REKLAMA

Morawiecki wybrany wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości

2021-07-04 09:39, akt.2021-07-04 18:25
publikacja
2021-07-04 09:39
aktualizacja
2021-07-04 18:25
Morawiecki wybrany wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości
Morawiecki wybrany wiceprezesem Prawa i Sprawiedliwości
/ Twitter

Premier Mateusz Morawiecki, b. premier, europosłanka Beata Szydło, europoseł Joachim Brudziński, szef MON Mariusz Błaszczak, szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz poseł Antoni Macierewicz zostali w niedzielę wybrani przez Radę Polityczną PiS na wiceprezesów ugrupowania - poinformowało źródło PAP.

W Warszawie obradowała w niedzielę nowa Rada Polityczna PiS, która poza wyborem wiceprezesów, wybrała też Sekretarza Generalnego - został nim Krzysztof Sobolewski, a także dokonała zmian składu Komitetu Politycznego i Komisji Etyki.

Według informacji PAP Morawiecki zdobył 280 głosów, Brudziński - 272, Błaszczak - 253, Szydło - 250, Kamiński - 226 i Macierewicz - 221.

Źródło PAP przekazało, że do dotychczasowego składu Komitetu Politycznego wybrani zostali m.in.: szef KPRM Michał Dworczyk, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, a także posłowie: Joanna Borowiak, Barbara Bartuś oraz Marek Ast.

Natomiast nie znalazła się w nim część europosłów, którzy dotychczas zasiadali w Komitecie, za wyjątkiem: Beaty Szydło, Joachima Brudzińskiego, Tomasza Poręby oraz Karola Karskiego.

Nowa Rada Polityczna PiS została wybrana podczas sobotniego Kongresu ugrupowania, na którym Jarosław Kaczyński został wybrany na prezesa partii na kolejną kadencję. (PAP)

Kaczyński: musimy wykonać uchwałę sanacyjną, trzeba się oczyścić

Lider PiS Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia rozpoczynającego się w niedzielę posiedzenie Rady Politycznej podkreślił, że przed partią jest kilka istotnych spraw do załatwienia w najbliższym czasie. "Będąc dziś u władzy mamy ogromne zadania, mamy ogromne możliwości, ogromne szanse (...) - szanse Polski. Bóg sprawił, że właśnie za naszych rządów i w wielkiej mierze dzięki naszym rządom takie szanse istnieją" - mówił Kaczyński.

Ale - jak wskazał - żeby te szanse zostały wykorzystane, żeby ten czas Polskiego Ładu był dla naszej ojczyzny czasem dobrym i przełomowym, trzeba "załatwiać także kwestie, które z tym +Ładem+, mają związek tylko pośredni, ale są nie mniej istotne".

Polski Ład. Nowy program społeczno-gospodarczy PiS

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy. Średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł - wynika z programu Polski Ład.

Jedną z takich spraw jest "ustabilizowanie" większości w Sejmie. To - jak mówił - zadanie zarówno władz krajowych, jak i parlamentarnych. "Trwa akcja skierowana przeciw nam i oczywiście ta akcja jest poza nami, nie ponosimy za nią odpowiedzialności, ale ponosimy już odpowiedzialność za różnego rodzaju błędy, które zostały popełnione i które tą akcję z całą pewnością ułatwiły" - mówił.

W czasie wystąpienia lider PiS poruszył temat uchwały podjętej przez Kongres, która przewiduje zakaz zajmowania przez posłów i senatorów PiS zasiadania w radach nadzorczych państwowych spółek. Kaczyński wyraził zadowolenie, że uchwała został przyjęta jednomyślnie i podkreślał, że należy ją wykonać.

"Bardzo cieszę się, że została (ona) podjęta jednomyślnie, ale ta jednomyślność musi oznaczać także, że my ją wcielimy w życie. Czasem będzie to bolesne, czasem będzie to trudne, ale tu nie możemy się cofać" - podkreślił.

Kaczyński odniósł się do znajdującego się w tej uchwale wyjątku. W uchwale zaznaczono bowiem, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej".

"Stworzyliśmy pewien wyjątek, z tego wyjątku dzisiaj próbuje się robić regułę, furtę która w gruncie rzeczy uczyni tę uchwałę bezskuteczną, jak to się czasem mówi bezzębną" - zauważył szef PiS. "Otóż to jest wyjątek zupełnie szczególny. Dotyczący tylko takiej sytuacji, gdzie ktoś o wysokich kwalifikacjach na przykład ze względu na to, że małżonek przenosi się, dajmy na to do Warszawy albo jakiegoś innego miasta, i w związku z tym małżeństwo by pozostać razem, musi się także przenieść, czyli ta druga osoba z małżeństwa. I mając kwalifikacje, ma też możliwość zajęcia podobnego stanowiska, to wtedy możemy właśnie się na to zgodzić" - tłumaczył.

Zaznaczył, że według jego rozeznania, takich przypadków w skali partii jest minimalna ilość. "Zupełnie minimalna. Palce jednej ręki albo nawet mniej niż palce jednej ręki" – zapewnił.

Prezes PiS zaapelował przy tym do opozycji o podjęcie podobnych uchwał. "Trzeba wezwać naszych przeciwników i jednocześnie (...)koleżanki i kolegów z parlamentu, do tego by ich partie podjęły to samo w spółkach samorządowych" - wskazał Kaczyński.

"Bo trzeba się oczyścić, nie można dawać żadnych pretekstów. Poza tym obiektywnie to zjawisko jest bardzo szkodliwe. Jeżeli budzi zainteresowanie i gniew wśród społeczeństwa to jest słuszny gniew. Musimy to wiedzieć, musimy to rozumieć i musimy się temu podporządkować. To my jesteśmy dla narodu, dla społeczeństwa, dla obywateli, a nie odwrotnie" - podkreślił Kaczyński zwracając się do działaczy PiS.

Podkreślał też, że PiS zawsze było dumne z tego, że reprezentuje polską wieś. "Musimy tutaj uczynić bardzo wiele, jest wiele pomysłów. Jest agenda, którą przedstawił nam Paweł Kukiz - a dokładnie pan poseł Jarosław Sachajko - jest tam wiele dobrych pomysłów. Niektóre z nich są trudne do realizacji, niektóre trzeba przedyskutować, ale z całą pewnością - te dobre - trzeba wcielić w życie" - mówił.

Jak dodał jednocześnie, PiS ma też "własną agendę". "Też bardzo bogatą. Mówił o niej ostatnio pan poseł Lech Kołakowski. Nasz kolega, dla tych, którzy byli w Porozumieniu Centrum, dla mnie od przeszło 30 lat. Wyszedł z naszego klubu, jego też spotkały różne krzywdy. Dzisiaj wraca i chciałby, by różnego rodzaju sprawy były podejmowane" - przyznał szef PiS.

"Ale to jest nasza wspólna wola. My zawsze byliśmy dumni z tego, że reprezentujemy polską wieś i jesteśmy w dalszym ciągu z tego dumni" - oświadczył.

Kaczyński mówił też o nowym programie Polski Ład. Zapowiedział, że politycy tej partii powinni tego programu bronić nie tylko "w dyskusjach telewizyjnych czy radiowych, internecie", ale też "w bezpośrednim kontakcie z ludźmi". Stwierdził, że takiego zadania podjął się już premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to jest również zadanie dla wielu polityków PiS, którzy "mają gadane". "Oni muszą odwiedzić wszystkie powiaty" - zapowiedział. Przyznał też, że ta kampania powinna objąć nawet wszystkie gminy.

Dodał też, że proces uchwalania ok. 150 ustaw wdrażających Polski Ład "będzie trwał". "Musimy ludzi przekonać, że na prawdę nikt w Polsce, może poza złodziejami i aferzystami, na tym (na programie) nie straci. Wszyscy zyskamy" - zapewnił Kaczyński. Wyjaśnił, że zyskają na tym programie "bogaci, nawet bardzo bogaci, nawet superbogaci" oraz "ci, na których nam tak bardzo zależy, ci, którym jest źle".

"To jest prawda. Mamy siłę, którą daje prawda, tę przewagę, którą daje prawda. W mediach (...) przewagę ma druga strona, my mamy przewagę prawdy, my nie oszukujemy, to oni oszukują" - mówił prezes PiS.

Kaczyński zwracając się do działaczy stwierdził, że zapowiada się zaostrzenie walki politycznej. "Być może odwołanie się do różnego rodzaju aktów awanturnictwa czy po prostu zwykłego chuligaństwa" - mówił.

"I na to musimy być przygotowani, i na to musi być przygotowane nasze państwo. Bo tam, gdzie łamane jest prawo, musi być też odpowiednia interwencja" - oświadczył.

Jak dodał, "przed nami wiele zadań". "Nie wszystko, co dotyczy naszej ojczyzny, układa się dzisiaj najlepiej. I o tym też będzie trzeba powiedzieć, ale może nie w tym miejscu" - powiedział Kaczyński. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ amac/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (13)

dodaj komentarz
nostsherlock
No i zaczyna się średniowiecze+
marxs
Eliza Michalik z Onet.pl w filmie na YT krok po kroku logicznie argumentuje dlaczego PIS należy zdelegalizować
grzegorzkubik
Ta pani już dawno się zdelegalizowała umysłowo:)
uczen_manueli_g odpowiada grzegorzkubik
Jak pisuary będą rozpędzone na cztery wiatry to co wtedy zrobisz?
Będziesz nadawał jak Jan Nowak Jeziorański - głos z oddali?
Czy zaczniesz wychwalać zwycięzców najbliższych wyborów?

Na pewno będzie jakiś IDP /Instytut Dyktatury Pisowskiej/ i będziesz na liście jako TW Gregor MacGregor aka grzegorzkubik.
Przygotuj
Jak pisuary będą rozpędzone na cztery wiatry to co wtedy zrobisz?
Będziesz nadawał jak Jan Nowak Jeziorański - głos z oddali?
Czy zaczniesz wychwalać zwycięzców najbliższych wyborów?

Na pewno będzie jakiś IDP /Instytut Dyktatury Pisowskiej/ i będziesz na liście jako TW Gregor MacGregor aka grzegorzkubik.
Przygotuj się na lepsze czasy.
karbinadel
Ich poprzednikom z PZPR też się wydawało, że będą rządzić na zawsze
volksempfanger
A wcześniej "Willkommen im tausendjährigen Reich".
daniel_1
Salon gwiazdozbioru na wice-Słońce.
Wiele z tych ciał niebieskich weszło już na inną orbitę.
Synek Beti nie patrzy już w stronę Kanady.
daniel_1
Mamusia wiedziała co się "świeci" więc synusia z kleru wyautowała.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki