Deweloperski boom – najlepszy kwartał w historii

analityk Bankier.pl

Pod względem liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz liczby rozpoczętych inwestycji pierwsze trzy miesiące 2018 r. były najlepszym kwartałem w historii sektora deweloperskiego. W tym czasie firmy zdobyły zezwolenia na wzniesienie niemal 44 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o ponad 45 proc. w stosunku do IV kw. 2017 r.

Mocno rozpędzona koniunktura budowlana przy względnie stabilnych cenach – taki obraz wyłania się z najnowszej edycji raportu AMRON-SARFiN, podsumowującej pierwszy kwartał 2018 r. na rynku mieszkaniowym. Tylko pod względem liczby mieszkań oddanych do użytkowania początek roku był słabszy niż końcówka 2017 r. Deweloperzy wprowadzili do oferty 24,8 tys. lokali, czyli o 24,55 proc. mniej niż w IV kwartale poprzedniego roku.

W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. deweloperzy pobili rekordy rozpoczętych inwestycji
W pierwszych trzech miesiącach 2018 r. deweloperzy pobili rekordy rozpoczętych inwestycji (YAY Foto)

Pozostałe wskaźniki zapowiadają dalsze poszerzenie oferty lokali deweloperskich i, jak wskazują analitycy AMRON, były najwyższe w całej historii polskiego rynku pierwotnego. Dwucyfrowe wzrosty odnotowano w liczbie rozpoczętych budów. W I kw. wystartowały projekty obejmujące 30,7 tys. mieszkań, co oznacza wzrost o 18,9 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku skok jest imponujący – 32,5 proc.

Sektor deweloperski otrzymał w I kw. 2018 r. zezwolenia na budowę 43,9 tys. mieszkań. Dla porównania w IV kw. 2017 r. odnotowano wydanie zgód dla 30,2 tys. lokali, a w przed rokiem (w I kw. 2017 r.) – dla 33,1 tys. mieszkań. Ponad 40-procentowy wzrost zapowiada zwiększenie „produkcji” w nadchodzących kwartałach.

Liczba wydanych pozwoleń na budowę, budów rozpoczętych oraz mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów w okresie I kw. 2017 r. – I kw. 2018 r. w ujęciu kwartalnym
Liczba wydanych pozwoleń na budowę, budów rozpoczętych oraz mieszkań oddanych do użytkowania przez deweloperów w okresie I kw. 2017 r. – I kw. 2018 r. w ujęciu kwartalnym (AMRON-SARFiN)

Ceny transakcyjne – niewielkie wahania

„Obecny cykl można nazwać inwestycyjnym, jako że zakupy o charakterze inwestycyjnym, a nie konsumpcja mieszkaniowa są głównym motorem wzrostu popytu mieszkaniowego” – wskazuje w komentarzu do raportu AMRON-SARFiN prof. J. Łaszek ze Szkoły Głównej Handlowej. Ekspert stawia tezę, że nabywcy kierujący się przede wszystkim oczekiwaniami dotyczącymi przyszłych stóp zwrotu z wynajmu wywierają presję na deweloperów i przyczyniają się do ustabilizowania cen.

Z danych zgromadzonych w bazie AMRON wynika, że przeciętna cena transakcyjna metra kwadratowego mieszkania w I kw. 2018 r. wzrosła tylko w aglomeracji katowickiej (o 2,17 proc.), Gdańsku (o 0,86 proc.) oraz w Łodzi (o 1,13 proc.). We Wrocławiu odnotowano w tym czasie stabilizację, a w pozostałych z ośmiu analizowanych przez instytucję miast ceny spadły w niewielkim stopniu.

Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach w okresie I kw. 2017 r. – I kw. 2018 r.
Średnie ceny transakcyjne metra kwadratowego mieszkania w wybranych miastach w okresie I kw. 2017 r. – I kw. 2018 r. (AMRON-SARFiN)

W dalszym ciągu w większości miast średnia cena metra kwadratowego spada wraz ze wzrostem liczby pokoi w lokalu. Takiej zależności nie odnotowano w aglomeracji katowickiej oraz w Łodzi. Średnia powierzchnia mieszkania nabywanego w I kw. 2018 r. wynosiła 54,35 m kw.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 lisior

Skoro to najlepszy kwartał w historii to znaczy, że nadszedł czas na zmianę trendu.....:). Żaden rynek wiecznie nie porusza się w jednym kierunku......

! Odpowiedz
0 1 czarny_kuskus

boom to będzie jak się to sprzeda, a nie tylko wybuduje, albo - co gorsza- budowa się rozpocznie.

! Odpowiedz
3 7 fred_

Deweloparzy uwierzyli w bajke o 3 mln brakujacych mieszkan.

! Odpowiedz
2 12 t72

Pytanie : Co robić gdy wszyscy idą do dużych miast pracować w wielkich biurowcach dla zagranicznych korporacji ? Odpowiedź : Kupić małe gospodarstwo w odległości 40 km od dużego miasta .

! Odpowiedz
2 11 fred_

Tez tal myslalem 10 lat temu. Teraz zeozumialem ze to zly a nawet bardzo zly pomysl.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada fred_

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 6 prosefor

Kto to bedzie kupował?

! Odpowiedz
0 2 pkc

szlachta jerozolimska

! Odpowiedz
5 13 2kbb

To nie jest śmieszne że ta firma wylatuje z tych przetargów.... Dlaczego dopiero teraz ? Przecież ta firma opóźniała się z wykonawstwem wielu odcinków już od dłuższego czasu choćby na obwodnicy Marek skąd ostatecznie też została wyrzucona kilka dni temu .... Salinii Polska jest już tak naprawdę bankrutem. Nie da się utrzymać firmy na tak konkurencyjnym rynku pozwalając sobie na zejście z budowy w połowie jej wykonania.... Włosi w ogóle mają coraz większe problemy gospodarcze i Polska powinna uważać na firmy z tego kraju.... Dlaczego w takim razie Salinii wygrała przetarg na płn obwodnicę Krakowa....? Ktoś powinien wylecieć z GDDKiA z Krakowa że doprowadził do wygrania tego przetargu przez nich .... Salinii ma w Polsce kilka kluczowych odcinków przez które nie będzie przejezdności podstawowych tras S8 S3, A1, obwodnica Krakowa, Zakopianka, ....których pozostałe odcinki zostały wykonane ogromnym wysiłkiem innych wykonawców.... To są gigantyczne straty dla gospodarki i całego kraju .... Sprawa jest co najmniej dla prokuratury i myślę że Adamczyk przypłaci to stanowiskiem ministra infrastruktury... i mimo że nie miał wpływu na wybór tej firmy w przetargach kilka lat wcześniej ale mógł wcześniej monitorować sprawę a nie wypowiadać umów na miesiąc przed planowanym oddaniem dróg czy tym bardziej po ich terminie ...To jest Skandal !!! Kto tam pracuje w tym GDDKiA ?
Dzisiaj w Polsce widzimy prawdziwą walkę postkomuny wraz ze zwykłą mafią w polityce przeciw obozowi narodowemu i patriotycznemu który od dwóch lat stara się skierować Polskę na drogę rozwoju i budowania swojej przyszłości .... Ta walka będzie Polaków jeszcze wiele kosztować... Dzisiaj walka toczy się o wszystko w Polsce i będzie bardzo brutalna....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 19 niepelnosprawny_org

wracaja Polscy, zsgranica juz nie kusi...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne