REKLAMA

Czerwony koniec miesiąca na GPW. Spadki 11bit i mBanku

2020-06-30 18:10
publikacja
2020-06-30 18:10
fot. Vintage Tone / Shutterstock

Wyraźnymi spadkami zakończyły ostatnią sesję czerwca główne indeksy warszawskiej GPW. Kolejny dzień mocnych spadków zanotowało 11bit studios.

O 0,6 proc. spadły we wtorek notowania WIG20. Jeszcze mocniej traciły pozostałe główne indeksy. O 0,8 proc. w dół poszedł WIG, o 1,2 proc. sWIG80, a o 1,6 proc. mWIG40. Obroty na szerokim rynku wyniosły 969 mln zł. Wyniki te można uznać za rozczarowujące, na innych rynkach nie brakowało bowiem wzrostów. Zielenią dzień zakończył m.in. DAX, ponad kreską na początku handlu znajdował się także amerykański S&P500.

/ Bankier.pl

W Polsce uwagę zwracały m.in. dane o inflacji. Choć ekonomiści rozpościerali wizję deflacji, koszyk cen w czerwcu poszedł w górę mocniej niż w maju. Roczna dynamika wskaźnika CPI powróciła powyżej 3 proc. i tym samym wciąż znajduje się wyraźnie powyżej celu Narodowego Banku Polskiego. To w połączeniu z cięciami stóp w pobliże zera oznacza, że Polacy de facto realnie tracą pieniądze, trzymając je na lokatach.

W  składzie WIG20 najmocniejsze spadki notował mBank (-3,5 proc.). Mocne, przeszło 2-proc. spadki notowały także akcje Cyfrowego Polsatu, Santandera oraz LPP. Warto jednak zwrócić uwagę, że we wzrostowej czołówce znalazły się - z wynikiem ok. +1 proc. - Pekao i PKO BP. Banki nie stanowiły zatem aż tak wielkiego ciężaru dla WIG20.

Liderem wzrostów w gronie blue chipów okazał się Lotos (+1,7 proc.), który kontynuował tym samym wczorajszy ruch. Reuters w weekend nieoficjalnie informował o zgodzie na przejęcie Lotosu przez Orlen. Dziś z kolei WZA Lotosu przegłosowało wypłatę 185 mln zł dywidendy. To jedna z niewielu oaz na dywidendowej pustyni WIG20.

W składzie mWIG40 kolejny dzień dwucyfrowych spadków notował 11bit (-10,2 proc.). Przypomnijmy, że akcjonariuszom nie przypadły do gustu plany wydawnicze spółki ogłoszone w poniedziałek. Aż 12,3 proc. stracił Biomed, mocne spadki notowały także papiery Mabionu, Getinu oraz Millennium. Najmocniejsze wzrosty zanotował z kolei Benefit (+3 proc.).

Na szerokim rynku gwałtowne spadki ZE PAK-u (-11,4 proc.). Firma zanotowała 10,3 mln zł straty netto w pierwszym kwartale. Odstawieniu uległy także dwa bloki węglowe w elektrowni Pątnów. 3,4-proc. spadki zanotowało KCI, gdzie kontrowersje budzi wezwanie głównego akcjonariusza na 100 proc. akcji firmy. Szeroko opisaliśmy ten temat w artykule "Kontrowersyjne wezwanie na KCI".

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki