REKLAMA

Chińczycy zatrzymali największe IPO świata

2020-11-03 14:15, akt.2020-11-04 09:02
publikacja
2020-11-03 14:15
aktualizacja
2020-11-04 09:02
fot. Bobby Yip / Reuters

Tuż przed planowanym debiutem giełdowym Ant Group giełda w Szanghaju poinformowała o wstrzymaniu największego IPO w historii. Akcje chińskiego fintechu miały równocześnie wejść do obrotu na parkiecie w Hongkongu. Spółka zapowiedziała już przełożenie również tego listingu.

Giełda w Szanghaju podała, że wstrzymanie pierwszej oferty publicznej Ant Group jest uzasadnione zmianami otoczenia regulacyjnego w branży fintech oraz innymi poważnymi problemami. Mogło to spowodować "niedopełnienie warunków emisji i notowań lub wymogów dot. ujawniania informacji".

W poniedziałek został opublikowany projekt zmian w prawie dot. mikropożyczek online, które grożą podważeniem pozycji spółki jako pośrednika między klientem a bankiem. Założyciel i główny akcjonariusz firmy Jack Ma, prezes Eric Jing i prezydent Simon Hu zostali wezwani na spotkanie z przedstawicielami władz, m.in. banku centralnego oraz nadzoru rynku bankowego, ubezpieczeniowego i giełdowego. Strony "wymieniły poglądy dot. kondycji i stabilności sektora finansowego" - podała spółka w komunikacie. Ant Group zobowiązała się do wdrożenia w życie wniosków ze spotkania.

Pod koniec ubiegłego miesiąca Ma wygłosił podczas Bund Summit kontrowersyjną mowę, która zapewne nie spodobała się w Pekinie. "Nie możemy regulować przyszłości wczorajszymi środkami (...) W Chinach nie ma żadnego systemowego ryzyka finansowego, ponieważ w Chinach nie ma systemu finansowego. Ryzyko to brak systemów"- powiedział miliarder, cytowany przez "The Wall Street Journal". Tymczasem władze Państwa Środka w ostatnim czasie ponownie mocniej zaczęły podkreślać potrzebę zapobiegania ryzykom finansowym, czyli de facto większej kontroli nad stosunkowo niedoregulowanym rynkiem.

Ant miała zadebiutować na szanghajskim i hongkońskim parkiecie 5 listopada. Wartość oferty miała łącznie przekroczyć 34 mld dol. To więcej od poprzedniego światowego rekordu IPO, który w 2019 r. ustanowił naftowy gigant Saudi Aramco (29,4 mld dol.).

Zainteresowanie IPO było gigantyczne - zapisy wielokrotnie przekroczyły dostępną podaż walorów, a napływ środków do Hongkongu w celu zakupu akcji był tak ogromny, że tamtejsze władze monetarne musiały interweniować na rynku walutowym, by powstrzymać umocnienie dolara hongkońskiego. Inwestorzy indywidualni z kontynentu zapisali się na akcje o wartości 19 bln juanów (2,8 bln dol.), czyli niemal 1000 razy więcej niż miało im przypaść w udziale.

Ant Group to chiński fintech powiązany z Alibaba Group, firmą założoną przez Jacka Ma. Kontroluje m.in. Alipay, największą chińską platformę płatności, z której usług korzysta ponad 730 mln użytkowników. Poza samymi płatnościami platforma oferuje także pożyczki, inwestycje czy ubezpieczenia.

Akcje Alibaby notowane na nowojorskiej giełdzie potaniały we wtorek o ponad 8 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
ajwaja
Reklama dzwignia handlu > PR
Teraz to nawet Pani Gjenia ze skupu puszek na Zoliborzu
chce miec te akcje
tindala
Niepewność rynków kapitałowych przed amerykańskimi wyborami. Tylko tyle i aż tyle
demeryt_69
Ktoś jednak liczył na tak gigantycznie duże inwestycje - czyżby to miało być tych pięciu braci Li?
demeryt_69
Kitajce wstrzymali największą na świecie giełdową ofertę publiczną, którą szacowano na ponad $34 mld - to ewidentnie zwiastun nadchodzącej zmiany warty!
langdon25
Jarosław Prezes Polski idzie na emeryturę ?

Powiązane: Rynki azjatyckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki