość, że pójdzie się siedzieć musi być dla prowincjonalnej nauczycielki, którą procesy gnilne trawiące Polskę wyniosły na najwyższe stanowiska w państwie musi być psychicznie druzgocąca. Ciekawe czy już przymierzyła i sprawdziła, jak będzie wyglądała w więziennych pasiakach?
jacekjd
To jest przykład arogancji do potęgi ntej. Bo jest z PiSu więc jej prawo nie obowiązuje i może robić co chce. To samo być może myśli prezes jeśli jemu coś nie na rękę. Jaki to przykład dla zwykłego obywatela? Wstyd i hańba!
pafcio24
zapłaci i to z odestkami:))) za rok już nie będzie ochrony kolegi zero
mlot_na_lby
zprganozpwana grupa prestepczs
onurb
Mam nadzieję, że po wygranych wyborach opozycja postawi przed sądem całą tą zorganizowaną grupę z PiS. Inaczej społeczeństwo dowie się, że rączka rączkę myje i pogoni wszystkich tych polityków od lewa do prawa w pi...du.
chudyjakszkapa
POKAŻCIE mi choć jeden przykład , czym pisowcy różnią się od komunistów !!!

tylko jeden!!!....
grucha_123
Tak zwana 'duma prosty*utki' nie pozwala tej pani zaplacic chocby zlotowki.
Ale co sie odwlecze to...
Mam nadzieje ze takie poczucie wyzszosci do samego konca (wybory) tylko wzmocni u przeciwnikow chec ubrania tej pani w pasiasta pizamke.
mith21
Partia ponad prawem. Zupełnie jak za komuny.

Powiązane: Afery rządu PiS

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki