REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Petka-Zagajewska: Pakiet antyinflacyjny obniży inflację w szczytowym momencie o ok. 1,5 pkt. proc.

2021-11-25 13:17
publikacja
2021-11-25 13:17
Petka-Zagajewska: Pakiet antyinflacyjny obniży inflację w szczytowym momencie o ok. 1,5 pkt. proc.
Petka-Zagajewska: Pakiet antyinflacyjny obniży inflację w szczytowym momencie o ok. 1,5 pkt. proc.
fot. Syda Productions / / Shutterstock

W wyniku wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego inflacja w szczytowym momencie, którego spodziewaliśmy się w lutym przyszłego roku, będzie niższa o 1,5 pkt. proc. – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w czwartek rządowy pakiet antyinflacyjny. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

"Zakładamy, że w wyniku wprowadzenia pakietu antyinflacyjnego inflacja średnioroczna w przyszłym roku zostanie obniżona do 6,4 proc. z 6,8 proc., których oczekiwaliśmy wcześniej. Ale wiadomo, że ta obniżka będzie w największym stopniu oddziaływać na początku roku i w szczytowym momencie, w lutym, obniży odczyt inflacji o około 1,5 pkt. proc. Czyli w lutym inflacja nie wyniesie 8,3-8,4 proc., jak szacowaliśmy, ale będzie to ok. 6,8–6,9 proc." – powiedziała PAP ekonomistka banku PKO BP Marta Petka-Zagajewska.

Stwierdziła, że tym samym szczyt inflacji zostanie przesunięty na grudzień tego roku, a ryzyko, że wskaźnik wzrostu cen przekroczy 8 proc., istotnie zmalało. Dodała także, że pakiet antyinflacyjny może wpłynąć na politykę pieniężną.

"W naszym bazowym scenariuszu zakładaliśmy mniej agresywne podwyżki, niż wynika to z oczekiwań rynku. Oczekiwaliśmy, że NBP podniesie stopy o 50 pkt bazowych w grudniu i o 25 pkt bazowych w styczniu. Wprowadzenie pakietu antyinflacyjnego da RPP większy komfort i szansę na dokonywanie zmian stóp procentowych w łagodniejszych ruchach, co wspiera nasz scenariusz. A więc istnieje możliwość, że kolejne zmiany stóp procentowych będą mniejsze, niż zakładał rynek" – powiedziała Marta Petka-Zagajewska.

Dodała, że pakiet antyinflacyjny, którego oddziaływanie jest ograniczone w czasie, "technicznie rzecz biorąc" przełoży się na nieco wyższą inflację w 2023 r., bo obniży punkt odniesienia przy liczeniu wskaźnika wzrostu cen.

"Jednak patrzyłabym na ten pakiet bardziej jako na koszt, który zostanie poniesiony przez budżet dla zmniejszenia ryzyk dla realnego wzrostu gospodarczego i dla konsumpcji. A więc raczej należy do pakietu podejść jako do ograniczenia ryzyka redukcji wydatków innych niż te związane z utrzymaniem mieszkania niż jako na nowe źródło popytu konsumpcyjnego" – stwierdziła ekonomistka PKO BP. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki