REKLAMA

Coraz więcej polskich mieszkań w rękach Ukraińców

2018-04-05 06:00
publikacja
2018-04-05 06:00

Boom na rynku nieruchomości udzielił się nie tylko Polakom, ale również cudzoziemcom przebywającym w kraju. Najliczniejszą grupą, która jest zainteresowana zakupem lokali mieszkalnych, stanowią obywatele Ukrainy. Jak się okazuje, szukają nie tylko ekonomicznego lokum, ale również rentownej inwestycji.  

Rynek nieruchomości ma się dobrze. Od paru lat odnotowuje wzrosty, a zapotrzebowanie na nowe lokale mieszkalne przekłada się na liczbę oddawanych mieszkań. W 2016 r. tylko deweloperzy oddali do użytku 78 462 lokali mieszkalnych (48,2 proc. ogólnej liczby oddanych lokali mieszkalnych), co stanowiło wzrost w stosunku do 2015 r. o 25,7 proc. Kolejny rok był jeszcze lepszy, bowiem oddanych zostało o 13,5 proc. więcej mieszkań.

Jak się jednak okazuje, rosnąca podaż musi zaspokoić popyt zgłaszany nie tylko przez Polaków, ale również przez cudzoziemców, których w kraju jest coraz więcej. Jak wskazują dane Eurostatu, na podstawie liczby wydanych pozwoleń na pobyt, w 2016 r. Polska była drugim najbardziej otwartym na migrantów państwem Unii Europejskiej, przyjęła ich bowiem 585 969, z czego 87,5 proc. stanowili obywatele Ukrainy.

Już wówczas zarejestrowano ponad 4,5 tys. transakcji dotyczących zakupu mieszkań przez cudzoziemców. Ukraińcy stanowili najliczniejszą grupę, która stała się właścicielem ponad 64 tys. mkw. powierzchni lokali mieszkalnych, jak wynika ze statystyk MSWiA. Danych za 2017 r. jeszcze nie ma, jednak należy zakładać dalszy wzrost zainteresowania zakupem nieruchomościami wśród tej grupy. 

Rynek nieruchomości oblegany przez klientów z Ukrainy

W 2016 r. obywatele Ukrainy nabyli w Polsce największą liczbę mieszkań wśród cudzoziemców, wyprzedzając tym samym Niemców i Brytyjczyków. W związku z tym, że jest to również najliczniejsza grupa imigrantów napływająca do Polski, należy zakładać, że popyt na mieszkania będzie wśród nich systematycznie wzrastał. – (…) Skromnie zakładając 30-proc. progres rdr, można oszacować, że w 2017 r. popyt z ich strony mógł osiągnąć, a nawet przekroczyć wolumen 2 tys. lokali mieszkalnych – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dane posiadane przez Metrohouse potwierdzają, że obywatele Ukrainy są największą grupą klientów zagranicznych odwiedzających placówki firmy w celu nabycia nieruchomości mieszkalnej. – Ukraińcy coraz częściej zasilają rzeszę klientów zainteresowanych rynkiem nieruchomości. Nie chodzi tu tylko o mieszkania na wynajem, ale także zakupy mieszkań. Popyt ten jest coraz większy – zwłaszcza w największych miastach – informuje Marcin Jańczuk, dyrektor ds. marketingu i PR.

Dynamiczny wzrost popytu najlepiej pokazują statystyki. Jeszcze w 2015 r. nabywcy z Ukrainy łącznie kupili 35,4 tys. mkw. nieruchomości na polskim rynku. Natomiast w 2016 r. stali się właścicielami ponad 64 tys. mkw. powierzchni lokali mieszkalnych.

Czego poszukują nabywcy?

Praktycy tłumaczą, że na rynku nieruchomości można wyróżnić dwa główne typy klientów z Ukrainy. Pierwszą grupę stanowią osoby młode, w wieku 23-27 lat, które poszukują mieszkań na wynajem. Jak wskazują doradcy z Metrohouse, są to studenci, osoby rozpoczynające pierwszą pracę, przeważnie single. Druga grupa zainteresowana jest kupnem mieszkania, a nie jego wynajmem i są to przeważnie osoby powyżej 40. roku życia.

Najchętniej wybieranymi lokalizacjami są duże miasta. Największe zainteresowanie zakupem nieruchomości zauważane jest w Warszawie, na którą przypada ponad połowa realizowanych transakcji. Obywatele Ukrainy równie chętnie osiedlają się w Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Jak wskazuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, dość popularne są także mniejsze ośrodki akademickie jak Łódź czy nawet Lublin.

Ukraińcy przeważnie nabywają nieruchomości w standardzie ekonomicznym, o powierzchni 40-50 mkw. Wybierają głównie centrum miast, ale oczywiście wszystko zależy od zasobności ich portfela. – (…) Znajdują się także chętni na większe mieszkania 3-pokojowe (60-70 mkw.), a także te położone w bardziej wyszukanych lokalizacjach. Z kolei deweloperom specjalizującym się w inwestycjach mieszkaniowych klasy premium (apartamentowych) także dość regularnie trafiają się klienci zza wschodniej granicy, nierzadko z Ukrainy – informuje Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Zdecydowana większość cudzoziemców kupuje mieszkania w dużych ośrodkach, które oferują wiele możliwości związanych z pracą czy edukacją. Nie oznacza to jednak, że w centrum ich zainteresowania są wyłącznie mieszkania. Karol Kępka z PZFD podkreśla, że coraz więcej Ukraińców nabywa nieruchomości rolne czy leśne.

Gotówka czy kredyt?

Obywatele Ukrainy nie tak chętnie jak po nieruchomości mieszkalne, sięgają po kredyty hipoteczne. W praktyce mogą je uzyskać bez większych przeszkód. Konieczne jest posiadanie karty stałego pobytu albo zgody na pobyt stały oraz potwierdzenie źródła osiąganych dochodów. Bardziej skomplikowane jest kupno lokalu mieszkalnego w strefie przygranicznej, czyli około 15 km od granicy. Wówczas dodatkowo muszą uzyskać pozwolenie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak się jednak okazuje, transakcje przez nich dokonywane opierają się raczej na zakupie gotówkowym. – Co do wymagań, to trudno powiedzieć, by Ukraińcy wyróżniali się na tle rodzimych klientów deweloperskich biur sprzedaży w szczególny sposób. Natomiast zdecydowanie dominują zakupy gotówkowe, które dotyczą nawet ¾ zawieranych transakcji – potwierdza Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Nie odbiega to od ogólnej sytuacji na rynku. Bowiem z najnowszych danych NBP wynika, że w ostatnim kwartale 2017 r. 74 proc. zakupów mieszkań realizowanych było tylko za gotówkę. Przekłada się to na 5,2 miliardów zł wydanych wyłącznie w siedmiu miastach Polski. Ostatni kwartał nie był jednak odosobniony pod względem skali gotówkowych zakupów. W całym 2017 r. Polacy wydali na zakup nowych mieszkań w dużych miastach ponad 18,9 miliardów zł. Na taki stan rzeczy miało przede wszystkim wpływ bardzo niskie oprocentowanie lokat, co skłaniało inwestorów do szukania innej alternatywy – zakupu mieszkań na wynajem.

Pewna lokata kapitału

Na rynku nie brakuje podmiotów, które twierdzą, że nieruchomości to pewna lokata kapitału. Okazuje się, że również obywatele Ukrainy skuszeni stabilnymi warunkami gospodarczymi w Polsce, w kupnie mieszkania widzą dobrą inwestycję. Ulokowanie środków w nieruchomości, głównie pod wynajem, niewątpliwie daje znacznie większą gwarancję zysku niż lokata w ukraińskim banku. –  Dla niektórych Ukraińców zakup mieszkania w Polsce jest związany z potrzebą stabilizacji w Polsce, dla innych jest to po prostu możliwość ulokowania swoich oszczędności w bezpiecznym i stabilnym otoczeniu gospodarczym. Wymagania nie odstają od preferencji rodzimych klientów, ponieważ wszystko jest uzależnione od celu zakupu i zasobności portfela – wyjaśnia Marcin Jańczuk, dyrektor ds. marketingu i PR.

Potwierdza to również Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży RED Real Estate Development: – Jak wynika z naszego doświadczenia, obywatele Ukrainy są zainteresowani nabywaniem lokali mieszkalnych w Polsce. (...) Dokonywali oni zakupów naszych lokali na każdym etapie inwestycji. Co ciekawe, wśród pierwszych zakupów były zazwyczaj lokale kupowane dla siebie, natomiast obecnie dostrzegamy, że coraz chętniej obywatele Ukrainy nabywają nieruchomości inwestycyjne. Większość transakcji dokonywanych przez klientów z Ukrainy to transakcje gotówkowe.

Ukraińcy są istotnymi klientami polskiego rynku nieruchomości. Jako najliczniejsza grupa cudzoziemców, przodują w liczbie wynajmowanych mieszkań, jak i tych kupowanych na własność. Jeszcze do niedawna w ich kręgu zainteresowania znajdowały się głównie lokale na wynajem.  Najczęściej wybór padał na większą nieruchomość, która mogła pomieścić dużą grupę najemców, nierzadko ponadprzeciętną, co miało na celu maksymalne ograniczenie kosztów utrzymania przypadających na osobę. Kolejnym krokiem była chęć posiadania mieszkania na własność. Wiązało się to z potrzebą stabilizacji i chęcią sprowadzenia rodziny. – Sprowadzanie rodzin będzie kontynuowane w przyszłości prawdopodobnie na coraz większą skalę, jednak ukraińskie rodziny sprowadzają się najczęściej do mieszkań już zakupionych, znacznie rzadziej do wynajmowanych – podkreśla Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. Bardzo szybko polski rynek poznał też przedsiębiorczość obywateli ukraińskich. Nie minęło wiele czasu, a zaczęli oni inwestować swoje oszczędności w kupno kolejnych lokali mieszkalnych, tym razem nie do użytku własnego, a na wynajem.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (15)

dodaj komentarz
marek5555
Opamiętajcie się ludzie ...będzie kolejny rozbiór Polski ..żydzi i ukry i.niemce
marek5555
Polacy ,uważajcie ! To dzieje się niepostrzeżenie ...wykupią ,zawładną i za chwilę tak jak we Francji ..będziemy mniejsziścią w rękach okrutnych !!!!działajmy póki czas ..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
cyklotron
nędzna manipulacja
nidawno był artykuł tutaj o ustaleniach NIK jak cudzoziemcy z wizą o pracę w większości żadnej pracy nie podejmują.Tak więc stwierdzenie , że ukraińcy "OBLEGAJĄ" rynek jest chyba śmieszną próbą manipulacji . Na początku artykułu równiez tutaj napisane jest , że transakcji było 4.5tyś a zakupili
nędzna manipulacja
nidawno był artykuł tutaj o ustaleniach NIK jak cudzoziemcy z wizą o pracę w większości żadnej pracy nie podejmują.Tak więc stwierdzenie , że ukraińcy "OBLEGAJĄ" rynek jest chyba śmieszną próbą manipulacji . Na początku artykułu równiez tutaj napisane jest , że transakcji było 4.5tyś a zakupili 64tys mkw. to średnio na transakcje 12mkw....tutaj cos sie nie zgadza.
PEWNA LOKATA KAPITALU- proszę autora artykułu o przeczytanie chociaż jednej książki o rynku nieruchomośći. Osobiście znam kilka takich osób , które w to wierzyły i mimo faktu olbrzymiego odbicia na rynku są nadal "NEGATIVE EQUITY" z kredytem na 50lat.
pkc
Skąd ukry mają tyle diengow? Jak w polszy robią za najniższą i jeszcze wynajmują mieszkania?
janusz_cebula
kradom, jak nic kradom!!
jasiek2017 odpowiada janusz_cebula
jak Radom to i kradom
janusz_cebula odpowiada jasiek2017
kradom jak muj somsiad!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki