Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem? [Badanie Bankier.pl]

Boom na rynku mieszkaniowym nie ominął także wynajmu. Czynsze i stopy zwrotu z tych inwestycji rosną w największych miastach Polski, co kusi kolejnych potencjalnych inwestorów. Czy warto więc inwestować w mieszkania na wynajem?

Najem mieszkań w Polsce to wciąż nisza – według danych Eurostatu za 2015 rok ta forma finansowania dachu nad głową stanowi zaledwie 15 proc. naszego rynku nieruchomości. Choć najem kojarzy się głównie ze studentem, który potem i tak zaciąga kredyt na własne lokum, inwestycje w wynajem rosną. Według ekonomistów to właśnie zakupy o charakterze inwestycyjnym, a nie konsumpcja mieszkaniowa jest głównym motorem rekordowego popytu na rynku nieruchomości.

Z powodu rosnącego zainteresowania tą formą pomnażania kapitału rozpoczynamy badanie Bankier.pl poświęcone inwestycjom w najem mieszkań i zapraszamy do wypełnienia ankiety. Jeśli nie wyświetla się ona poniżej, można znaleźć ją także TUTAJ.

Wyższe stawki podbijają zyski z najmu

Niskie stopy procentowe zmuszają Polaków do poszukiwania innych sposobów na inwestowanie. Rynek nieruchomości, choć nie jest tak pewny jak bankowa lokata, to wciąż kojarzy się w Polsce z czymś, na czym się nie straci – przecież "nawet jeśli mieszkania się nie wynajmie, to się sprzeda albo zostawi dla dzieci". Inwestycja w nieruchomości pozostawia w rękach inwestora realną własność. Niemniej utarło się, że 4-5 proc. zysku w skali roku to pewniak w nieruchomościach.

(fot. Madhourse / YAY Foto)

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w ostatnich latach rentowność inwestycji w wynajem rosła wraz z podwyżkami odstępnego. Stopa zwrotu z takiej inwestycji w Warszawie wrosła na początku roku do 7,5 proc. w skali roku, a średnia stawka transakcyjna najmu za 1 mkw. mieszkania z rynku wtórnego w stolicy wzrosła przez ostatnie 7 lat z ok. 40 do 50 zł.

Stawki odstępnego i stopy wzrostu rosły także w grupie sześciu i dziesięciu największych miast. Czynsz w tej pierwszej, w której znalazły się: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań i Wrocław, zdrożał od 2010 roku z 25 do 35 zł/mkw. miesięcznie. Im jednak dalej w Polskę, tym oczywiście wzrosty nie są już tak okazałe i widać to już po rozszerzeniu analizowanej grupy miast do 10 największych w Polsce. Wzrost miesięcznych opłat z tytułu czynszu wyniósł w tym przypadku niecałe 5 zł/mkw.

Zyski napędzają popyt

Analiza NBP wskazuje, że najem jest obecnie bardziej opłacalny od m.in. obligacji i zapewnia nadwyżkę nad oprocentowanie kredytu mieszkaniowego. Od ponad roku opłacalność wynajmu mieszkań jest nawet stawiana wyżej od stopy kapitalizacji nieruchomości komercyjnych. Ostatni raz taka sytuacja pojawiła się na lokalnym rynku nieruchomości ponad 10 lat temu.

Opłacalność napędza popyt na takie inwestycje. W grupie sześciu największych miast i Warszawy popyt konsumpcyjny na mieszkania na rynku pierwotnym utrzymuje się na niemal takim samym poziomie.

(NBP)

Wydawałoby się, że nie było lepszego czasu na inwestycje w mieszkania. Przeświadczenie, że rynek nieruchomości nigdy nie zawiedzie, przyświecało jednak także tym, którzy doprowadzili do kryzysu finansowego z 2008 roku.

Inwestycje w nieruchomości bez ryzyka?

Istotnie: w teorii inwestowanie w nieruchomości nie powinno zostawić inwestora z pustym portfelem – nie mamy emitenta obligacji czy akcji lub innych papierów, który nagle zbankrutuje i wycofa się z rynku. Na pierwszy rzut oka głównym niebezpieczeństwem jest niska płynność inwestycji – dziś może faktycznie przy takim dużym popycie szybko można znaleźć nabywcę mieszkania, ale niekoniecznie tak musi być, kiedy inwestor będzie chciał się wycofać z rynku nieruchomości. A co, jeśli do tego czasu zabraknie najemców? Stopy procentowe i koszt kredytu, którym finansujemy lokal, gwałtownie wzrosną (w przeciwieństwie do odstępnego)? A przecież to nie wszystkie możliwe zwroty akcji.

Błędne jest założenie, że nieruchomości są pewną inwestycją, na której nigdy się nie straci, choć każdy ma prawo do indywidualnej oceny sytuacji. Podziel się swoją opinią, biorąc udział w naszym najnowszym badaniu Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem".

Mateusz Gawin, Malwina Wrotniak, Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 alanwalker

Witam. Sam już co prawda osiadłem na stałe we własnym "M" ale mam wielu znajomych, którzy wynajmują mieszkania a w zależności od prowadzonego projektu potrafią je zmieniać kilka razy w roku. Tak było jest i będzie dlatego osobiście uważam, że inwestowanie w nieruchomości jest bardzo ciekawą opcją do rozważenia. Tak samo jak fakt, że trzeba jeść, spać tak samo trzeba gdzieś mieszkać. Długo zastanawiałem się czy nie przyjrzeć się bliżej tym możliwością i po długich poszukiwaniach natrafiłem na ciekawe materiały od Mzuri CFI https://www.youtube.com/channel/UCLlIt58ogl_SIdTtUf_u3QQ/videos ze względu na brak doświadczenia mam tutaj całe kompendium wiedzy, ciekawe prezentacje oraz wiele przydatnych informacji z rynku. Może to kogoś również zainspiruje tak jak mnie. Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 jaspers

Jeśli chodzi o motywy, które powinny was zainteresować, to na pewno - big.biz.pl/poradnik-inwestora/transakcje-na-nieruchomosciach/ I tutaj ten potencjał jest zdecydowanie największy. Tzn. przynajmniej tak mi się wydaje, na podstawie pokazanych liczb i przede wszystkim zabezpieczenia. Swoją drogą - ktoś całkiem nieźle to sobie wymyślił.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 nnn34

Witam.Też myślałam o inwestycji w mieszkanie pod wynajem .Moją uwagę przykowa również kurs złota co myślicie o takiej inwestycji?Do tej pory inwestowałam w akcje ale rynek wydaje się wchodzić w besse może złoto będzie bezpieczną przystanią?Bitcoin też obserwuję ale kompletnie jestem zielona w tym temacie podzielcie się waszym zdaniem na temat złota oraz bitcoin.Jeśli chodzi o Bitcoin proszę w skrócie podpowiedzieć gdzie je można nabyć nie chodzi mi o kontrakty na np na xtb lub forex .Dziękuję z góry za odpowiedz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 1 prosto-o-nieruchomosciach

Największa głupotę popełniają ci co biorą kredyty na zakup mieszkania na wynajem - przy maksymalnym lewarowaniu łatwo jest być w plecy. A przecież inwestować w mieszkania można i bez ich posiadania, chociażby za sprawą podnajmu, dzięki czemu odpada nie tylko kredyt a i wszystkie długoterminowe ryzyka:

podnajem. prosto-o-nieruchomosciach.pl

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 25 mrbean

Witam wszystkich,

Owszem warto wynajmować mieszkanie, ale zakup inwestycyjny musi się odbyć po cenach -20% niższych niż obecne, ponieważ jeżeli ktoś zapłaci we Wrocławiu 7-8 kPLN za stan deweloperski to na gotowo wyjdzie 9 kPLN, to opłacalność takiego wynajmu to 4%. Odpowiedzcie sobie, czy gra jest warta zachodu? ?? Moim zdaniem w perspektywie dwóch lat lokaty bankowe będą na poziomie 4%, więc po co bawić się w wynajem?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 24 search

Ludzie kupujta mieszkania taniej juz bylo i taniej nie bedzie.

! Odpowiedz
25 5 maxxi_king

To w takim razie, w co inwestować? W złoto? Oprocentowanie lokat jest prawie żadne, plany inwestycyjne są komplikowane i obwarowane masą zastrzeżeń, fachowi doradcy inwestycyjni też nie zawsze potrafią lub chcą doradzić najlepiej. Mieszkanie nie zginie, jego wartość nie spadnie. Dla mnie to jedyne wyjście na sensowne ulokowanie większej gotówki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 22 zenonn

Mieszkanie na wynajem może być jednym z wielu zdywersyfikowanych źródeł dochodu pasywnego. Można na tym też stracić.

! Odpowiedz