REKLAMA

Czarny czwartek dla frankowców

Łukasz Piechowiak2015-01-15 13:32główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-01-15 13:32
Czarny czwartek dla frankowców
Czarny czwartek dla frankowców
fot. REUTERS/Arnd Wiegmann / / FORUM

To czarny czwartek dla złotego, który w ciągu paru minut stracił ponad 30% wobec franka szwajcarskiego. Stało się tak po wydaniu decyzji Szwajcarskiego Banku Centralnego o poluzowaniu polityki obrony kursu franka wobec euro. Silne osłabienie kursu złotego wobec franka było jednym z czarnych łabędzi Bankier.pl na 2015 roku. 

Co mają zrobić kredytobiorcy?

W takiej sytuacji trudno zachować spokój. Jedyne co możemy zrobić, to nie panikować i czekać na rozwój wypadków. Ten, kto nie musi, niech nie kupuje waluty. Obecnie grają spekulanci - zachowajmy zimną krew i nie dajmy im zarobić.

Złoty powinien obronić kurs na poziomie ok. 4,1 zł. Niestety, musimy pogodzić się z tym, że przez najbliższe kilka miesięcy cena franka nie spadnie poniżej 4 zł. Raty kredytów wzrosną o ok. 25%, bo część wzrostu kursu rekompensują ujemne stopy procentowe narzucone przez SNB.

Czarny czwartek dla wszystkich

W poprzednich latach banki w Polsce udzieliły w sumie 580 tys. kredytów we frankach. Z tego zobowiązania na 114 mld zł zaciągnięto w latach 2006-08 (ok. 240 tys. kredytów), czyli w okresie największego boomu, kiedy na skutek korzystnego kursu i niskich stopy LIBOR skutkował ratą niższą o ok. 500-700 zł niż w przypadku kredytu zaciągniętego w polskiej walucie. Kłopot polega na tym, że wówczas istniała możliwość zaciągania kredytu o wartości wyższej niż nieruchomość.


Był to też czas boomu na rynku mieszkaniowym. Oznacza to, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi w Polsce spłaca obecnie kredyt o wartości wyższej niż nieruchomość, którą za niego kupili. W dodatku raty wzrosły im o prawie 40%! W konsekwencji są niejako przywiązani do franka - nie mają możliwości ucieczki od kredytu (sprzedaży mieszkania i uwolnienia od długu).

Czarny czwartek dla frankowców

Start odtwarzacza ...

Na razie tylko 3% kredytobiorców walutowych ma kłopoty ze spłatą swoich zobowiązań, ale z szacunków Bankier.pl wynika, że taka deprecjacja złotego może doprowadzić na skraj bankructwa nawet 30% kredytobiorców, którzy zadłużyli się dosłownie na styk swoich możliwości finansowych. W tej sytuacji albo czeka nas fala bankructw klientów, którzy będą masowo ogłaszać upadłość konsumencką - przepisy obecnie są bardzo korzystne dla dłużników. Banki też są zagrożone, bo ich portfele kredytowe ulegną gwałtownemu pogorszeniu.


Wiele wskazuje na to, że bez rządowej pomocy nie wytrzymają tego ani klienci, ani banki. Rok temu KNF szacował, że przewalutowanie kredytów wszystkich frankowców po kursie z dnia udzielenia kredytu to koszt ok. 50 mld zł (teraz to nawet ok. 60 mld zł). To równowartość pięcioletnich zysków sektora bankowego.

Pogorszenie kondycji tak wielkiej liczby ludzi oraz banków nie pozostanie bez echa na pozostałych obywateli i podmioty gospodarcze, którzy tylko pozornie niezwiązani są ze sprawą. W gospodarce wszystko jest ze sobą połączone - kłopoty sąsiada może nie będą dla nas tak dramatyczne jak dla niego, ale na pewno odczujemy spowolnienie koniunktury, które bezpośrednio przełoży się na grubość naszych portfeli. Jest źle - miejmy nadzieję, że nie będzie gorzej.

Źródło:
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (46)

dodaj komentarz
~karina
https://www.facebook.com/pages/NIE-pomagamy-kredytobiorcom-we-Frankach/355240661322988Nie dla pomocy Rządu dla Frankowiczów.
~Realista-
Frankowicze i frankowicze, nie ma się co o nich martwić, ponieważ to wierzyciel, czyli bank, lub "bank" ma kłopot. Wiemy w czyich rekach są banki poprzez sieć połączeń. Dlatego przewiduję, ze gdy jakieś 25 % franko-wców ogłosi bankructwo, to "nasz" "rząd" natychmiast "pomoże "franko-wcom”, Frankowicze i frankowicze, nie ma się co o nich martwić, ponieważ to wierzyciel, czyli bank, lub "bank" ma kłopot. Wiemy w czyich rekach są banki poprzez sieć połączeń. Dlatego przewiduję, ze gdy jakieś 25 % franko-wców ogłosi bankructwo, to "nasz" "rząd" natychmiast "pomoże "franko-wcom”, czytaj "bankom", czytaj ... . Gorzej będzie gdy frankowicze będą zaciskać pasa, tylko czy wytrzymają kilkadziesiąt lat. Pojedynczych, niezorganizowanych frankowiczów to banki okradną z ich majątku i wystawia rachunek (czynsz) za zamieszkiwanie w nie swoim mieszkaniu, czy domku. Polska to nie Węgry. "Polscy" "politycy" to ..., co ich obchodzą Polacy, nic. Bardziej się martwią o oligarchów Banderowskich, bo taki mają nakaz z wiadomej namiestniczej ambasady. Przecież zawsze można znaleźć "winnego" swojej służalczej antypolskiej polityki i obchodzić uroczystości: Katyń II; Katyń III i tak w nieskończoność. "Polscy" politycy nie potrafią zgodnie żyć z sąsiadami dla pomyślności kraju, czyli zwykłych Polaków. Oni się wyżywią za zachodnie pensje, na które zasłużyli, niszcząc made in Poland, w rozumieniu, polskie od początku do końca. Nasze propagandowe, hieńskie, hienowskie sukcesy gospodarcze, znaczą tyle samo co: made in Bangladesz. "Wolna " Polska na średnio długiej smyczy. Wolna, śmiechu warte. Wolna od elementarnej przyzwoitości. Oraz dopóki leci za rzuconym kijem. Np do Iraku, Afganistanu, czy obecnie bliżej.Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw. wierzących.
~obserwator
to nie frankowcy bo oni nie zarabiali w tej walucie tylko idioci którzy uwierzyli naganiaczom ze POlska gospodarka będzie lepsza niż helwecka
~z-pekao
Wiecie co? Tak czytam te artykuły, komentarze... Słuchami oglądam w mediach I nóż mi się w kieszeni otwiera Płacz i zgrzytanie zębów jacy to ci kredytobiorcy nieszczęśliwi... ?!?!? A kto im kazał brać CHF? Zwłaszcza w największym dołku? Czy nie pazerność czasem? Pracowałem ładnych parę lat w PEKAO SA OD 2002 albo 2003 wycofano praktycznie Wiecie co? Tak czytam te artykuły, komentarze... Słuchami oglądam w mediach I nóż mi się w kieszeni otwiera Płacz i zgrzytanie zębów jacy to ci kredytobiorcy nieszczęśliwi... ?!?!? A kto im kazał brać CHF? Zwłaszcza w największym dołku? Czy nie pazerność czasem? Pracowałem ładnych parę lat w PEKAO SA OD 2002 albo 2003 wycofano praktycznie z oferty KH walutowe dla zarabiających w PLN Klienci psioczyli jaki to dziadowski bank bo nie ma CHF-ów. Tłumaczyliśmy, przekonywaliśmy do PLN-ów wskazywaliśmy ryzyko kursowe etc. Myślicie że ilu dało sobie wyperswadować?!?! GARSTKA!!! A teraz jak trwoga to... Lament Skrzykiwanie się do pozwów zbiorowych lub oglądanie żeby rząd odgórnie im anulował te kredyty albo NBP coś zadział z wyrzuceniem w błoto czyt. na rynek rezerw CHF A niby dlaczego? Z jakiej racji? Może trzeba było wtedy się zastanowić? Pomyśleć... Posłuchać... Ktoś powie że nie miał zdolności w PLN a CHF miał i dla tego.. To czy rzeczywiście ją miał? Może trzeba było wziąć mniejsze? Może nie nowe? etc Właśnie słyszałem że opozycja żąda korzystnego kursu do spłaty dla frankowiczów...!?!? A niby dlaczego pytam? Czy wtedy gdy było to korzystniejsze kredytobiorcy oddawali nadwyżkę albo choć ją akumulowali na gorsze czasy??? Nie rozumiem o co ten hałas? Może by tak trochę pouczyć się ekonomi... Tej szeroko rozumianej - życiowej... A nie łapu capu a potem Rządzie jak nie chcesz być be to zrób mi dobrze...
~bankowiec
Nie każdy jest specem o kredytów.Pracownicy Banków nie mówią jak jest tylko to co im każą przełożeni.
~Gosc2015
Co portal to "czarny" tytuł. Skończcie z tym czarno-wróżeniem bo siejecie panikę/niepewność oraz te wpisy lamentujących spekulantów walutowych (nie frankowiczów) .... dno.
~Realista-
To jest przygotowywanie gruntu pod grabież naszych podatków na ratowanie banków. Kto tam myśli o tych frankowi-czach w "polskim" (nie) rządzie. Poza udawaniem głupa, po okradaniu budżetu na „służbowym paliwie”; myślą tylko o ratowaniu premii prezesów banków, które przez sieć połączeń, wiadomo w czyich są rękach. To jest To jest przygotowywanie gruntu pod grabież naszych podatków na ratowanie banków. Kto tam myśli o tych frankowi-czach w "polskim" (nie) rządzie. Poza udawaniem głupa, po okradaniu budżetu na „służbowym paliwie”; myślą tylko o ratowaniu premii prezesów banków, które przez sieć połączeń, wiadomo w czyich są rękach. To jest największe świństwo, przecież ci banksterzy wiedzieli, że hipoteki nie pokryją pożyczanych przez nich, wirtualnych pieniędzy, (podobno eksperci i fachowcy, za duże apanaże), ale tą odpowiedzialność przerzucają na naiwniaków, którzy wierzyli w siłę polskiej złotówki. Hieny już lansują termin: „wiedzieli co robią”. Tylko banksterzy nie wiedzieli co robią? Eksperci i fachowcy od dojenia leszczy. Ci banksterzy kupią za bezcen te obciążenia hipoteczne. Konstrukcja grabienia, prosta jak konstrukcja cepa, plus konstrukcja maczugi w postaci komornika. Wiadomo która nacja przypomina nam, kto będzie decydował, czy jesteśmy godni być u nich pastuchami, parobkami. Wiadomo, wybrańcy Bogów."Wolna " Polska na średnio długiej smyczy. Wolna, śmiechu warte. Wolna od elementarnej przyzwoitości. Oraz dopóki leci za rzuconym kijem. Np do Iraku, Afganistanu, czy obecnie bliżej.Realista, nieświadomie ochrzczony, jak 100% tzw. wierzących.
~MediaFranek
Włączamy niskie ceny. Włączamy niskie ceny. Włączamy niskie ceny. MediaFranek.
~JL
Franku, Franku coś ty zrobił,po coś cztery złote pobił?Nadal rośniesz mój ty drogi,znowu pokazałeś rogi.Sam na Franka nie poradzę,słabo sobie z nim już radzę.Jest nas dużo - więc uwierzmy w naszą siłę i wybierzmy, takich, którzy obiecają, że z Polski Franka wywalą
~re-JL
... nie radzisz sobie?!?! To po kiego ... brałeś...?!?! Wtedy było cacy? Karmisz głowę? Po co? Chyba żeby myślała... A nie teraz siłą go...

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki