
Rodziców składających wnioski o 300+ na uczące się dzieci czekają zmiany. Nowe zasady dotyczą formy ubiegania się i pobierania świadczenia. Zgodnie z wyliczeniami rządu mogą przynieść znaczne oszczędności.
O zmianach w przyznawaniu świadczenia po raz pierwszy dowiedzieliśmy się kilka tygodni temu. Z powodu pandemii wnioski w tym roku będzie można składać tylko przez internet.
Jak informowało MRiPS w uzasadnieniu do projektu ustawy: "Rozwiązanie takie nie tylko w sposób istotny ułatwi realizację omawianego programu, ale także przyczyni się do zmniejszenia zachorowalności na COVID-19, gdyż rezygnacja z możliwości składania przez interesantów wniosków w wersji papierowej wyłączy możliwość zarażenia wirusem SARS-CoV-2 w wyniku bezpośredniego kontaktu, który ma miejsce przy osobistym składaniu wniosków o świadczenie w siedzibie urzędu, jak i wyeliminuje ryzyko przenoszenia wirusa na dokumentach papierowych”.
Kolejna zmiana dotyczy instytucji przyjmujących wnioski. Dotychczas interesanci składali je w ośrodkach pomocy społecznej. Od teraz zadanie gmin i powiatów przejmie ZUS. Zdaniem rządzących instytucja dysponuje zasobami ludzkimi oraz systemami informatycznymi, które w efektywny sposób zrealizują wypłatę świadczenia.
Rodziców najbardziej zainteresuje zmiana w pobieraniu świadczenia. W tym roku 300+ nie będzie już wypłacane przekazem pocztowym czy w formie wypłaty gotówkowej, tylko na wskazane konto bankowe. Ostatnia zmiana wynika z zakładanej przez rząd redukcji kosztów obsługi programu. W ciągu 10 lat takie posunięcie pozwoliłoby zaoszczędzić 488 mln zł.
Program "Dobry Start" to świadczenie przysługujące raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. 300 zł przyznawane jest raz w roku, niezależnie od dochodów rodziny.
ŁG
