REKLAMA

Rewolucja w urzędach pracy. Rząd szykuje ustawy

2021-07-01 10:00
publikacja
2021-07-01 10:00

Rząd wziął się za wprowadzanie ustaw, które umocowałyby założenia, jakie padły podczas prezentacji Polskiego Ładu. Wśród nich znalazły się te wpływające na funkcjonowanie urzędów pracy. 

Rewolucja w urzędach pracy. Rząd szykuje ustawy
Rewolucja w urzędach pracy. Rząd szykuje ustawy
fot. Wlodzimierz Wasyluk / / FORUM

Ustawa o wspieraniu zatrudnienia, o elektronicznym zawieraniu umów, o Ochotniczych Hufcach Pracy i o zatrudnianiu cudzoziemców - takie nowelizacje czekają w najbliższym czasie rynek pracy. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ostrzega jednak, że reformy nie mogą skutkować zwolnieniami w urzędach pracy ani dumpingiem cenowym zagranicznych pracowników. 

W założeniach programowych Polskiego Ładu czytamy na temat zwiększenia stabilności zatrudnienia młodych przez inwestycje w ich kompetencje i dostarczenie kompleksowego wsparcia zawodowego. Projekt będzie kierowany do osób poniżej 30. roku życia. Na początku urzędy pracy będą rozmawiać z młodymi na temat planów dotyczących ich kariery zawodowej. W drugim etapie każdy uczestnik otrzyma bon szkoleniowy w celu podniesienia lub zmiany kwalifikacji. Dodatkowo w programie padło, że PiS chce zaproponować partnerstwo inwestycyjne z samorządami w celu powstawania lokalnych centrów pracy zdalnej, 

Przedstawiciele rządu podczas posiedzenia prezydium OPZZ przedstawili szczegóły założeń. Powiatowe i wojewódzkie urzędy mają zostać przemianowane na tzw. centra wspierania zatrudnienia. Zamiast wypłat zasiłków mają skupić się na pomocy w znalezieniu nowej pracy lub zmianie branży. 

- Chcemy, aby powiatowe urzędy pracy przekształciły się w centra wspierania zatrudnienia – mówiła dyrektor Departamentu Rynku Pracy. - Tu nie chodzi tylko o zmianę nazwy, tylko o stworzenie prawdziwych miejsc, w których każdy, kto chce znaleźć nową pracę albo zmienić starą, dostał wsparcie. Musimy też dokształcać kadry, zaproponować im profesjonalne kursy, m.in. poprzez stworzenie Centrum Analiz, Szkolenia i Doskonalenia Kadr Pracowników Służb Zatrudnienia. No i rzeczywiście chcemy oddzielić ubezpieczenie zdrowotne od statusu bezrobotnego – mówiła dyrektor Departamentu Rynku Pracy, o czym informuje OPZZ na swojej stronie. 

Zmiany, które wejdą w życie, spowodują, że nie trzeba będzie mieć formalnie statusu bezrobotnego, aby korzystać ze świadczeń w ramach NFZ. - Oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego absolutnie nie pozbawi nikogo do niego prawa. Naszym celem jest, aby do urzędów pracy zgłaszały się osoby, które chcą pracować, natomiast ci, którzy chcą tylko ubezpieczenia, a nie chcą pracować, zgłaszali się do innych instytucji, bo urząd pracy jest od pracy - podano podczas spotkania. 

Dwie ustawy są już niemal gotowe. Dotyczą one umów elektronicznych i wspieraniu agencji ds. młodzieży. Pierwsza z nich zakłada, aby pracownicy sezonowi wyszli z szarej strefy dzięki prostszej ścieżce zarejestrowania zatrudnionego. W drugim przypadku chodzi o unowocześnienie Ochotniczych Hufców Pracy, aby w większym stopniu przygotowywały młodzież do lokalnego rynku pracy. 

WS

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Najlepsze konta premium dla tych, którzy chcą czegoś więcej

Komentarze (19)

dodaj komentarz
arzab
Przerzuci się część bezrobotnych z PUP-u do ZUS-u i znowu będzie "sukces" w walce z bezrobociem ( spadek min. 50% ) ! Można będzie trąbić na całą Europę jak to w Polsce dobrze.
carlito1
Pup do likwidacji... Kompletnie zbędny urząd generujący stołki i koszty
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
volksempfanger
Jak nie będzie po co to nie przyjadą.
grzegorzkubik
Oferta pracy w PUP. Staż za 1500 zł podczas gdy w Amazonie płacą 3600 - 4000 zł netto. Często trzeba się przenieść bliżej Amazona do kawalerki lub garsoniery, ale taki łepek od razu po szkole nieźle zarabia i od razu ma wyższą składkę odprowadzaną na ZUS. PUP-y nic nie oferują a te urzędniczki co tam tyrają za 2200 zł nie rozumieją Oferta pracy w PUP. Staż za 1500 zł podczas gdy w Amazonie płacą 3600 - 4000 zł netto. Często trzeba się przenieść bliżej Amazona do kawalerki lub garsoniery, ale taki łepek od razu po szkole nieźle zarabia i od razu ma wyższą składkę odprowadzaną na ZUS. PUP-y nic nie oferują a te urzędniczki co tam tyrają za 2200 zł nie rozumieją współczesnego świata. Do PUP przychodzą pracodawczyki, którzy liczą na to, że kogoś do nich nagonią do pracy za mała kasę. Nawet jeśli ktoś da się nagonić to i tak od takiego pracodawcy ucieknie np. do Amazona. Amazon dowozi ludzi do pracy bez dodatkowych kosztów a w małych miastach często szwankuje komunikacja MPK lub jej nie ma. PUP to taka współczesna łapanka ludzi do obozów typu Oświęcim. Tworzy to patologię bo taki pracodawczy albo by zniknął z przestrzeni albo ograniczyłby działalność swej firmy tak by nikogo nie zatrudniać gdyby nie było PUP-ów, a ludzie i tak znajdują pracę na własną rękę. Te panie w PUP nie są mądrzejsze od ludzi szukających pracy. ONE NIGDY NIE BYŁY NA REKRUTACJI W KORPORACJACH TYPU IBM I NIGDY NIE WIDZIAŁY JAK WYGLĄDA NABÓR DO AMAZONA. NIC NIE WIEDZĄ A SĄ DORADCAMI AWODOWYMI. CO ONE MOGĄ DORADZIĆ? MASZ ZNAJO0MOSCI I DOSTANIESZ PRACĘW URZĘDZIE? ZA OK 2200 ZŁ PODCZAS GDY PRACONICY BIEDRONEK CZY lIDLÓW MAJĄ WIĘCEJ. Szkoda kasy na utrzymywanie PUP-ów.
anty12
Raz w zyciu napisales cos madrego.
volksempfanger odpowiada anty12
Od wczoraj trzeźwieje.
300_pala
W którym Amazonie płacą 3600 netto?
Nawet liczyć pisarzu nie potrafisz
wizytator
3600netto to może po kilku latach pracy na trzy zmiany i z wszystkimi dodatkami. No i bez podadku taki łeboń do 26 lat dostanie. Ale bardzo w to wątpie.
428ustka
duda obiecal obiecal obiecal lapy w gore obiecal obiecal umcia umcia

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki