REKLAMA
WEBINAR

Drogie paliwo zniechęca. Polacy coraz chętniej przesiadają się do pociągów

2022-11-27 08:00
publikacja
2022-11-27 08:00

Polscy podróżni coraz chętniej przesiadają się do pociągów. Trend ten może utrzymać się długofalowo - wynika z opublikowanego raportu EMIS "Poland Transportation Sector Report 2022-2023" podsumowującego obszar transportu w Polsce.

Drogie paliwo zniechęca. Polacy coraz chętniej przesiadają się do pociągów
Drogie paliwo zniechęca. Polacy coraz chętniej przesiadają się do pociągów
fot. Martyn Jandula / / Shutterstock

W raporcie wskazano, że wśród przyczyn wzrostu popularności kolei podaje się z jednej strony rozwój oraz systematyczną modernizację infrastruktury i taboru kolejowego, a z drugiej – rosnące ceny paliwa oraz koszty utrzymania samochodu.

"Nie bez znaczenia jest też polityka UE w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu, której celem jest promowanie ekologicznych środków transportu, zwłaszcza kolei" - dodano.

Raport przypomina, że w 2019 roku, po prawie 20 latach dominacji transportu drogowego, wiodącą pozycję w przewozach pasażerskich odzyskała kolej. Według GUS-u przewieziono wtedy 335 mln pasażerów koleją i 328 mln pasażerów transportem samochodowym.

"W 2020 roku, gdy w Polsce zaczęto nakładać pierwsze pandemiczne obostrzenia, liczba pasażerów decydujących się na przejazd koleją spadła do 209,4 mln (o 37,7 proc. mniej w porównaniu do 2019 r., w którym było 335,9 mln). Odbudowa wysokiego wyniku będzie trwała jeszcze wiele lat, szczególnie że wzrost zachodzi wolniej, niż by tego oczekiwano" - podano w raporcie.

Analitycy EMIS zwracają uwagę, że transport szynowy jest przez Unię Europejską wspierany póki co na poziomie planów i strategii. Pakiety klimatyczne, takie jak "Fit for 55" czy Europejski Zielony Ład, promują kolej jako czystszą alternatywę wobec nieobojętnych dla klimatu samochodów i samolotów.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jacekkalimowski4
Też tak robię. Dojeżdżam do parkingu dworca swoim liberty, a potem się przesiadam w pkp i jadę do sąsiedniego miasta do pracy. Wychodzi dużo taniej niż autem, bez stania w korkach itp.
do_niczego
Mam paragony ze stacji z czasów rządów PO, jak paliwo było po 5,99zł . BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ jak to mówił jeden gościu.Pensje były wtedy 1500zł. Ale oczywiście nie w rządzie.
koperytko
na mojej wiosce teren wokół dworca jest obłozony strefą parkowania. To jest dopiero absurd kiedy nie opłaca sie podjechac samochodem na dworzec i pojechać do miasta pociągiem... Nie bedę pisał kto rzadzi w mojej gminie bo to jest oczywiste....
and00
To jakiś odgórnie narzucony cel
Obrzydzić prywatne środki transportu
Droga benzyna, mordercze kary za drobne przewinienia w ruchu drogowym
Odbieranie uprawnień za byle co
Niedługo konfiskata samochodów za coś co do niedawna było wykroczeniem...
ptokbentoniczny2
Za tą swobodę i spokój, które daje samochód nie rozumiem jak można wrócić do jeżdżenia pociągiem.
samsza
Wystarczy podnieść ceny biletów i trend osłabnie.

Powiązane: Kolej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki