Czy protestującym należy się wynagrodzenie za pracę?

Obecnie w Warszawie udział w demonstracjach bierze nie tylko wielu związkowców z NSZZ Solidarność, ale także pracowników nie przynależących do związków. Protestują m.in. przeciwko zmianom w kodeksie pracy i domagają się wyższej płacy minimalnej. Aby manifestować w godzinach pracy, trzeba jednak dostosować się do pewnych zasad, wynikających z przepisów prawa.

związkowcy protestują
Źródło: Bankier.pl

Pracodawca nie musi zgadzać się na udział swojego pracownika w proteście. Ten zaś, jeżeli już dostaje zgodę i bierze udział w wydarzeniu, lepiej niech to robi w godzinach pracy. W przeciwnym razie, jeśli na manifestacji dozna urazu, ZUS może uznać, że nie był to wypadek przy pracy. O wyjaśnienie istotnych dla protestujących kwestii poprosiliśmy adwokata Grzegorza Kawkę.

Justyna Niedbał, Bankier.pl: Czy pracodawca może odmówić pracownikowi prawa do wzięcia udziału w manifestacji? Czy to samo dotyczy pracownika, który przynależy do związku zawodowego?

Grzegorz Kawka: Co do zasady pracodawca nie ma obowiązku zwolnienia pracownika od pracy w celu wzięcia przez niego udziału w akcji protestacyjnej. Obowiązek taki nie wynika bowiem z przepisów prawa. Udział pracownika w akcji protestacyjnej wiąże się więc z koniecznością uzyskania zwolnienia od pracy w postaci np. urlopu. Nie dotyczy to jednak np. pracowników członków Zarządu Organizacji Związkowej, zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych (dla związkowców wyjazd na protest może być pełnieniem czynności związkowych, wówczas mają pełne prawo, aby w tym celu opuścić miejsce pracy – przyp. red.).

Czy dla takiego pracownika wzięcie udziału w proteście wiąże się z koniecznością wykorzystania dnia urlopu wypoczynkowego albo bezpłatnego, czy też odbywa się to w ramach pracy?

Związkowcy wyszli na ulice» Związkowcy wyszli na ulice

Tak, wzięcie udziału w akcji protestacyjnej wiąże się z koniecznością uzyskania urlopu – czy to wypoczynkowego (tutaj możliwa jest formuła urlopu na żądanie), czy bezpłatnego. 

Nie dotyczy to jednak pracowników – członków zarządu organizacji związkowej, zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Kto płaci związkowcowi za dzień, w którym brał udział w proteście?

Udział w akcji protestacyjnej sam w sobie nie stanowi okoliczności usprawiedliwiającej nieobecność w pracy i okoliczności powodującej zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia. W przypadku, gdy udział pracownika w akcji protestacyjnej następuje w trakcie urlopu wypoczynkowego, to pracownik otrzymuje za ten dzień wynagrodzenie urlopowe. Jeżeli natomiast zwolnienie przybiera formę urlopu bezpłatnego, to pracownik nie zachowuje prawa do świadczeń. W przypadku członków zarządu organizacji związkowych, zwolnionych z obowiązku świadczenia pracy w trybie przepisów ustawy o zwolnieniach grupowych, zachowują oni prawo do wynagrodzenia, chyba że zwolnienie na wniosek tej organizacji nastąpiło bez zachowania prawa do wynagrodzenia.

Jeżeli związkowiec, który brał udział w akcji protestacyjnej, uległ wypadkowi (został pobity, raniony racą, stratowany), można to zaliczyć do wypadków przy pracy? Co w sytuacji, gdy taka osoba przebywała wówczas na urlopie wypoczynkowym? Czy poszkodowany będzie miał prawo do świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Czy to samo dotyczy pracowników i członków zarządu organizacji związkowej?

W przypadku, gdy udział w akcji protestacyjnej wiąże się z pełnieniem określonej funkcji w organizacji związkowej, nie można wykluczyć związku takiego udziału z pracą, a zatem przy spełnieniu pozostałych warunków można byłoby mówić o wypadku przy pracy w razie doznania przez pracownika urazu. Oczywiście wszystko zależy od okoliczności sprawy. Związku z pracą nie będzie miał natomiast prywatny udział pracownika (w tym pracownika członka związku) w manifestacji po godzinach pracy, w trakcie urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego.

Kuczyński: Mniej polityki, więcej postulatów na sztandarach

Co jest zabronione w trakcie akcji protestacyjnej?

Ogólnie rzecz biorąc obowiązkiem uczestników akcji protestacyjnej jest przestrzeganie porządku prawnego. Akcja protestacyjna powinna być prowadzona zgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu właściwego organu gminy. Tak jak w przypadku każdego innego zgromadzenia, osoby w niej uczestniczące nie mogą posiadać przy sobie broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi.
Dziękuję za rozmowę.

Zgadzasz się z postulatami związkowców? Uważasz, że protesty mogą przynieść jakąś korzyść? A może twoim zdaniem nie warto protestować? Czekamy na twoje uwagi pod adresem interwencje@bankier.pl.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl 

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~ED

Wynagrodzenie przysługuje za efektywną pracę, Związki powinny być wyrzucone z zakładów pracy i utrzymywać się wyłącznie ze składek, nie mogą pasożytować na przedsiębiorstwie które swoim brakiem wiedzy, warcholstwem,politykierstwem i nieodpowiedzialnością niszczą. Przywódcy związkowi dbają tylko o siebie i swoje ciepłe posadki.
Ale to tylko marzenia....u nas pozytywne myślenie się nie przebije!!!!! a szkoda!!!!!! będziemy raczej katolickim ale zadupiem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~spoko

Twoje niby argumenty to właśnie dowód na to że jesteś z zadupia. Zacytuj choć jeden postulat protestujących. Jak chcesz pracować do śmierci to siedź cicho. W Warszawie protestuje wiele osób nie należących do związków.

! Odpowiedz
0 0 ~radzias odpowiada ~spoko

Jeden postulat - bardzo proszę: podniesienie płacy minimalnej. Czy kiedykolwiek płaciłeś komuś pensję? Czy wiesz z jakimi kosztami wiąże się zatrudnienie kogoś na etacie? Nie, nie wiesz, więc nie wymądrzaj się i nie udawaj mądrzejszego niż jesteś.

! Odpowiedz
0 0 ~flak

Czy wy jesteście upośledzeni umysłowo?

Darmozjady związkowe, lewusy powinni jeszcze zapłacić za te bzdury co głoszą. Jedna bzdura większa od drugiej.

A wy jeszcze chcecie za ten czas wynagradzać ich? jakieś podwyżki dawać? ha ha ha ha to trzeba mieć budyń zamiast mózgu. Sorry, jak chcecie im dać to wyślijcie im przelewy ze swojego konta, a mojei i WIĘKSZOŚCI zostawcie w spokoju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~S.O.

Najtaniej by było ( i kulturalnie ),aby zamiast awanturować się na placach i ulicach ,użyto internetu do wyrażenia sprzeciwu wobec określonej sytuacji !

! Odpowiedz
0 0 ~Adam222

Protestującym należy się 300% podwyżki pensji aby wreszcie przestali nas okradać. A wtedy te kilka złotych za strajk będziecie sobie krwiopijcy mogli w dupę wsadzić. Pismaki też.

! Odpowiedz
0 0 ~sped

nalezy sie wynagrodzenie za takie zadłuzanie społeczeństawa ?

! Odpowiedz
0 0 ~Adam

Niech do pracy się wezmą lub niech sami firmy zakładają jak im nie pasuje.

! Odpowiedz
0 0 ~radzias

Proste, jestem tego samego zdania. Narzekasz na pracodawcę to załóż własną firmę i pokaż, że jesteś lepszy.

! Odpowiedz
0 0 pegasuss

zgadzam się z przedmówcą, głupiutka strata 1mld zł spowodowana nie znajomością elementarnych przepisów i rozsądku p. Fedak i jej przygłupich urzędników , nie wywołała takiej wrzawy jak pensje związkowców i skąd cwany rudzielec i wielki znawca ekonomii skradną teraz forsę.Tusk -u twoje rządzenie pokazuje ,że jesteś kompletnym ignorantem , jedynie na czym się odrobinę znasz to kopanie piłki i Polaków , twoi durnowaci pracownicy trwonią forsę , a nam kretyni każecie zapieprzać coraz dłużej i w gorszych warunkach , wkrótce może zastosujesz metody Putina uciszania protestujących. Politycy mam was w odbytnicy większego gówna jak wy to świat nie widział, miał rację Pan Piłsudski mówiąc "do dupy z takim sejmem".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.