Czynsze mogą wzrosnąć przez źle wdrożoną unijną dyrektywę

Czynsze mogą wzrosnąć przez niewłaściwie wdrożoną dyrektywę unijną. Niezgodne z prawem unijnym jest zwolnienie z podatku, jakie ustawa o VAT przewiduje dla czynności świadczonych na rzecz lokatorów przez spółdzielnie mieszkaniowe.

"Skutkiem może być obowiązek wypłaty przez Skarb Państwa odszkodowań za pozbawienie spółdzielni prawa do odliczenia daniny" - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Spółdzielnie daniny nie mogły odliczać, bo korzystały ze zwolnienia podatkowego. Potwierdził to między innymi wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2013 roku. Wcześniej polskie sądy zezwalały na taką podwójną preferencję.

Zgodnie z polskim prawem, spółdzielnie mieszkaniowe świadczące na rzecz mieszkańców odpłatne usługi związane z eksploatacją lokali, są wolne od daniny. Jednak takiej preferencji nie przewidują przepisy dyrektywy Rady UE z 2006 roku. "Zwraca na to uwagę wiele sądów administracyjnych, których zdaniem Polska wadliwie wdrożyła w tym zakresie jej art. 132 ust. 1 oraz art. 135 dotyczące zwolnień." - czytamy w gazecie.

Więcej o tym temacie - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/"Dziennik Gazeta Prawna"/lu/dyd
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mister wygnany

Jakie czynsze??? To okradanie właścicieli mieszkań prywatnych płacimy takie same czynsze jak normalni mieszkańcy....W UNIJ EUROPEJSKIJ CI CO WYKUPILI MIESZKANIA PŁACĄ CZYNSZE O POŁOWĘ MNIEJ OD NORMALNYCH LOKATORÓW..!!!!!, ZA OGRZENIEMIESZKAŃA W POLSCE PŁACIMY UDZIAŁWLASNY SPÓŁDZIELNI TO 70 %. TO JEST OKRADANIE LOKATORÓW MOIM ZDANIEM...?? NAM LOKATOROM ZOSTAJE TYLKO 30%. TO OSZUSTWO NIEWIEM CZY ZGODNE Z PRAWEM??? W UNIJ JEST ODWROY..CZY NORMALNY CZŁOWIEK MUSI BYC TAK OSZUKIWANY W POLSCE SKORO NALEŻYMY DO UNIJ !!

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne