REKLAMA

Europejska inflacja (znów) zaskoczyła ekonomistów

Krzysztof Kolany2022-02-02 11:25główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-02-02 11:25

Inflacja HICP w strefie euro w styczniu nieznacznie przyspieszyła i wyznaczyła nowy rekord. To, co raczej nie zdziwiło klientów sklepów, okazało się sporym zaskoczeniem dla analityków.

Europejska inflacja (znów) zaskoczyła ekonomistów
Europejska inflacja (znów) zaskoczyła ekonomistów
fot. M-Foto / / Shutterstock

Inflacja HICP wzrosła w styczniu do 5,1 proc. rdr wobec 5,0 proc. w grudniu i 4,9 proc. w październiku - przedstawił wstępne dane Eurostat. W przeszło 20-letniej historii strefy euro nigdy wcześniej nie odnotowano tak wysokiej inflacji cenowej. To także spektakularna porażka ekonomistów, którzy średnio spodziewali się spadku inflacji HICP do 4,4%.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Nie jest to pierwszy raz, gdy statystyki cenowe w strefie euro okazują się wyższe od oczekiwań większości analityków. W grudniu spodziewali się oni spowolnienia inflacji HICP do 4,8%, podczas gdy faktycznie przyspieszyła ona do 5%. Za listopad oczekiwano 4,5%, a było 4,9%. Podobnie w październiku: zamiast oczekiwanych 3,7% Eurostat pokazał 4,1%. Po raz ostatni rynkowym ekspertom udało się „ustrzelić” poprawny wynik inflacji HICP w czerwcu 2021 roku.

Wzrost wskaźnika inflacji w strefie euro nadal napędzała drożejąca energia, a tempo wzrostu cen w tej kategorii jeszcze przyspieszyło w stosunku do grudnia (+28,6 proc. rdr wobec +25,9 proc. w XII). Szybciej niż przed miesiącem rosły za to ceny żywności, alkoholu i papierosów (+3,6 proc. wobec 3,2 proc.). Wolniej rosły za to cen dóbr przemysłowych (2,3 proc. wobec 2,9 proc.). Usługi drożały w takim samym tempie 2,4% rocznie.

Od pół roku inflacja HICP przekracza 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego i dzieje się to już nie tylko za sprawą galopujących cen energii. W tempie szybszym niż 2% rocznie drożeją także dobra przemysłowe oraz usługi. Sam EBC nie zamierza jednak podjąć jakichkolwiek działań, aby przywrócić inflację do celu. Frankfurcka instytucja cały czas utrzymuje stopy procentowe na niedodatnich poziomach.

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Nie znamy zatem statystyk dla wszystkich krajów UE. Wśród tych, które opublikowały już wskaźniki HICP za styczeń, najwyższą inflację cenową odnotowano na Litwie (12,2%), w Estonii (11,7%) oraz w Belgii i na Słowacji (8,5%). Nawet w krajach o najniższej inflacji HICP (Francja – 3,3%, Finlandia i Portugalia -3,4%) wyraźnie przekracza ona 2-procentowy cel EBC.

Należy zaznaczyć, że inflacja HICP jest odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (86)

dodaj komentarz
marszalek2020
Najbardziej ta inflacja zaskoczyła zwolenników PO którym TVN wmawia że inflacja jest tylko w Polsce :))
grzegorzkubik
Po to wywołano tą pandemię.
Tymczasem kilka słów prawdy.
https://banbye.pl/watch/v_wmvFGHthXIHW
m00zyk
No kto mógł przypuszczać, że rekordowy dodruk może doprowadzić do rekordowej inflacji? NO KTO?!!!
itso_empty_again
przecież cały czas robią dodatkowy dodruk taka ich działalność emisyjna
''Mają one ustawową moc zwalniania ze wszystkich zobowiązań i nikt nie może odmówić ich przyjęcia jako zapłaty.''
przemek_opinia
Dlaczego fanatycy PO-KO-Lewicy nie mówią, że szalenie wysoka inflacja w Europie to wina PiSu!?!??! Dlaczego nie jęczą, że DROŻYZNA to wina PiSu?!?!?! Dlaczego fanatycy PO-KO-Lewicy nie mają teraz w Sejmie swoich czerwonych kartek!!!!! Ach nie, powołajmy komisję europejską i niech ona wreszcie oświadczy, że to wina polskiego Rządu.Dlaczego fanatycy PO-KO-Lewicy nie mówią, że szalenie wysoka inflacja w Europie to wina PiSu!?!??! Dlaczego nie jęczą, że DROŻYZNA to wina PiSu?!?!?! Dlaczego fanatycy PO-KO-Lewicy nie mają teraz w Sejmie swoich czerwonych kartek!!!!! Ach nie, powołajmy komisję europejską i niech ona wreszcie oświadczy, że to wina polskiego Rządu. Szybko, szybko, zanim ludzie zrozumieją, że inflacja to nie jest wina PiSu. Szybko, szybko....
po_co
Inflacja w Polsce jest winą PiSu, a konkretnie człowieka PiSu na stołku w NBP.
W ciągu dwóch lat od stycznia 2020 o grudnia 2021 wydrukowano tyle pieniędzy ile wydrukowano ciągu 6,5 roku od marca 2013 do grudnia 2019.
lancealot
Polska - 10% inflacji w styczniu
EU - 5,1% inflacji w styczniu
I w EU mamy inflację głównie spowodowaną wysokimi cenami energii i gazu.
Teraz odejmij jedno od drugiego i masz inflację spowodowaną tylko przez PiS i jej marionetki.
po_co odpowiada lancealot
To nie jest do końca taka prosta kalkulacja. Natomiast gdyby Polska nie drukowała pieniędzy w czasie pandemii oraz nie stosowała przerośniętych form lockdownu to złotówka zachowała by swoją siłę.

Co więcej prawdopodobnie w czasie kryzysu jej wartość by rosła między innymi dlatego, że Polski przemysł wcale nie bazuje wyłącznie
To nie jest do końca taka prosta kalkulacja. Natomiast gdyby Polska nie drukowała pieniędzy w czasie pandemii oraz nie stosowała przerośniętych form lockdownu to złotówka zachowała by swoją siłę.

Co więcej prawdopodobnie w czasie kryzysu jej wartość by rosła między innymi dlatego, że Polski przemysł wcale nie bazuje wyłącznie na gazie. Wystarczyło powstrzymać nerwy na wodzy i mogliśmy mieć bardzo silną walutę wciąż ze stopami na zerowym poziomie.

Niemniej to byłoby solą w oku władzy która nie mogłaby wykorzystać tego faktu i pokazać się ze strony wielkiego wybawiciela który daje pieniądze i tarcze. Dług też by się nie denominował więc same problemy dla rządu.
itso_empty_again odpowiada lancealot
To nie jest do końca taka prosta kalkulacja.
źródło: https://pl.tradingeconomics.com/commodities

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki