REKLAMA

Szwajcarski bank centralny nie zmienia kursu. Stopy nadal poniżej zera

Krzysztof Kolany2022-03-24 09:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-03-24 09:30
Szwajcarski bank centralny nie zmienia kursu. Stopy nadal poniżej zera
Szwajcarski bank centralny nie zmienia kursu. Stopy nadal poniżej zera
fot. Ruben Sprich / / Reuters

Szwajcarski Bank Narodowy nie zmienia prowadzonej przez siebie ultraluźnej polityki monetarnej. Stopy procentowe pozostają najbardziej ujemne na świecie i to pomimo narastającej presji inflacyjnej.

- SNB utrzymuje swoją ekspansywną politykę. Stopa polityki monetarnej i oprocentowanie depozytów pozostaje bez zmian na poziomie -0,75%. SNB podtrzymuje także gotowość do interwencji walutowych, aby w razie konieczności powstrzymać presję na umocnienie franka szwajcarskiego -  czytamy w marcowym komunikacie władz Szwajcarskiego Banku Narodowego

Stopa oprocentowania depozytów w SNB pozostała bez zmian i wynosi -0,75%. Taki stan utrzymuje się w Szwajcarii od stycznia 2015 r. Żaden inny kraj na świecie nie ma tak niskiej krótkoterminowej stopy procentowej. W marcowym komunikacie nie pojawił się żaden sygnał świadczący o tym, że SNB zamierza podnieść stopy procentowe w całym horyzoncie projekcji (czyli do końcówki 2024 r.).

W czerwcu 2019 roku bank centralny Szwajcarii zastąpił docelowy przedział dla stawki Libor 3M własną stopą procentową (nazwaną „stopą polityki monetarnej”). Stopa ta została utrzymana bez zmian na poziomie -0,75 proc.

Ponadto SNB podtrzymuje gotowość do interweniowania na rynkach walutowych w celu przeciwdziałaniu presji na umocnienie franka szwajcarskiego. Według SNB frank „pozostaje wysoko wyceniany”. To samo sformułowanie znalazło się także w poprzednich komunikatach SNB.

Warunkowa projekcja inflacji CPI w Szwajcarii z marca 2022 (Źródło: SNB). ()

Helweckie władze monetarne odnotowały w komunikacie wzrost inflacji, która w lutym sięgnęła 2,2% i była najwyższa od 2008 roku. Warto odnotować, że jeszcze w grudniowej projekcji SNB zakładał, że inflacja CPI w Szwajcarii nie przekroczy 1,5% przynajmniej do połowy 2024 roku. Już po trzech miesiącach okazało się, że założenia te były całkowicie błędne.

- Inflacja wzrosła w ostatnich miesiącach. To jest przede wszystkim efekt znaczącego wzrostu cen produktów naftowych oraz dóbr dotkniętych zatorami w dostawach. Napięta sytuacja dotycząca tych produktów zapewne utrzyma się w kolejnych miesiącach ze względu na wojnę na Ukrainie – tłumaczą się szwajcarskie władze monetarne. SNB dokonał także istotnej rewizji swojej projekcji inflacyjnej, ale nie zakłada dalszego wzrostu inflacji, lecz jej powolny spadek w drugiej połowie roku.

Wart odnotowania jest fakt, że w marcowym komunikacie SNB bardzo niewiele miejsc a poświęcono kursowi franka. Tymczasem od grudnia helwecka waluta zdecydowanie umocniła się względem euro, na początku marca osiągając parytet 1 do 1. Był to dopiero trzeci taki przypadek w historii. Poprzednie krótkotrwałe epizody franka kosztującego prawie tyle samo co euro miały miejsce w sierpniu 2011 (tuż przed wprowadzeniem minimalnego kursu wymiany 1,20 franka za euro) oraz w styczniu 2015 (czyli po zerwaniu z polityką kursu minimalnego).  

Równocześnie trzeba dodać, że kurs franka szwajcarskiego względem dolara amerykańskiego od miesięcy pozostaje względnie stabilny i utrzymuje się wyraźnie powyżej historycznego minimum z września 2011, które skłoniło SNB do wprowadzenia quasi stałego reżymu kursowego.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
midas69
SP poniżej 0 inflacja nadal rośnie To sie ekonomiści porządzili XD XD
I pewnie nikomu sie nadal czerwona lampka nie świeci bo przecież drukarki i papier jest
1a2b
Banki Narodowe które pozwalają sobie na hucpę w stylu ujemnych stóp procentowych powinny tracić prawo kreowania/dodruku pieniądza a także odpowiadać za złodziejstwo.
Szwajcaria ponad to powinna być objęta zarządem komisarycznym ponieważ jest międzynarodową meliną i pralnią brudnych pieniędzy z całego świata.
midas69
Rozumiesz więcej niż 95% społeczeństwa - brawo. Teraz zrozum to - właśnie z przyczyn jakie wymieniłeś nic sie nikomu tam nie stanie ;)
dzejms
W Szwajcarii dopłacają do kredytów pod nieruchy? Nikt nie troska się banią? Wychodzi na to że Glapa to jednak jaszczomb.
competitionatp
głupiś... tak samo jak twoje wpisy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki