REKLAMA

Czarzasty: Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS

2019-07-18 14:37
publikacja
2019-07-18 14:37

Szef PO Grzegorz Schetyna zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS - ocenił lider SLD Włodzimierz Czarzasty. Zaznaczył, że SLD jako ostatni opuszcza Koalicję Europejską i że wieczorem spotka się z Adrianem Zandbergiem i Robertem Biedroniem, by stworzyć wspólny blok lewicowy.

fot. / / Twitter

Schetyna poinformował w czwartek, że PO idzie do jesiennych wyborów parlamentarnych pod szyldem Koalicji Obywatelskiej bez PSL i SLD. 20 proc. miejsc na listach KO mają otrzymać kandydaci "obywatelscy": społecznicy, eksperci i samorządowcy.

Czarzasty ocenił na konferencji prasowej w Łodzi, że Koalicja Europejska - współtworzona w wyborach do PE przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zieloni - była największym i najlepszym projektem po transformacji, jednoczącym opozycję. "50 proc. ludzi, którzy głosowali na KO uważało, że jest to najlepszy projekt w Polsce na zwycięstwo z PiS. 50 proc. ludzi chce, aby ten projekt wygrał z PiS-em" - dodał.

Jak mówił, ze zdziwieniem patrzył "jak ten projekt - który dał 38 proc. głosów Polek i Polaków został rozwalony". Zaznaczył, że "38 proc. Polaków głosowało na pół roku przed wyborami parlamentarnymi na projekt demokratyczny największy i najlepszy po transformacji, jednoczący polską opozycję".

Czarzasty oświadczył, że SLD do końca czekało na decyzję ws. koalicji na wybory parlamentarne. Następnie szef Sojuszu przedstawił "studium rozpadu wiary w zwycięstwo", obrazując w jaki sposób stopniowo rozpadała się Koalicja Europejska - koalicjanci mieli m.in. nie zgadzać się co do składu list wyborczych, kwestionując np. kandydatury osób z długą lewicową przeszłością.

"Taką przeszłość ma dwukrotny prezydent Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Włodzimierz Cimoszewicz, Marek Belka - my z tej przeszłości jesteśmy dumni, bo zostali oni wybrani przez obywateli tego kraju i nikt nie będzie mówił, kto ma lepszą przeszłość, a kto gorszą. Ta przeszłość doprowadziła do transformacji ustrojowej, dała Polsce konstytucję i wprowadziła ją do UE" - zaznaczył.

Czarzasty oświadczył, że SLD opuszcza Koalicję Europejską jako ostatnie, dlatego że "wierzyło w ten projekt" i uważało, że był on najlepszy. "Nikt nas z niczego nie wypycha - wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów" - zaznaczył.

Zdaniem szefa SLD, PSL wybrał "niejasną drogę na granicy współpracy z PiS", zaś "Grzegorz Schetyna dzisiaj, jako lider PO, abdykował z pozycji lidera opozycji". "Miałeś Grzegorzu wielką szansę na to, żeby być przywódcą polskiej demokracji - demokratów i demokratek. Dzisiaj abdykowałeś z pozycji lidera opozycji" - powiedział Czarzasty pod adresem lidera PO.

Jak ocenił, szef Platformy stworzył wielki projekt, którego nie potrafił obronić. "Zabrakło odwagi, wiary i umiejętności liderskich" - dodał. Według Czarzastego, "zwyciężyły partykularyzmy partyjne, wewnętrzne dyskusje o jedynkach, małostkowe pretensje o mandaty w europarlamencie", natomiast Schetyna "zrobił wielki krok w kierunku zwycięstwa PiS".

"Za chwilę powstanie narracja, że warto głosować tylko na Koalicję Obywatelską, bo wszystkie inne głosy oddane na inne bloki będą stracone. Mam nadzieję, że nikt na to się nie da nabrać" - podkreślił.

Jak dodał, jeszcze w czwartek o godz. 20.30 odbędzie się spotkanie z udziałem Adriana Zandberga, Roberta Biedronia oraz przedstawicieli SLD. "Stworzymy blok lewicy. Słowo lewica będzie odmieniane od jutra, od dziś we wszystkich przypadkach" - powiedział Czarzasty.

"Nie chcę być z kimś, kto nie chce wygrać. Nie chcę tworzyć koalicji z kimś, kto nie chce wygrać. Ktoś musi mieć wiarę w zwycięstwo, ktoś musi mieć w takim momencie jaja, w związku z tym chciałem powiedzieć jasno: budujemy blok lewicy" - oświadczył.

Czarzasty poinformował też, że na sobotę SLD zwoła zarząd partii. "Mamy w tej chwili, bo przygotowywaliśmy się do tego, gotowe listy, mamy gotowych kandydatów, ale w ramach współpracy z partiami lewicowymi oczywiście odpowiadamy na zaproszenie pana Biedronia, Zandberga; sami do tego zaproszenia się dopisujemy, będziemy tworzyli wspólne listy" - mówił szef SLD.

Zapowiedział, że ta koalicja będzie zapraszała wszystkie podmioty lewicowe, a także samorządowców i wszystkich tych, którzy będą chcieli być na listach lewicy, bo - według Czarzastego - to właśnie lewica "wyciągała zawsze kraj z trudnych sytuacji".

"Wracają z pełną godnością, bo one nigdy nie zginęły, hasła państwa świeckiego, hasła walki o prawa kobiet, walki o prawa mniejszości, walki o prawdziwą politykę historyczną, walki o to, żeby konstytucja (...) była wypełniana, walki o praworządność, walki z problemem mieszkalnictwa, z twardym miejscem Polski w UE" - wyliczał Czarzasty.

Według niego, polska lewica niedługo będzie miała bardzo dobre notowania "za stanowczość, konkrety, odnoszenie się do wszystkich spraw językiem prostym".

"Chcieliśmy w imię demokracji stworzyć wspólny program, ale okazuje się, że tylko polska lewica chce wygrać z PiS, bo PSL chyba chce z nim współpracować, a Grzegorz Schetyna marzy o tym, by uzyskać 38 proc. głosów. A ja marzę o tym, by PiS odsunąć od władzy i żeby wprowadzone było w Polsce państwo świeckie, prawa kobiet, mniejszości i żeby sprawy socjalne były załatwione" - podkreślił Czarzasty.

autor: Agnieszka Grzelak-Michałowska

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
and00
Zastanawiam się o co chodzi PSL
Niedawno odsunięci po 8 latach u władzy są pełni pomysłów których nie mieli będąc w rządze.
Chcą koalicji, ale z kim, ich rzeczywisty program jasno pokazuje że w koalicję mogą wejść tylko ze swoimi rodzinami, i ew znajomymi pragnącymi stanowisk w państwowych agencjach i instytucjach.
Zastanawiam się o co chodzi PSL
Niedawno odsunięci po 8 latach u władzy są pełni pomysłów których nie mieli będąc w rządze.
Chcą koalicji, ale z kim, ich rzeczywisty program jasno pokazuje że w koalicję mogą wejść tylko ze swoimi rodzinami, i ew znajomymi pragnącymi stanowisk w państwowych agencjach i instytucjach.
A jak Kukiz może myśleć o koalicji z tymi nepotystami to ja nie wiem, toż to totalne przeciwieństwo jego programu, nepotyzm, partyjniactwo, stanowiska
nostsherlock
Ciężko być gorszym od PiS'u, a Schetynie się udało
mooooo
Ludzie już maja dosyć tego nieroba Schetyny chcą czegoś innego !! Ja osobiście mam już dosyć PO
jes
Biedny Czarzasty. Już może się pakować. Znowu nie będzie sejmowej pensyjki.
Związanie się PO z SLD komuchami i LGBT było ich największym błędem w wyborach europejskich i ktoś to musiał wytłumaczyć tępemu Grzesiowi.
histeryk
Z tym że jeśli wejdą trzy bloki opozycyjne: PO KO, Lewica i PSL (z Kukizem?) to PiS ma rząd mniejszościowy. A to chyba początek końca. Spodziewam się wielkiego ataku na PSL w kampanii, nie będą chcieli dopuścić, aby PSL przekroczył próg. PO KO i Lewica przekraczają próg na pewno, więc ich odpuszczą i wszystkie zasoby Z tym że jeśli wejdą trzy bloki opozycyjne: PO KO, Lewica i PSL (z Kukizem?) to PiS ma rząd mniejszościowy. A to chyba początek końca. Spodziewam się wielkiego ataku na PSL w kampanii, nie będą chcieli dopuścić, aby PSL przekroczył próg. PO KO i Lewica przekraczają próg na pewno, więc ich odpuszczą i wszystkie zasoby skierują na atak na PSL i Kukiza.
histeryk
PiS wygra zatem bankowo. Zresztą z Koalicją z SLD też by wygrał. Ciekawe jak to się teraz poukłada. W końcu mamy trzy bloki opozycyjne.
grzegorzkubik
PIS wygra tak czy siak a Schetyna tylko podbija im punkty.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki