REKLAMA

Czy Polak faktycznie ma taki majątek jak Niemiec?

2018-01-12 08:15
publikacja
2018-01-12 08:15

Przeciętny majątek netto polskiego gospodarstwa domowego wynosi 60,6 tys. euro - podał NBP w opublikowanym we wtorek raporcie „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”. W tej samej publikacji znalazła się informacja, że w przypadku Niemiec kwota ta jest praktycznie taka sama i wynosi 60,8 tys. euro.

Robert Lewandowski i Manuel Neuer / fot. Mariusz Palczynski / FORUM

Na początku warto wspomnieć o kilku kwestiach technicznych. Po pierwsze, porównujemy wartości majątku gospodarstw domowych, a nie pojedynczych mieszkańców Polski i Niemiec. W 2016 r. polskie gospodarstwo domowe składało się średnio z blisko 2,7 osób, a niemieckie - z 2 osób - wynika z danych Eurostatu. Gdyby zatem podzielić majątek "na głowę", to różnica na korzyść naszych zachodnich sąsiadów wyraźnie rośnie.

Po drugie, dane dotyczące Polski pochodzą z 2016 r., a Niemiec - z 2014 r. W tym czasie wartość majątku tych drugich prawdopodobnie wzrosła.

Po trzecie, o ile mediany dla Polski i Niemiec są zbliżone - połowa majątków netto nad Wisłą jest warta do 60,6 tys. euro, a w Niemczech do 60,8 tys. euro - to średnie już nie. W Polsce średni majątek wynosi 417,3 tys. zł, czyli w przeliczeniu po kursie stosowanym w raporcie NBP - 95,9 tys. euro. U naszych sąsiadów jest to już 214,3 tys. euro, czyli ponad dwa razy więcej. Większe nierówności majątkowe oraz niski poziom mediany majątku netto są m.in. wynikiem różnicy w poziomie rozwoju byłego NRD i RFN.

Po czwarte, wyliczenia oparte są na deklaracjach i ankietowani mogą pomijać pewne klasy aktywów, bądź zaniżać lub zawyżać ich wartość.

Osobnym tematem, którym nie zajmują się autorzy raportu, jest majątek firm i państwa.

Za wolno gonimy Niemców

Za wolno gonimy Niemców

W 2017 roku produkt krajowy brutto Niemiec wzrósł najmocniej od sześciu lat. Również koniunktura gospodarcza w Polsce była najlepsza od 2011 roku. Ale to oznacza, że naszych zachodnich sąsiadów gonimy stanowczo za wolno.

Majątek Polaka to mieszkanie

Głównym składnikiem majątku mieszkańców UE są nieruchomości - wynika z raport opublikowanego przez EBC w grudniu 2016 r. W Polsce przeciętna wartość zamieszkiwanego mieszkania czy domu (ok. 60 tys. euro) jest wyraźnie niższa w Niemczech (162 tys. euro).

Polacy, podobnie jak obywatele innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, są jednak zazwyczaj właścicielami zamieszkiwanych przez siebie nieruchomości - nad Wisłą jest to aż 79,2 proc. gospodarstw domowych. Taka struktura jest spuścizną komunizmu - innego majątku, w blisko 30 lat III RP i nadrabiania zaległości konsumpcyjnych z czasów słusznie minionych, większość nie zdążyła zgromadzić.

Po drugiej stronie nieistniejącej już na szczęście żelaznej kurtyny doświadczenia są inne, a odsetek właścicieli zamieszkiwanych nieruchomości - niższy. Zazwyczaj oscyluje w przedziale 60-70 proc. Niemcy są skrajnym przypadkiem - za naszą zachodnią granicą jest to zaledwie 44,3 proc., najmniej w UE.

Majątek majątkowi nierówny

Niemcy nadrabiają dystans do Polaków głównie aktywami finansowymi - mediana u naszych zachodnich sąsiadów to 16,5 tys. euro, w Polsce - ok. 3,5 tys. euro (o 75 proc. więcej niż w 2014 r., choć NBP podkreśla różnice metodyczne).

Jakie znaczenie ma wielkość i struktura posiadanego majątku? Jeżeli prawie wszystko co mamy stanowi zamieszkiwane mieszkanie czy dom, to może nam być trudno podjąć decyzję o jego sprzedaży czy wynajmie, nawet jeżeli potrzebujemy pieniędzy na inny cel, np. nowy samochód, wymarzoną wycieczkę zagraniczną czy inwestycję w perspektywiczne przedsięwzięcie biznesowe. Taki majątek nie przynosi również dochodu - raczej nie mieszkamy w danym miejscu, wynajmując w nim równocześnie pokój czy dwa - a nawet wiąże się z ponoszeniem kosztów na jego utrzymanie.

Tymczasem za posiadanie aktywów finansowych nie musimy (jeszcze) płacić i możemy liczyć na dochody z tego źródła. Ponadto, ich upłynnienie nie obniża standardu życia, jak ma to miejsce w sytuacji, gdy musimy zrezygnować z mieszkania czy domu.

Niemiec wciąż ma przewagę nad Polakiem

Przede wszystkim zgromadzone aktywa nie przesądzają o poziomie życia czy konsumpcji. W tych kategoriach duże znaczenie mają dochód oraz przyzwyczajenia zakupowe. Niemcy przeciętnie zarabiają znacznie więcej niż Polacy i nawet po uwzględnieniu różnic w cenach, są w stanie więcej konsumować i oszczędzać.

Majątek może regularnie dostarczać wpływów do domowego budżetu, ale także przydać się w sytuacji awaryjnej, gdy stracimy źródło dochodu (np. w wyniku utraty pracy) czy wyraźnie się on zmniejszy (np. na emeryturze). W takiej sytuacji podejmujemy decyzję o upłynnieniu posiadanych aktywów i dostajemy zastrzyk gotówki, który pozwala przeżyć przez jakiś czas. I znowu - nawet w takiej sytuacji sprzedaż mieszkania budzi wiele obaw - gdzieś w końcu trzeba mieszkać. Może uda znaleźć się tańsze mieszkanie czy niedrogie lokum na wynajem, ale nie jest to proste i może być nieopłacalne. Szczególnie że wielu ma poczucie, że wartość nieruchomości będzie tylko rosła.

W przypadku ludzi w podeszłym wieku, nieprzyzwyczajonych jeszcze do nowoczesnych rynków finansowych dochodzi również przekonanie, że mieszkanie czy dom to idealny spadek, bo ma nie tylko wartość wyrażoną ceną, którą możemy za nie otrzymać, ale i użytkową, a aktywa finansowe może już niekoniecznie.

Mimo podobnej wartości posiadanych aktywów przeciętny Niemiec jest w wyraźnie lepszej sytuacji finansowej niż Polak. Badanie majątków nie obejmuje takich kwestii jak system zabezpieczeń socjalnych (świadczenia są różne w poszczególnych krajach UE), posiadane wiedza i umiejętności (pozwalające lepiej odnaleźć się na rynku i ponownie uzyskać źródło dochodów) czy stan zdrowia lub oczekiwana długość życia. Do tego można dodać zasoby publiczne, które pośrednio należą przecież do obywateli. Osobną kwestią są wyższe dochody z pracy, które mogą stać się majątkiem.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o innej kwestii - w wielu krajach Unii, w tym w Polsce, pokutuje przekonanie, że to właśnie Niemcy najwięcej zyskali na utworzeniu strefy euro, kosztem obywateli innych państw. Dane o majątkach gospodarstw domowych to jednak spory kamień do ogródka zwolenników takich tez. Większe aktywa od naszych zachodnich sąsiadów zgromadzili nie tylko Holendrzy czy Francuzi, ale i południowcy: Hiszpanie, Portugalczycy, a nawet Grecy - wynika z raportu EBC. Wysoka wycena majątku mieszkańców krajów PIGS jest efektem boomu na rynku nieruchomości, który był efektem napływu taniego kredytu pochodzącego z oszczędności Niemców.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (31)

dodaj komentarz
rob1111
W Polsce inwestycje ; kupowanie akcji - stracisz wcześniej czy później ,caly czas musisz sledzic ,jakies newsy a nawet o upadlosci czy np.lotos wyceniany na zero złotych...trzymanie gotówki :) zwykli ludzie zarabiali kiedys po 16 milionow ,na skokach tez nie ktorzy polecieli.. amber gold ..kto to pilnuje ..lepiej wyremontować W Polsce inwestycje ; kupowanie akcji - stracisz wcześniej czy później ,caly czas musisz sledzic ,jakies newsy a nawet o upadlosci czy np.lotos wyceniany na zero złotych...trzymanie gotówki :) zwykli ludzie zarabiali kiedys po 16 milionow ,na skokach tez nie ktorzy polecieli.. amber gold ..kto to pilnuje ..lepiej wyremontować sobie dom ,mieszkanie , kupic ziemie zainwestować w siebie lub dzieci... mieszkanie na wynajem odradzam ..prawna ochrona lokatora w naszym kraju jest taka ze jakby ja przenieść do Niemiec to natychmiast okazało by się ze 100 % ma na wlasnosc... ale co zrobić jak prawo broni złodzieja ,kombinatora ...
janusz26904029
W Niemczech jest większa ochrona lokatorów, właśnie dlatego, że masa zwyczajnych ludzi wynajmuje.
ajwaj
Polak ma wiekszy majatek > ludzi jak Chopin, Maria Curie-Sklodowska, itd.itp., kopaliny, morze, > 1000 historii i tradycji itd. - niestety jest jak jest i bedzie
Niemcy - Wiki > "kongres wiedeński w 1814 stworzył Związek Niemiecki (Deutscher Bund), luźną ligę 39 krajów"
zeroswap
Przetłumaczcie ten artykuł na niemiecki i dajcie w jakimś zachodnim piśmie, będą mieli ubaw po pachy, że nadal pomimo 25 lat nie potrafimy liczyć (jeżeli w to wierzymy).
and00
Niby ok, ale: Niemcy nie mieszkają (w większości) w swoich mieszkaniach, zgoda, ale ktoś jest ich właścicielem, i nie ma dużego znaczenia czy fundusz czy osoba prywatna. Bo zakładając że jednak nawet w funduszach większość udziałów mają Niemcy to im to się wlicza do majątku jaki posiadają. Co oznacza że jest wliczane Niby ok, ale: Niemcy nie mieszkają (w większości) w swoich mieszkaniach, zgoda, ale ktoś jest ich właścicielem, i nie ma dużego znaczenia czy fundusz czy osoba prywatna. Bo zakładając że jednak nawet w funduszach większość udziałów mają Niemcy to im to się wlicza do majątku jaki posiadają. Co oznacza że jest wliczane w to badanie.
do_niczego
Minimalna godzinówka w DE 8,5 e,minimalna godzinówka w PL 3 e.Zarabiamy kilka razy mniej więc jak majątki mogą być podobne.Ale w sumie drożyzna na poziomie UE a zarobki afrykańskie.Propaganda sukcesu i pranie mózgów.Gdyby nie kredyty to Polacy gówno by mieli dzięki tej UE"BY ŻYŁO SIĘ Minimalna godzinówka w DE 8,5 e,minimalna godzinówka w PL 3 e.Zarabiamy kilka razy mniej więc jak majątki mogą być podobne.Ale w sumie drożyzna na poziomie UE a zarobki afrykańskie.Propaganda sukcesu i pranie mózgów.Gdyby nie kredyty to Polacy gówno by mieli dzięki tej UE"BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ".
fakty
Minimalna godzinówka w Polsce to jakieś 3,8 E, 13 zł + koszt po stronie pracodawcy dający całkowitą kwotę brutto. Biorąc pod uwagę, że Polska ma 9 razy mniejsze PKB, to chyba nie ma dramatu. Różnica jest taka, że kwota wolna w Niemczech to 38000 zł (podstawowa), a w Polsce kwota wolna to 6000 zł (tylko dla tych którzy Minimalna godzinówka w Polsce to jakieś 3,8 E, 13 zł + koszt po stronie pracodawcy dający całkowitą kwotę brutto. Biorąc pod uwagę, że Polska ma 9 razy mniejsze PKB, to chyba nie ma dramatu. Różnica jest taka, że kwota wolna w Niemczech to 38000 zł (podstawowa), a w Polsce kwota wolna to 6000 zł (tylko dla tych którzy tyle zarabiają ROCZNIE).
rekin1986 odpowiada fakty
Argumentacje o kwocie wolnej od podatku to sobie można włożyć między bajki

Psu na budę mi kwota wolna od podatku na poziomie kilku tys zł czy euro nie ma znaczenia

W Niemczech podatek od nieruchomości jest liczony katasterem czyli od wartości

Płacenie podatku od nieruchomości wyższego niż od
Argumentacje o kwocie wolnej od podatku to sobie można włożyć między bajki

Psu na budę mi kwota wolna od podatku na poziomie kilku tys zł czy euro nie ma znaczenia

W Niemczech podatek od nieruchomości jest liczony katasterem czyli od wartości

Płacenie podatku od nieruchomości wyższego niż od dochodów to skakanie na majątek obywatela

W normalnych warunkach ziemia i dach nad głową to inwestycja na 100 lat czyli na 3 pokolenia do przodu tzw mobilność za pracą w jednym kraju z jednego regionu do drugiego powoduje , że tylko się traci czas i kasę albo na dojazdy albo na wynajem bez pozostawienia swoim dzieciom lub wnukom spadku po swojej śmierci

Nie jest sztuką oddawanie połowy wypłaty za dach nad głową który nigdy nie będzie Twoją własnością a opodatkowanie dachu nad głową kwotami wyższymi niż dochodów bieżących to robienie z obywatela nowoczesnego niewolnika
rekin1986
Nie raz jak czytam artykuły który obywatel jest bogatszy to mam wrażenie , ze żyję w matrixie

Przecież nikt z nas nie będzie żył wiecznie

świata nie przeżyje i nie zbawi
roboty nie przerobi
wódki nie przepije
kobiety/ faceta nie przekocha
dorobku życiowego do grobu nie weżmie

Naprawdę
Nie raz jak czytam artykuły który obywatel jest bogatszy to mam wrażenie , ze żyję w matrixie

Przecież nikt z nas nie będzie żył wiecznie

świata nie przeżyje i nie zbawi
roboty nie przerobi
wódki nie przepije
kobiety/ faceta nie przekocha
dorobku życiowego do grobu nie weżmie

Naprawdę nie wiem po co ta spina jeden ma zadrukowane papierki drugi piach trzeci mur gdyby tak każdego zmierzyć intelektem to dopiero mogłoby się okazać kto tak naprawdę jest wyżej a kto niżej

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki