Przed nami nowa odsłona funduszy unijnych, które trafią do Polski. Tym razem jeszcze większy nacisk położony zostanie na finansowanie innowacyjnych przedsięwzięć. Dlatego na Bankier.pl wracamy do tematu w ramach drugiej odsłony Dnia innowacji. Nasz dzień tematyczny ze sporą dawką ciekawych materiałów – już we wtorek, 31 stycznia.


FENG, czyli Fundusze dla Nowoczesnej Gospodarki
Finansowanie innowacji w ramach najnowszej perspektywy funduszy unijnych będzie się odbywało w ramach Funduszy dla Nowoczesnej Gospodarki. Zmiana nazwy (wcześniej był to Programu Inteligentny Rozwój - POIR) nie jest jedynie zabiegiem kosmetycznym. Zwrócono uwagę na wady POIR, szczególnie fragmentację etapów procesu obejmującego badanie, rozwój i wdrożenie innowacji. Teraz w jednym wniosku będzie można uwzględnić wszystkie etapy całego procesu. Więcej szczegółów na temat FENG i zmian, jakie wprowadza (m.in. o projektach modułowych) opisał Jacek Misztal.
Innowacje w spółkach giełdowych
Dzień innowacji to nie tylko ważne informacje formalne dotyczące zdobywania funduszy na innowacje, ale i praktyka. W jej ramach pokazujemy przykłady firm, które pozyskały już fundusze unijne na wdrożenie innowacyjnych przedsięwzięć. Wśród takich firm są spółki giełdowe, u których staraliśmy się pozyskać ciekawe informacje dotyczące realizowanych przez nie projektów wdrożeń. Michał Kubicki przyjrzał się przykładom wdrożeń w Biomedzie Lublin, Zortraksie, SDS Optic, Grupie Azoty oraz Mabionie.
Kwota dofinansowania projektów modułowych dla firm robi wrażenie
7 lutego zostanie ogłoszony pierwszy konkurs dla przedsiębiorców w ramach „nowego rozdania” tj. nowej perspektywy finansowania funduszy europejskich 2021-2027. Konkurs będzie dotyczyć projektów modułowych, czyli ścieżki SMART. Wrażenie robi kwota zarezerwowana dla firm – aż 10,7 mld zł. Temat opisuje Katarzyna Waś-Smarczewska.
Winna praktyka
Kolejny przykład firmy, która z sukcesem wdrożyła projekty finansowane z unijnych funduszy to Winnice Kojder. Korzystając z unijnego finansowania, ta rodzinna firma zbudowała centrum badawczo-rozwojowe, które pozwoliło opracować pierwszą w Polsce grawitacyjną metodę produkcji wina.
„Produkcja oparta na grawitacji jest trudniejsza, bo podczas niej nie wykorzystuje się maszyn, za to jest jeszcze bardziej ekologiczna. O tym, jak wygląda, kiedy spróbujemy pierwszych win stworzonych tą metodą oraz jaki mają pomysł na rozwój Winnic Kojder i jaki jest w tym udział wparcia z UE opowiedzą współwłaściciele, rodzeństwo Anna i Artur" - tak swój podcast zapowiada Beata Tomaszkiewicz.
10 wykresów o innowacjach
Jak to bywa przy dniach tematycznych w Bankier.pl, nie może i tym razem zabraknąć ciekawych wykresów. Dominika Florek przygotowała 10 wykresów o innowacjach, które warto zobaczyć. A w nich m.in. wydatki na innowacje, liczba osób zajmujących się tym zagadnieniem i miejsce Polski na drabinie innowacyjności.
Serdecznie zapraszamy – już we wtorek 31 stycznia Dzień innowacji 2, tylko w Bankier.pl.




