REKLAMA

Polska pełna innowacji. Poznaj część z nich w specjalnym wydaniu Bankier.pl – już 31 stycznia

Marcin Dziadkowiak2023-01-26 09:20, akt.2023-01-31 08:23zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 09:20
aktualizacja
2023-01-31 08:23

Przed nami nowa odsłona funduszy unijnych, które trafią do Polski. Tym razem jeszcze większy nacisk położony zostanie na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Dlatego na Bankier.pl wracamy do tematu w ramach drugiej odsłony Dnia innowacji. Nasz dzień tematyczny ze sporą dawką ciekawych materiałów – już we wtorek, 31 stycznia.

Polska pełna innowacji. Poznaj część z nich w specjalnym wydaniu Bankier.pl – już 31 stycznia
Polska pełna innowacji. Poznaj część z nich w specjalnym wydaniu Bankier.pl – już 31 stycznia
fot. Dorota Ziółkowska / / Bankier.pl

FENG, czyli Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki

Finansowanie innowacji w ramach najnowszej perspektywy funduszy unijnych będzie się odbywało w ramach Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki. Zmiana nazwy (wcześniej był to Programu Inteligentny Rozwój - POIR) nie jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Zwrócono uwagę na wady POIR, szczególnie fragmentację etapów procesu obejmującego badanie, rozwój i wdrożenie innowacji. Teraz w jednym wniosku będzie można uwzględnić wszystkie etapy całego procesu. Więcej szczegółów na temat FENG i zmian, jakie wprowadza (m.in. o projektach modułowych) opisał Jacek Misztal.

Innowacje w spółkach giełdowych

Dzień innowacji to nie tylko ważne informacje formalne dotyczące zdobywania funduszy na innowacje, ale i praktyka. W jej ramach pokazujemy przykłady firm, które pozyskały już fundusze unijne na wdrożenie innowacyjnych przedsięwzięć. Wśród takich firm są spółki giełdowe, u których staraliśmy się pozyskać ciekawe informacje dotyczące realizowanych przez nie projektów wdrożeń. Michał Kubicki przyjrzał się przykładom wdrożeń w Biomedzie Lublin, Zortraksie, SDS Optic, Grupie Azoty oraz Mabionie.

Kwota dofinansowania projektów modułowych dla firm robi wrażenie

7 lutego zostanie ogłoszony pierwszy konkurs dla przedsiębiorców w ramach „nowego rozdania” tj. nowej perspektywy finansowania funduszy europejskich 2021-2027. Konkurs będzie dotyczyć projektów modułowych, czyli ścieżki SMART. Wrażenie robi kwota zarezerwowana dla firm – aż 10,7 mld zł. Temat opisuje Katarzyna Waś-Smarczewska.

Winna praktyka

Kolejny przykład firmy, która z sukcesem wdrożyła projekty finansowane z unijnych funduszy to Winnice Kojder. Korzystając z unijnego finansowania, ta rodzinna firma zbudowała centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoliło opracować pierwszą w Polsce grawitacyjną metodę produkcji wina.

„Produkcja oparta na grawitacji jest trudniejsza, bo podczas niej nie wykorzystuje się maszyn, za to jest jeszcze bardziej ekologiczna. O tym, jak wygląda, kiedy spróbujemy pierwszych win stworzonych tą metodą oraz jaki mają pomysł na rozwój Winnic Kojder i jaki jest w tym udział wparcia z UE opowiedzą współwłaściciele, rodzeństwo Anna i Artur" - tak swój podcast zapowiada Beata Tomaszkiewicz.

10 wykresów o innowacjach

Jak to bywa przy dniach tematycznych w Bankier.pl, nie może i tym razem zabraknąć ciekawych wykresów. Dominika Florek przygotowała 10 wykresów o innowacjach, które warto zobaczyć. A w nich m.in. wydatki na innowacje, liczba osób zajmujących się tym zagadnieniem i miejsce Polski na drabinie innowacyjności.

Serdecznie zapraszamy – już we wtorek 31 stycznia Dzień innowacji 2, tylko w Bankier.pl.

fot. Materiał Partnera / 

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (3)

dodaj komentarz
arfeneusz
To jest kłamstwo
Popłyną do PO i do tych, na kogo głosują. Od 10 lat nie chcą mi dać dotacji z PFRONu na biznes, uwalają, bo nie dałem łapówki politykowi PO a się domagał. Prokuratura umorzyła postępowanie, sąd nie chce psuć sobie relacji z politykami. Takie rzeczy się dzieją w Radomiu
sterl
Popłyną tylko do pisowców i krewnych..
tomitomi
jaką wyobraźnię trzeba posiadać ,aby to , te cuda zobaczyć w poLSCE ??

Powiązane: Dzień tematyczny w Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki