Co zrobić, jeśli nie dostałem deklaracji PIT-11?

W przypadku, gdy nie otrzymamy druku PIT-11 od pracodawcy lub PIT-8C za np. dochody z giełdy, mimo wszystko mamy obowiązek złożyć zeznanie roczne w urzędzie skarbowym.

Pierwszym krokiem z naszej strony powinna być próba skontaktowania się z przełożonym w celu wyjaśnienia sytuacji. Jeśli nie uda nam się nawiązać kontaktu, czeka nas skierowanie pisma do właściwego urzędu skarbowego oraz wypełnienie szacowanych danych w zeznaniu rocznym. Sprawdzamy, jak krok po kroku poradzić sobie w przypadku nieotrzymania druków PIT-11 i PIT-8C.

(fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Za wykazanie przychodu w zeznaniu rocznym jest odpowiedzialny podatnik, dlatego nieotrzymanie PIT-u nie zwalnia nas z obowiązku rozliczenia się z fiskusem. Warto pamiętać, że pracodawca ma obowiązek przesłać PIT-11 do końca lutego, dlatego też wspomniany druk możemy otrzymać dopiero na początku marca. Jeżeli kontakt z pracodawcą okazał się bezskuteczny, musimy złożyć do urzędu skarbowego zawiadomienie, że nie otrzymaliśmy PIT-u. Za niedopełnienie swoich obowiązków, pracodawca podlega karze w wysokości do 180 stawek dziennych (stawka dzienna jest ustalana indywidualnie przez sąd i nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystu krotności).

Niestety, aby spełnić zobowiązania wobec urzędu skarbowego, PIT-37 musimy wypełnić na podstawie domniemanych danych. – Jeżeli podatnik nie jest w stanie ustalić dokładnej kwoty przychodów, powinien on wprowadzić do rocznego rozliczenia wartości w kwocie zbliżonej do prawidłowej oraz zawiadomić urząd skarbowy o tym, że nie otrzymał PIT-11. Jest to forma donosu, w którym urząd uzyskuje informację o niedopełnieniu obowiązku przez płatnika, co stanowi podstawę do podjęcia działań kontrolnych w stosunku do płatnika – wyjaśnia Piotr Szulczewski z PIT.pl.

W określeniu przychodu mogą pomóc wydruki z listy płac lub skorzystanie z kalkulatora wynagrodzeń. Oszacowanie danych jest lepszym pomysłem od niezłożenia deklaracji, co spowoduje narażenie się na kontrolę i karę ze strony skarbówki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatnik ma czas na dokonanie korekty deklaracji PIT za 2015 rok aż do końca 2021 roku.

Pobierz bezpłatny program i rozlicz PIT z Bankier.pl!

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Jonusz

dlaczego umieściliście na zdjęciu moje volvo?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne