REKLAMA

Deweloperzy nadal aktywni, rosną ceny mieszkań

Michał Kisiel2018-08-31 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-08-31 06:00

„Próba sił” pomiędzy deweloperami a kupującymi – tak nakreślono w najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN obraz rynku mieszkaniowego w II kw. 2018 r. Liczba lokali oddanych do użytkowania była o 12,4 proc. niższa niż w poprzednim okresie i niemal taka sama jak rok wcześniej. Utrzymujący się wysoki popyt przy ograniczonej podaży doprowadził do wzrostu cen transakcyjnych w większości dużych miast.

Najnowsza edycja raportu AMRON-SARFiN, podsumowująca drugi kwartał na rynku mieszkaniowym, wskazała na kontynuację boomu na rynku kredytów hipotecznych. Banki udzieliły niemal 14 mld zł finansowania, co oznaczało najlepszy kwartalny wynik od 2010 roku. W przypadku budownictwa wyniki nie są już jednak rekordowe, chociaż analitycy zwracają uwagę na utrzymujące się ożywienie.

fot. / / YAY Foto

Sektor deweloperski zmniejszył swój udział w całości rynku budowlanego. W II kwartale 2018 r. odpowiadał on za 58,7 proc. wydanych pozwoleń na budowę (mniej o 7,36 pp. niż w poprzedzającym kwartale), 54,2 proc. rozpoczętych inwestycji (spadek o 9,81 pp.) i 58,5 proc. lokali oddanych do użytkowania (wzrost o 1,16 pp. w stosunku do okresu styczeń-marzec 2018 r.).

Deweloperzy w II kw. roku rozpoczęli budowę 35,6 tys. lokali. Pod tym względem widoczny jest wzrost zarówno kwartał do kwartału (o 15,94 proc.), jak i rok do roku (16,46 proc.). Inaczej prezentuje się obraz w przypadku wskaźników obrazujących napływ lokali na rynek i przygotowywane inwestycje.

fot. / / AMRON-SARFiN

Liczba mieszkań oddanych do użytkowania wyniosła 22,4 tys. i była o 12,49 proc. niższa niż w pierwszym kwartale roku. W porównaniu z analogicznym okresem 2017 r. można mówić o stagnacji. Na rynek trafiło tylko o 1,6 proc. więcej mieszkań niż w II kw. poprzedniego roku. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku liczby nowych pozwoleń na budowę. Deweloperzy otrzymali zgody na wzniesienie 38,6 tys. mieszkań, o 11,9 proc. mniej niż w okresie styczeń-marzec. W porównaniu z II kw. 2017 r. odnotowano wzrost wskaźnika o 1,88 proc.

Ceny w dół tylko w Białymstoku

„Wysoki popyt na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz rosnące koszty wykonawstwa i  materiałów budowlanych prowadzą do wzrostu cen transakcyjnych w największych polskich miastach” – wskazują w raporcie analitycy AMRON. W II kwartale 2018 r. średnia cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania obniżyła się tylko w Białymstoku. Zmian nie odnotowano w Poznaniu i Wrocławiu, a w pozostałych z największych miast miały miejsce wzrosty.

fot. / / AMRON-SARFiN

Najbardziej zdrożały mieszkania w aglomeracji katowickiej (o 80 zł za m kw., 2,59 proc.), Krakowie (138 zł, 2,15 proc.) oraz Gdańsku (112 zł, 1,8 proc.).

W porównaniu z II kw. 2017 r. dwucyfrowy wzrost średniej ceny metra kwadratowego odnotowano w Gdańsku (o 610 zł, 10,66 proc.). W Warszawie przeciętna cena metra była wyższa o 257 zł, czyli o 3,34 proc.

W większości największych polskich miast wraz ze wzrostem liczby pokoi spada przeciętna cena metra kwadratowego powierzchni. Wyjątek stanowią Warszawa, gdzie największe, 4-pokojowe lokale wyceniane są wyżej niż 3-pokojowe, oraz aglomeracja katowicka. W stolicy odnotowano także najwyższą stawkę za metr kwadratowy lokalu – dla kawalerek w II kw. 2018 r. średnia cena transakcyjna wyniosła 8858 zł.

fot. / / AMRON-SARFiN

Średnia powierzchnia użytkowa lokali mieszkalnych zakupionych w II kwartale 2018 roku w ośmiu największych aglomeracjach Polski wzrosła o 0,22 m kw. i wyniosła 54,57 m kw. Największe mieszkania były przedmiotem obrotu we Wrocławiu, gdzie średni metraż lokalu wyniósł 57,48 m kw. Mieszkania o powierzchni powyżej średniej kupowano również w Warszawie i w Gdańsku. Najniższą średnią powierzchnię mieszkań zanotowano w Krakowie (51,56 m kw.) i w Łodzi (52,10 m kw.).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (11)

dodaj komentarz
silvio_gesell
obniżyć stopy i zastąpić opodatkowanie pracy opodatkowaniem wzrostu cen gruntów.
kimdzongtusk
Deweloperzy są na pewno aktywni... w mediach. Codziennie o rosnących cenach. Przedwczoraj w GW Budimex ostrzega przed przyspieszeniem wzrostu cen. Deja vu 2007 ?
jasiek2017
czekaj dalej na wlasne M. Zapewne za 20 lat bedzie duzo taniej niz dzisiaj hahahah
_jasko
- "Potrzeba tanich mieszkań po 2,5, może po 3, ale najlepiej po 2,5 tys. zł za m kw. Takich, które można spłacać przez 20-30 lat, żeby raty były niskie".
fred_
Podnoszenie cen przy znacznym spadku popytu - odwazne
_jasko
„Wysoki popyt na rynku nieruchomości mieszkaniowych oraz rosnące koszty wykonawstwa i materiałów budowlanych prowadzą do wzrostu cen transakcyjnych w największych polskich miastach” – wskazują w raporcie analitycy AMRON.
Czytaj uważniej.
fred_ odpowiada _jasko
"wskazują w raporcie analitycy AMRON." - czyli oplacane pismaki deweloperskie. Oczywiscie, ze musieli tak napisac, za to wzieli pieniadze przeciez.
Takze czytaj uważniej.
_jasko odpowiada fred_
Jeśli rzeczywiście nie było wzrostu cen materiałów, robocizny, działek budowlanych, a wartość kredytów bankowych zmalała, to mamy do czynienia z klasyczną zmową cenową.
niepelnosprawny_org
"najlepsze" przed nami, kto chce zarobic do budowlanki...
glos_rozsadku
wzrosły o 3% r/r a inflacja REALNA wynosi ok. 5%-7% r/r , więc potaniały.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki