REKLAMA

Dziwny tweet NBP o inflacji. "Wykres zaprzecza wpisowi"

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-10-02 08:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-10-02 08:30

Po ciekawych bannerach tłumaczących przyczyny inflacji, wieszanych przez NBP, i równie ciekawym filmiku-spocie reklamowym na YouTubie, bank centralny znowu wzbudził kontrowersje. Tuż po zeszłotygodniowych danych o inflacji na twitterowym koncie NBP opublikowano wykres rocznej inflacji z dopiskiem: "Od 6 miesięcy ceny nie rosną". Manipulacja? Tłumaczymy, na czym polega.

Dziwny tweet NBP o inflacji. "Wykres zaprzecza wpisowi"
Dziwny tweet NBP o inflacji. "Wykres zaprzecza wpisowi"
/ NBP

Wstępne dane za wrzesień pokazały, że inflacja konsumencka w Polsce znalazła się poniżej 10%. Od  lutego 2023 roku, kiedy to wyniosła rekordowe 18,4 proc., z miesiąca na miesiąc spada, co wyraźnie pokazuje wykres opublikowany na Twitterze NBP. Spadająca inflacja nie oznacza jednak spadku cen. Malejąca inflacja w ujęciu rocznym to dezinflacja, ale to nie oznacza, że ceny w sklepach zaczęły spadać, ale rosną wolniej.

Wykres zaprzecza wpisowi NBP

Tymczasem NBP na swoim wykresie pokazującym spadającą inflację rok do roku umieścił komentarz wskazujący na to, że ceny od pół roku nie rosną. To prawda, ale bank powinien zilustrować to wykresem inflacji miesiąc do miesiąca. Faktem jest to, że po kwietniu indeks CPI przestał rosnąć. W maju, czerwcu oraz sierpniu jego miesięczna dynamika wyniosła 0,0%, a w lipcu odnotowano zwyczajny sezonowy spadek o 0,2% mdm. Jednak na wykresie NBP widzimy co innego.

Reklama

Obecnie indeks cen dóbr konsumpcyjnych  znajduje się na poziomie o 36,3% wyższym niż na koniec 2019 roku. Tyle w przybliżeniu wynosi zrealizowana w niespełna cztery lata utrata siły nabywczej polskiego złotego - pisał, komentując ostatnie dane o inflacji, główny analityk Bankier.pl Krzysztof Kolany.

Wpis banku centralnego wywołał lawinę komentarzy i wzbudził duże emocje, głównie wśród użytkowników Twittera/X. Wpis NBP został tam oznaczony jako zawierający manipulację. "To chyba pierwszy przypadek, kiedy na polskim Twitterze oznaczono post oficjalnej instytucji państwowej" - skomentował śledzący fake newsy serwis Demagog. Można powiedzieć, że takie manipulowanie przedstawianymi danymi nie przystoi powadze banku centralnego.

Opublikowane dane to tzw. szybki szacunek. Finalny raport za wrzesień zostanie opublikowany 13 października, czyli w przedwyborczy piątek.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (26)

dodaj komentarz
absco
Glapiński musi odejść. Już Najwyższy czas.
zoomek
Tylko i tak zastąpią go takim który polecania kahały z Bazylei będzie realizował.
Ja nie mam złudzeń.
mordechaj-blumsztajn
Inflacja nie jest przypadkiem - jest celem ustalonym przez globalistów w ramach Agendy 2030. Każdy ma być pozbawiony własności prywatnej i przejsc na wynajem. Nie mając własności jesteś niewolnikiem. Kredyciarzy też załatwią w odpowiednim momencie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polityka_to_nie_ekonomia
Zdajesz sobie sprawę, że jest jeszcze takie coś jak oszczędności? Pisanie, że wysoka inflacja jest OK, bo pensje też rosną to jest manipulacja, bo pomijasz wszystkich co mają oszczędności.
kapitaneo odpowiada polityka_to_nie_ekonomia
Rozumiem o czym piszesz. Nie piszę, że inflacja jest ok. Sam mam oszczędności i chciałbym widzieć oprocentowanie RORów 15%, tak by chociaż zachowały swoją siłę nabywczą, a nie 7 - 8%.
Niestety mamy takie czasy, jakie mamy i inflacja zjada oszczędności na całym świecie. Jedyne rozwiązanie to tak je inwestować, aby jak najmniej
Rozumiem o czym piszesz. Nie piszę, że inflacja jest ok. Sam mam oszczędności i chciałbym widzieć oprocentowanie RORów 15%, tak by chociaż zachowały swoją siłę nabywczą, a nie 7 - 8%.
Niestety mamy takie czasy, jakie mamy i inflacja zjada oszczędności na całym świecie. Jedyne rozwiązanie to tak je inwestować, aby jak najmniej stracić w tym okresie.
kjx odpowiada kapitaneo
A ja już nie mam oszczędności i Ty tez nie będziesz mieć :)
Witaj w piekle :)
friedens
Sam manipulujesz, wprowadzasz chaos i zamieszanie, a oskarżasz o takie czyny innych. Red. Kolany ma rację, a ty wmawiasz ludziom, że wszyscy dostali tak wysokie podwyżki, jakie ty jako zapewne czynownik PiS dostałeś. Otóż, nie wszyscy mają takie szczęście. Poza tym utraciły na wartości nie tylko oszczędności. także środki zgromadzone Sam manipulujesz, wprowadzasz chaos i zamieszanie, a oskarżasz o takie czyny innych. Red. Kolany ma rację, a ty wmawiasz ludziom, że wszyscy dostali tak wysokie podwyżki, jakie ty jako zapewne czynownik PiS dostałeś. Otóż, nie wszyscy mają takie szczęście. Poza tym utraciły na wartości nie tylko oszczędności. także środki zgromadzone w ZUS nie zostały o 40% waloryzowane, bo te 14. i 15. emerytury można o kant d*py potłuc. To jest tylko propaganda i oszustwo. Inflacja oraz rządy je generujące to największe z możliwych łajdactw i złodziejstw na świecie!
inwestor.pl
Może NBP chodziło o to, że ceny rosną od kilku lat, a nie od 6 miesięcy?
jaguar_61
najgorszy prezes NBP w historii...

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki