Deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej

W związku z tzw. ustawą śmieciową od 1 lipca za wywóz odpadów płacić będziemy gminom. To one ustalą stosowną opłatę, a także wyłonią w drodze przetargu firmy, które zajmą się odbiorem nieczystości. Koszt usługi zależy między innymi od tego, jak wypełnimy deklarację.

deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej

foto: thinkstock

Do 1 lipca wszyscy powinniśmy zerwać dotychczasowe umowy z firmami śmieciarskimi. Zgodnie z nowymi przepisami to gmina ustali, kto na danym obszarze zajmie się wywozem odpadów, a także ile za tę usługę zapłacimy. Wzory i terminy składania deklaracji śmieciowych zostaną ustalone indywidualnie przez każdą gminę.

Niejednolite deklaracje sprawiają problem

W związku z brakiem stosownych regulacji gminy same przygotowywały deklaracje śmieciowe dla swoich mieszkańców. Przeważnie padały tam pytania o dane osobowe, tytuł prawny do władania nieruchomością, dane identyfikacyjne nieruchomości, powierzchnię lokalu, liczbę mieszkańców, ale przede wszystkim o sposób zbierania i odbierania odpadów.

Firmy śmieciowe drżą przed przetargami» Firmy śmieciowe drżą przed przetargami
Do GIODO szybko wpłynęły liczne skargi od mieszkańców, którzy donosili, że w ich gminie żąda się dostarczenia zaświadczeń od pracodawcy o dochodach, z WKU o odbywaniu służby wojskowej, a nawet o studiach poza miejscem zamieszkania. Wiele gmin życzyło sobie również podania bardzo szczegółowych informacji o domownikach, np. numeru PESEL. Po zapoznaniu się z tymi skargami generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski uznał, że praktyki te są niezgodne z polskim prawem i zaapelował do wojewodów, aby uchylili poszczególne uchwały.

Kto, gdzie, kiedy i ile?

Brak jednolitości wywołuje niemałe zamieszanie. W niektórych gminach ostatecznym terminem składania deklaracji śmieciowych był 31 maja, w innych zaś, na przykład we Wrocławiu – koniec czerwca. Informacje dotyczące miejsca składania deklaracji znajdują się przeważnie na stronach internetowych gmin. Formalności można dopełnić za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście. Niektóre gminy poszły o krok dalej, na przykład mieszkańcy Gdańska czy Piotrkowa mają możliwość złożenia deklaracji śmieciowej przez internet.

Zmianą zostaniemy objęci niemal wszyscy: właściciele nieruchomości, a więc budynku jednorodzinnego, komunalnego, spółdzielczego, wspólnotowego – jeśli nie posiada zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady komunalne, a także zarządcy nieruchomości.

Najbardziej kontrowersyjna jest kwestia wysokości opłat za wywóz nieczystości. W zależności bowiem od tego, czy składający deklarację będzie chciał segregować swoje śmieci, czy nie, zapłaci mniej lub więcej. Stawki są bardzo zróżnicowane, w zależności od ustaleń przyjętych przez radę gminy. Podstawowa zasada jest jednak taka, że opłaty przy selektywnej zbiórce odpadów są niższe niż w przypadku zbiórki nieselektywnej.

nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?» Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?
Pierwszym krokiem przy dopełnianiu formalności jest wypowiedzenie umowy z obecnym odbiorcą śmieci. Następnie należy wypełnić deklarację o wysokości opłaty za odbiór i recykling śmieci, później należy złożyć deklarację i wnieść opłatę na wskazane przez gminę konto.

Często pojawia się wątpliwość, czy deklarację powinniśmy wypełnić i złożyć osobiście, czy powinien się tego podjąć zarządca nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do złożenia deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy lub na której takowi nie zamieszkują, ale powstają tam odpady komunalne. Jeżeli natomiast nie złożymy deklaracji, chociaż powinniśmy, to otrzymamy stosowne wezwanie w celu wyjaśnienia sprawy i złożenia deklaracji od instytucji, która zajmuje się poborem opłat na terenie danej gminy. Spółka lub inny podmiot powołany przez gminę nałoży na niezdyscyplinowanego właściciela nieruchomości opłatę na mocy decyzji wymiarowej, opierając się na danych, którymi będzie dysponowała.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~trewor

Bardzo mi sie podoba,takie tworzenie tzw,ustaw motłochowych nasza wspaniala wladza od lat tworzy coś nad czm nie panuje.Gdyż tworzy przepisy i nie kontroluje tego co sie dzieje,nawet po nowych wyborach.Wszystko zostaje pozostawione samemu sobie,bo jeżeli daja stołek za dupoliztwo a nie za kompetencje.Jaki może byc problem ze śmieciami,przelac wzorce z panstw gdzie już to wdrożone dawno temu i jest wszystko w porządku ale nie w RP,pytam sie po co tyle siedzi tam magistrów którzy nie potrafią utworzyc ustawy od a do z,i żeby była czytelna.No cóż siedzą u władzy awanturnicy i nieudacznicy,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bosman

za śmieci będę musiał płacić co miesiąc za dwa kubły ,a zbierał się tylko jeden, na wsi jest jeszcze mniej bo część odpadów idzie na pryzmę i potem na pole. Wychodzi na to ,że oprócz ,,nowego podatku'' trzeba będzie generować więcej śmieci ,żeby nie płacić z pusty kubeł, potem będą [podwyżki i tak w koło- błędne koło, W innych krajach nawet plastykowe butelki są w obiegu od 25 centów do pół korony za butelkę i tam jest o wiele mniej śmieci. Komu zależy ,żeby u nas było więcej smieci ? Dziki kapitalizm w wykonaniu pół mózgów, Zniszczyli nasz kraj i rozkradli co tylko się dało- zdrajcy zasrane ,,elyty'' finansowe ,a tak naprawdę zwykłe ,sprzedajne hieny i złodziejaszki bez zasad słowem chamy z dyplomami w kieszeni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi

Cała ta ustawa śmieciowa to kwintesencja rządów Tuska , uczciwi ludzie przepłacają , a zarabiają zawsze złodzieje i cwaniacy przy korycie ...

! Odpowiedz
0 0 ~sam

Za pieniądze podatników (nasze pieniądze) aparatczycy tej partii wydają kasę na alkoholowe libacje, zakupy markowych ubrań, markowe, drogie wina, zakupy cygar
i olbrzymie pieniądze na wynajmowanie boisk aby ruda ferajna miała gdzie się pobawić
piłką. A rudy Kaszub nawet głosi, że stał się socjaldemokratą (! ). Podobnie SLD to kawiorowa lewica afiszująca się drogimi nieruchomościami i samochodami (np.
pornogrubas tow. Kalisz . Leming wszystko kupi bo głupi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~max

Jest powtarzanym kolejnym kłamstwem, że to UE wymagała od nas ustawy śmieciowej
w takim kształcie. To kolejny intelektualny przekręt szkodliwej partii PO !!!!

! Odpowiedz
0 0 ~Gdańszczanin

Hmm... Jeśli mieszkasz w budynku, w którym mieszkańcy zdecydowali się na segregowanie smieci, to takim zachowaniem zrobisz krzywdę swoim sąsiadom (i pewnie oni właśnie cię "naprostują"). Jeśli mieszkasz w domku jednorodzinnym, to twoja sprawa - "naprostuje" ciebie miasto Gdańsk

! Odpowiedz
0 0 ~JK

Kto ten burdel wprowadził ze śmieciami? To pewnie PIS... To wszystko ich wina. I to że państwo coraz "tańsze" a w Polsce jest druga Irlandia i nikt już nigdzie za pracą nie wyjeżdża (bo przewaga konkurencyjna innych krajów jest bliska 0 bo tak dobrze PL było zarządzane przez ostatnie 6 lat ) to zasługa rządzących. Oczywiście!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~seth

pzdr

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl