REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Czeski bank centralny dzielnie podnosi stopy procentowe

2018-08-02 13:00
publikacja
2018-08-02 13:00
Czeski bank centralny dzielnie podnosi stopy procentowe
Czeski bank centralny dzielnie podnosi stopy procentowe
fot. David W Cerny / / FORUM

Czeski Bank Narodowy znów podniósł stopy procentowe, lecz tym razem swoją decyzją nie zaskoczył rynku. Nasi południowi sąsiedzi coraz bardziej oddalają się od skrajnie ekspansywnej polityki monetarnej, którą prowadzili przez poprzednie lata.

Główna stopa procentowa CNB została podniesiona o z 1,00% do 1,25%, czyli o 25 punktów bazowych. Takiej podwyżki spodziewała się większość ekonomistów. Stopa lombardowa wzrosła o 25 pb. - z 2,00 do 2,25 proc. Po raz pierwszy w tym cyklu podwyżek podniesiona zastała stopa dyskontowa  - o 20 pb., do 0,25%.

To już piąta w ciągu roku podwyżka ceny pieniądza w banku centralnym Czech. Pierwsza z nich miała miejsce w sierpniu 2017 roku, gdy CNB zerwał z polityką „technicznie zerowych” stóp procentowych. Była to wówczas pierwsza od 2012 roku podwyżka kosztów kredytu w Europie Środkowej. Drugi raz stopy u naszych południowych sąsiadów poszły w górę w listopadzie. Po raz trzeci stopy wzrosły w lutym bieżącego roku. Czwarta podwyżka ceny pieniądza odbyła się pod koniec czerwca i była zupełnym zaskoczeniem dla rynku.

W ślady Czechów w styczniu poszli Rumuni. Decyzją Narodowego Banku Rumunii stopa referencyjna została podniesiona z 1,75% do 2%. Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie były utrzymywane od maja 2015 r. Region Europy Środkowej przeżywa obecnie wyraźne ożywienie gospodarcze. Wzrost PKB w krajach regionu sięga 4-5%, a inflacja sięga poziomów najwyższych od 5 lat, osiągając (lub czasami wręcz przekraczając) oficjalne cele inflacyjne banków centralnych.

W Czechach inflacja CPI w czerwcu wzrosła z 2,2% do 2,6% i już wyraźnie przekroczyła cel inflacyjny CNB (2 proc. z tolerowanych odchyleniem o jeden punkt procentowy).

fot. / / Bloomberg

Reakcja rynku na decyzję CNB nie była zbyt silna. O 13:15 kurs EUR/CZK zbliżał się do 25,60 wobec 25,50 kwadrans wcześniej. Delikatne osłabienie korony mogło wynikać z faktu, że Czesi zdecydowali się podnieść stopę lombardową tylko o 25 pb., podczas gdy poprzednio wzrosła ona o 50 pb.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki