REKLAMA

Rodziców czekają zmiany w 300+. Rząd szuka oszczędności

2021-04-08 12:20
publikacja
2021-04-08 12:20
Rodziców czekają zmiany w 300+. Rząd szuka oszczędności
Rodziców czekają zmiany w 300+. Rząd szuka oszczędności
fot. Billion Photos / / Shutterstock

Rodziców składających wnioski o 300+ na uczące się dzieci czekają zmiany. Nowe zasady dotyczą formy ubiegania się i pobierania świadczenia. Zgodnie z wyliczeniami rządu mogą przynieść znaczne oszczędności.

O zmianach w przyznawaniu świadczenia po raz pierwszy dowiedzieliśmy się kilka tygodni temu. Z powodu pandemii wnioski w tym roku będzie można składać tylko przez internet.

Jak informowało MRiPS w uzasadnieniu do projektu ustawy: "Rozwiązanie takie nie tylko w sposób istotny ułatwi realizację omawianego programu, ale także przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności na COVID-19, gdyż rezygnacja z możliwości składania przez interesantów wniosków w wersji papierowej wyłączy możliwość zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w wyniku bezpośredniego kontaktu, który ma miejsce przy osobistym składaniu wniosków o świadczenie w siedzibie urzędu, jak i wyeliminuje ryzyko przenoszenia wirusa na dokumentach papierowych”.

Kolejna zmiana dotyczy instytucji przyjmujących wnioski. Dotychczas interesanci składali je w ośrodkach pomocy społecznej. Od teraz zadanie gmin i powiatów przejmie ZUS. Zdaniem rządzących instytucja dysponuje zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, które w efektywny sposób zrealizują wypłatę świadczenia.

Rodziców najbardziej zainteresuje zmiana w pobieraniu świadczenia. W tym roku 300+ nie będzie już wypłacane przekazem pocztowym czy w formie wypłaty gotówkowej, tylko na wskazane konto bankowe. Ostatnia zmiana wynika z zakładanej przez rząd redukcji kosztów obsługi programu. W ciągu 10 lat takie posunięcie pozwoliłoby zaoszczędzić 488 mln zł.

Program "Dobry Start" to świadczenie przysługujące raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. 300 zł przyznawane jest raz w roku, niezależnie od dochodów rodziny.

ŁG

Źródło:
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
lorelie
dzis według sondażu CBOŚ przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków w związku z wypowiedzią sędzi TK Pawłowicz, szeroko komentowanej w mediach. Pytanie brzmiało : czy szkoła ma prawo zarządzić na wniosek rodziców aby dziecko płci żeńskiej -zgodnie z aktem urodzenia tytułowane było i zwracano się do niego dzis według sondażu CBOŚ przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie Polaków w związku z wypowiedzią sędzi TK Pawłowicz, szeroko komentowanej w mediach. Pytanie brzmiało : czy szkoła ma prawo zarządzić na wniosek rodziców aby dziecko płci żeńskiej -zgodnie z aktem urodzenia tytułowane było i zwracano się do niego jak do osobnika płci męskiej ( mężczyzny) odpowiedzi : kategoryczne NIE 82% , raczej nie 17% , TAK 0.5% , nie mam zdania 0.5%
zebul
Tytuł artykułu powinien brzmieć: "W tym roku 300+ nie będzie już wypłacane" i podlinkowany na Główną WP.
3, 2, 1...
lorelie
w podstawówce w ławce obok innego dziecka w sukience siedzi dziewczynka, lecz na wniosek rodziców który zaakceptowala dyrektor szkoły należy do dziewczynki zwracać się : Zenon ! tak..to nie żart. Lewactwo to stan umysłu.
volksempfanger
Zajmij się lepiej sobą i swoją tożsamością.
antek10
a co cie to kuźwa obchodzi. Ksiądz?
lorelie odpowiada antek10
26 zboczeńców dało minusa - ujawniajcie się dalej zwyrole
volksempfanger
Czekam na "zmiany" w pincet, wtedy kupuję popcorn, siadam i patrzę :)
jas2
Widać, ze wstyd się podpisać imieniem i nazwiskiem pod takim artykułem.
jas2
"W tym roku 300+ nie będzie już wypłacane przekazem pocztowym czy w formie wypłaty gotówkowej, tylko na wskazane konto bankowe."

Tragedia... Oszukali ludzi... Coś strasznego... Rząd szuka oszczędności... Jak mogą...

A teraz się pośmiejmy :)
rk_rk_rk
Co za bzdurny tytuł artykułu. Wydawało mi się, że na bankierze takich insynuacji nie ma jak na portalach podrzednych, ale jednak równanie do poziomu brukowca postepuje

Powiązane: Dobry start - 300 zł na wyprawkę szkolną

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki