REKLAMA

Deweloperzy mają problemy z zaspokojeniem popytu na mieszkania

2021-07-27 10:54
publikacja
2021-07-27 10:54
Deweloperzy mają problemy z zaspokojeniem popytu na mieszkania
Deweloperzy mają problemy z zaspokojeniem popytu na mieszkania
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

Na sześciu głównych rynkach w Polsce sprzedano w II kwartale 19,5 tys. mieszkań, czyli tyle samo co rok wcześniej w analogicznym okresie - wynika z raportu firmy JLL.

W I półroczu sprzedaż wyniosła 39 tys. mieszkań. W ostatnich 12 miesiącach sprzedano łącznie 66,3 tys. lokali.

W II kwartale do sprzedaży wprowadzono 15,8 tys. lokali, o 14,1 proc. więcej kdk i 50 proc. rdr.

W ofercie deweloperów na koniec kwartału było 37,8 tys. jednostek. Oznacza to, że oferta spadła o 10,2 proc. kdk i o 22,6 proc. rdr.

"Jest to najniższy poziom oferty od III kw. 2010 r., potwierdzający duże problemy deweloperów z zaspokojeniem popytu" - napisano.

JLL pisze, że w większości miast (z wyjątkiem Warszawy i Wrocławia) średnie ceny nowo wprowadzonych na rynek mieszkań wyraźnie wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najbardziej, o 14 proc. wzrosły w Trójmieście. W Krakowie wzrost wyniósł 10 proc., a 7 proc. w Łodzi. We Wrocławiu średnia cena nowej podaży spadła o 9 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału.

"Wzrost cen spowodowany jest kumulacją dwóch kluczowych czynników. Z jednej strony problemy z uzyskaniem pozwoleń na budowę i wprowadzeniem do sprzedaży nowych inwestycji wpływają na istotne ograniczenie oferty i skłaniają deweloperów do podnoszenia cen tych mieszkań, które jeszcze w ofercie pozostają. Z drugiej, rosnące i trudne do przewidzenia w dłuższej perspektywie koszty realizacji, skłaniają deweloperów do zwiększania rezerw na nieprzewidziane wzrosty kosztów w budżetach rozpoczynanych inwestycji. Po raz pierwszy od dłuższego czasu obserwować można bardzo nietypowe zjawisko: duża część deweloperów raczej spowalnia niż przyspiesza sprzedaż" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (61)

dodaj komentarz
majmun
Coraz więcej artykułów jak to mieszkania sprzedają się jak ciepłe bułeczki i zaraz łopat w sklepach zabraknie. Coraz więcej artykułów jak to nieszczepieni umierają w szpitalach z żalem że się niezaszczepili.....
Propaganda goni propagandę... Gratuluję wszystkim niezależnym dziennikarzom dobrze wykonywanej pracy.
jsunday
Koniec z remontami na koszt państwa. Wynajmujący mieszkania dostaną po kieszeniach


Od przyszłego roku właściciele mieszkań pod wynajem prywatny nie będą mogli odpisywać kosztów nabycia nieruchomości od podatku dochodowego – czyli ich amortyzować, ani odliczać innych kosztów związanych np. z remontem,
Koniec z remontami na koszt państwa. Wynajmujący mieszkania dostaną po kieszeniach


Od przyszłego roku właściciele mieszkań pod wynajem prywatny nie będą mogli odpisywać kosztów nabycia nieruchomości od podatku dochodowego – czyli ich amortyzować, ani odliczać innych kosztów związanych np. z remontem, czy obsługą zaciągniętego pod ich zakup kredytu. Zmiany te obejmą 200 tysięcy Polaków.

https://www.money.pl/gospodarka/kupiles-mieszkanie-pod-wynajem-juz-go-nie-odliczysz-od-podatku-6665759792565024a.html
jsunday
Wolumeny sprzedaży spadają z miesiąca na miesiąc, bo popyt wycofał się, a nie dlatego, że nie ma czego sprzedawać....


W 8 analizowanych przez portal GetHome.pl miastach deweloperzy sprzedali w czerwcu łącznie 3553 mieszkania, czyli o 24 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To już kolejny miesiąc, w którym
Wolumeny sprzedaży spadają z miesiąca na miesiąc, bo popyt wycofał się, a nie dlatego, że nie ma czego sprzedawać....


W 8 analizowanych przez portal GetHome.pl miastach deweloperzy sprzedali w czerwcu łącznie 3553 mieszkania, czyli o 24 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. To już kolejny miesiąc, w którym odnotowaliśmy spadek sprzedaży nowych mieszkań.


Tymczasem Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podało, że w maju banki udzieliły ok. 20,5 tys. kredytów mieszkaniowych, czyli o blisko 24 proc. mniej niż w kwietniu.

Także w kolejnych miesiącach nie można wykluczyć spadku akcji kredytowej. Według BIK, w maju o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 47,6 tys. potencjalnych kredytobiorców, czyli o ponad 6% mniej niż w kwietniu.

Podaż
W kwestii podaży nowych mieszkań sytuacja w czerwcu uległa radykalnej poprawie. W 8 analizowanych przez nas miastach do sprzedaży trafiło łącznie 4241 lokali, czyli przeszło dwukrotnie więcej niż w maju!Czytaj więcej na https://biznes.interia.pl/nieruchomosci/news-w-czerwcu-deweloperzy-wlaczyli-drugi-bieg-ale-nie-zatrzymalo,nId,5346448#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

jsunday
Za chwilę deweloperzy będą musieli przebranżowić się hahahhahaha
W sumie nie muszą budować skoro co roku nadmiarowo umiera jakieś 200 tys osób to chyba część mieszkań trafia na rynek wtórny....


"Pandemia koronawirusa przyspieszyła - przede wszystkim w zakresie liczby zgonów - bardzo negatywne
Za chwilę deweloperzy będą musieli przebranżowić się hahahhahaha
W sumie nie muszą budować skoro co roku nadmiarowo umiera jakieś 200 tys osób to chyba część mieszkań trafia na rynek wtórny....


"Pandemia koronawirusa przyspieszyła - przede wszystkim w zakresie liczby zgonów - bardzo negatywne przemiany demograficzne w Polsce. Najnowsza projekcja Eurostatu (z 2019 r., jeszcze sprzed pandemii) przewiduje, że w 2025 r. w Polsce będzie mieszkało niespełna 37,6 mln osób, w 2030 r. ok. 37 mln, w 2040 r. niecałe 35,7 mln, w 2050 r. tylko ok. 34,1 mln osób. "


"Według cytowanej w rządowym projekcie "Strategii Demograficznej 2040" projekcji Eurostatu w bazowym scenariuszu roczna liczba zgonów w Polsce powinna cały czas rosnąć do poziomu blisko 500 tys. w okolicach 2040 r. Jednocześnie już w okolicach połowy obecnej dekady liczba urodzeń w Polsce może spaść poniżej 300 tys. rocznie. "


https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27369697,katastrofa-demograficzna-wrzuca-kolejny-bieg-juz-niemal-200.html#s=BoxOpMT

ploosz
Umierają babcie i dziadki mieszkający w starych domach na wsiach których nikt nie chce za darmo. Młodzi migrują ze wsi do miast i to w miastach własnie potrzebuja mieszkan. Stare domy na wsiach zgniją i sie rozpadna bo nikt ich nie chce.
marekpoznan odpowiada ploosz
Głupoty piszesz, w miastach te bloki z wielkiej płyty budowane w latach 70tych dla boomu demograficznego z lat 50tych który właśnie teraz wymiera. Niemal wszyscy mają mieszkania na własność.
Raffmo
Pamiętam w 2007-2008 było to samo. Wieszczyli 15 tys. z m2 w Wawie. Jak ceny spadły to dopiero po 8-10 latach wróciły do poprzedniego szczytu.

Pamiętam w Łodzi jak naganiali na lofty u Scheiblera. Wyprzedane lub zarezerwowane prawie w 100%. A za 3 lata okazało się, że to spółka córka kupiła od dewelopera i firma
Pamiętam w 2007-2008 było to samo. Wieszczyli 15 tys. z m2 w Wawie. Jak ceny spadły to dopiero po 8-10 latach wróciły do poprzedniego szczytu.

Pamiętam w Łodzi jak naganiali na lofty u Scheiblera. Wyprzedane lub zarezerwowane prawie w 100%. A za 3 lata okazało się, że to spółka córka kupiła od dewelopera i firma ostatecznie upadła. Komornik miał do sprzedaży ze 100 mieszkań.
kerad_
A ja pamiętam rok 2005 ... ceny nigdy nie wróciły do tych wartości :-)
the_mind_renewed
Kupujcie kupujcie korporacje jak Blackstone w USA wykupią od was za grosze. Polacy to „eksperci finansowi”.
https://www.wsj.com/articles/blackstone-bets-6-billion-on-buying-and-renting-homes-11624359600
the_mind_renewed
Co by mogło pójść nie tak?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki