Dom w stanie deweloperskim. Ile kosztuje budowa?

W poprzedniej części artykułu obliczyliśmy, że budowa małego domu z poddaszem użytkowym (łączna powierzchnia 120 m2) do stanu surowego zamkniętego kosztuje około 96 000 zł. Zakładaliśmy przy tym minimalne ceny wszystkich produktów i usług. W domu w stanie surowym nie można jednak jeszcze zamieszkać, dlatego w tej części artykułu sprawdzimy, jaki będzie koszt doprowadzenia domu od stanu surowego zamkniętego do stanu deweloperskiego.

Wszystkie obliczenia związane z wykończeniem domu zostaną przeprowadzone na Kalkulatorach Budowlanych.

Jaki jest koszt doprowadzenia domu do stanu deweloperskiego? (fot. KWS / Bankier.pl)Wymiary domu

Dla przypomnienia nasz dom ma łączną powierzchnię 120 m2, z czego 60 m2 zajmuje parter i drugie tyle poddasze użytkowe. Dom nie ma piwnicy ani garażu w bryle budynku. Na dolnym poziomie znajduje się:

  • salon (25 m2),
  • kuchnia z jadalnią (16 m2),
  • hol z wiatrołapem (łącznie 6 m2),
  • WC (3 m2),
  • kotłownia z pomieszczeniem gospodarczym (10 m2).

Na piętrze natomiast mamy:

  • niewielki przedpokój (6 m2),
  • łazienkę (10 m2),
  • trzy sypialnie o łącznej powierzchni 44 m2

Naszym celem będzie stworzenie kosztorysu do stanu deweloperskiego, czyli wykonanie kompletu instalacji, posadzek, tynków, wyposażenie kotłowni i wykonanie elewacji zewnętrznej. W kosztorysie nie będą uwzględnione koszty prac wykończenia domu pod klucz. Te omówimy w kolejnym artykule.

Instalacje elektryczne, wodociągowe i ogrzewanie

Wykończenie domu warto rozpocząć od położenia instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych. Są wprawdzie szkoły mówiące, że instalacje te należy położyć dopiero po wykonaniu tynków, ale konieczność kucia dopiero wykończonych ścian nie ma jednak większego sensu.

Koszty położenia instalacji mogą być bardzo zróżnicowane w zależności nie tylko od kosztu elektryka/hydraulika i cen materiałów, ale również rozmieszczenia poszczególnych punktów w naszym domu. Aby uprościć obliczenia, można przyjąć, że jeden punkt elektryczny (materiały + montaż – punktem może być na przykład gniazdko elektryczne, miejsce na lampę, kinkiet czy wyłącznik światła) to wydatek od 79 do 157 zł. Natomiast punkt wodno-kanalizacyjny (doprowadzenie i odprowadzenie wody – na przykład toaleta, zlewozmywak, czy prysznic) wiąże się z wydatkiem od 324 do 560 zł. Są to oczywiście koszty bardzo przybliżone.

W domu z poddaszem użytkowym o powierzchni 120 m2 będziemy potrzebować minimum 80 punktów elektrycznych oraz minimum 13 punktów wodno-kanalizacyjnych. Oznacza to, że za instalację elektryczną (komplet materiałów wraz z wyposażoną tablicą rozdzielczą i bezpiecznikami) zapłacimy niecałe 6 400 zł, natomiast za instalacje wodno-kanalizacyjne przyjdzie nam zapłacić minimum 4 200 zł. Zwracamy uwagę, że są to minimalne koszty możliwe do osiągnięcia przy optymalnym położeniu poszczególnych punktów oraz niskim kosztom pracy hydraulika i elektryka. Przeciętne koszty będą około 20-30% wyższe przy takich samych parametrach domu.

Ogrzewanie to koszt rzędu 21 tysięcy złotych (SXC)

Osobnym tematem są instalacje centralnego ogrzewania. Obecnie najczęściej stosowanymi rodzajami ogrzewania są grzejniki oraz coraz popularniejsze ogrzewanie podłogowe. Przyjmijmy, że na parterze chcemy zamontować ogrzewanie podłogowe, natomiast na poddaszu skorzystamy z tradycyjnych grzejników. W przeliczeniu na metr kwadratowy za ogrzewanie podłogowe zapłacimy od 80 do 138 złotych. Cena uwzględnia zarówno robociznę, jak i komplet materiałów (styropian, folia, rury, termostat, pompy, rozdzielacz i sterownik). Cena nie uwzględnia natomiast wykonania wylewki posadzki na zamontowanych rurkach. O tych kosztach napiszemy w dalszej części artykułu. Tak więc przyjmując znów minimalną możliwą cenę (80 zł), wykonanie ogrzewania podłogowego będzie nas kosztowało około 4 800 zł. 

Z kolei instalacja centralnego ogrzewania na poddaszu użytkowym będzie nas kosztowała minimum  4 300 zł. W tej cenie uwzględniamy już zakup wszystkich potrzebnych materiałów (włącznie z samymi grzejnikami), jak również montaż instalacji przez profesjonalistów. Zwracamy uwagę, że cena 4 300 zł znów jest minimalną ceną, za którą można zakupić materiały i zlecić ich montaż fachowcom. W wielu przypadkach (droższe regiony Polski, lepsza jakość kupowanych grzejników itd.) koszty będą oscylowały między 5,5 a 7 tysięcy złotych.

Jak duży jest koszt wyposażenia kotłowni w źródło ciepła? »

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 2 ~Ludek

Brat budował się przez 4 lata. W tym okresie okradli budowę (narzędzia, kable), ekipy budowlane zawyżały nagminnie wcześniej ustalone ceny, wyszły w praniu wydatki nieplanowane, a całkowity koszt postawienia domu do stanu pod klucz wyniósł o 60tysięcy więcej. Nigdy w życiu nie chciałabym przechodzić tego co brat. Tych zszarpanych nerwów nikt mu nie zrekompensuje. Na dzień dzisiejszy mieszkają w salonie, bo tylko udało im się zrobić parter. Poddasze stoi puste, bez podłóg i farb na ścianach, a kredyt w wysokości 380tys zł będzie spłacać przez najbliższe 26 lat (tyle mu zostało).
Wolę kupić gotowy dom od dewelopera, naprawdę! Choćby po to, aby zaoszczędzić nerwów i nieplanowanych wydatków. Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim i piękne domy buduje tu Makbud. Ludzie wykupują zanim dom fizycznie będzie do wprowadzenia. To sto razy lepsza opcja!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 myszaszarysza

Możecie hejtować, ale gość ma rację. Ten kto nie budował własnego domu nie ma zielonego pojęcia ile to kosztuje zdrowia i nerwów. Więzi rodzinne też zostają poluźnione, bo dzieci i żona widzą ojca tylko chwilę każdego dnia, bo po pracy i w weekendy zasuwa na budowie. Jak masz kasę to kupujesz gotowy dom od dewelopera i nie martwisz się niczym. Ale tak jak pisałam wcześniej, ten kto nigdy nie budował domu, nigdy w życiu tego nie zrozumie. A Makbud to akurat solidna firma i złego słowa nie można powiedzieć o ich inwestycjach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~tosiek

dom murowany wykonczony z dzialka kupie za ok 260 000 zl jest zywotniejszy od drewna dlaczego tak wysokie ceny za drewniany

! Odpowiedz
11 7 ~klop

dodajcie jeszcze cenę działki,,, ok.100 000 zł, zagospodarowanie terenu 10 000 zł,,, ogrodzenie około 15-20 000 zł,,,, co w sumie daje 300 000 zł,,,, kogo na to stać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!??????????????

! Odpowiedz
6 1 ~Habarzelt

Ile kosztuje budowa? A to już zależy od Waszej preferencji i solidności firmy budowlanej. U mnie zamiast ściany w salonie będą pustaki szklane http://www.castorama.pl/produkty/budowa/cegly-bloczki-i-pustaki/pustaki-szklane/pustaki.html I wtedy wychodzi ciut drożej, ale za to atrakcyjniej!

! Odpowiedz
5 0 ~Mariusz

Jak już wygram to wszystko urzadze sb z Ikea http://www.ikea.com/pl/pl/, tam wszystko do siebie pasuje

! Odpowiedz
0 5 ~Mariusz

Licze na lotto a jak już wygram ....

! Odpowiedz
4 2 ~gość

ogrzewanie potrafi dużo kosztować, zwłaszcza jak piec stary. w końcu się zdecydowaliśmy i wymieniliśmy piec na nowszy pereko. i koszty ogrzewania niższe i mniej trucia środowiska.

! Odpowiedz
5 16 ~xRTm

Kilka uwag:- Większość ludzi z pokolenia moich rodziców, budowało dla siebie i swoich dzieci. Teraz mieszkają sami w domach 200+ metrów, bo dzieci wyemigrowały i nie mają zamiaru wracać.Dzisiejsze pokolenie 30-40 latków znów buduje domy "pod siebie i dzieci',zakładając, że ich dzieci na pewno nie zrobią tak jak oni sami i zamieszkają z nimi na starość :) Jedyna różnica, że budują mniejsza, ale za to piętrowe. Zapytajcie teraz osoby w wieku 50-60+ jak często schodzą i wchodzą na piętro?- Budujecie pod siebie wspaniałe domy, z najlepszych materiałów. Bardzo dobrze. Tylko co się stanie, jak za 30 lat okaże się, że nie stać Was na utrzymanie takiego domu, bo wasza emerytura nie starcza na utrzymanie domu? Sprzedać? Ok, tylko po pierwsze zobaczcie ile zajmuje czasu sprzedaż domu, a po drugie, jak ktoś budował dla siebie, to nie sprzeda po "okazyjnej cenie". Wynająć? I znów, to samo. Albo komuś, komu ufacie, że Wam nie zdewastuje domu, albo "obcemu" ale już za odpowiednią cenę?- Jak już po wielu latach wyrzeczeń, setkach (tysiącach ?) godzin spędzonych na budowie i wyposażeniu domu, w końcu w nim zamieszkacie, nagle może się okazać, że trzeba się przeprowadzić, np. za pracą?- Większość moich znajomych, którzy mieszkają w domach, tracą na dojazdach do pracy min. 2h dziennie. Nie wspominając o tym, że muszą odpowiednio wcześnie wyjść, żeby odebrać dzieci. Nawet jak mają sklepy blisko to i tak najczęściej robią 1 lub 2 wycieczki w miesiącu do marketu.Wychowałem się w domu, mieszkam w bloku, chciałbym mieszkać w domu, ale może na starość. Szkoda mi teraz w wieku 3X lat tracić życie na bieganie po budowach, załatwianie miliona pozwoleń, użeraniu się z pracownikami, szukaniu odpowiednich materiałów i pozwoleń, itp. Mogę kupić sobie najwyżej działkę (najlepiej kilka) i trzymać ją ze 20 lat, potem postawie sobie mały parterowy, "kartonowy" domek, do którego się wprowadzę w kilka miesięcy. Jak moim dzieciom się nie spodoba, to zburzą albo sprzedadzą albo wynajmą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 ~uzi

takie ceny prac to tylko na czarno i bez gwarancji ekipą spod sklepu no i 5 lat budowy a to kosztuje choćby same dojazdy 20km za miasto przez 5 lat (taką budkę i z za takie ceny to chyba nie w centrum?). pominięto koszty projektów, geodety, wjazdu, wc na budowie ,baraku, kierownika, izolacji, zasypania budynku piaskiem ,nadproży, konstrukcji żelbetowych, transportu i rozładunku materiałów nie mówiąc już o przyłączach wody i prądu itp.autor artykułu powinien zostać deweloperem a nie czas marnować na artykuły bo pewnie w czasie pisania artykułu by ze dwa domy postawił i sprzedał ze cztery.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne