REKLAMA

Chcesz przesunąć termin urlopu? Może to być niemożliwe

Iwona Maczalska2012-07-11 11:53redaktor Bankier.pl
publikacja
2012-07-11 11:53
Sezon wakacyjny w pełni, zatem spora część pracowników planuje wykorzystać urlop na letnie wojaże. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn nie chcemy bądź nie możemy skorzystać z wcześniej ustalonego wolnego. Kiedy termin wypoczynku może zostać przeniesiony na wniosek pracownika, a kiedy takiej zmiany może dokonać pracodawca?

Każdy pracownik zatrudniony na podstawie stosunku pracy posiada prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego. Ponieważ prawo to ma charakter osobisty i niezbywalny, pracownik nie może zrzec się tego prawa i przenieść go na inną osobę. Warto przy tym pamiętać, że urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopowym. Plan ten każdorazowo ustala pracodawca uwzględniając wnioski pracowników, jak i konieczność zapewnienia ciągłości pracy w firmie.

urlop
foto: Thinkstock

Przesunięcie terminu urlopu na wniosek pracownika


Przesunięcie terminu urlopu wypoczynkowego może nastąpić na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. Przyczyny te dla każdego pracownika mogą być różne. Warto jednak zaznaczyć, ze przesunięcie urlopu wypoczynkowego za zgodą obu stron możliwe jest zawsze. Problem pojawia się w sytuacji, gdy z wnioskiem występuje pracownik.

przerwanie urlopu wypoczynkowego » Za przerwanie urlopu wypoczynkowego nawet do 30 tys. zł kary
Przepisy kodeksu pracy wskazują konkretne okoliczności umożliwiające zmianę terminy urlopu wypoczynkowego przez pracownika. I tak zgodnie z art. 166 Kodeksu Pracy, jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego we wcześniej ustalonym terminie z powodu m.in. :
  • choroby,
  • odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
  • urlopu macierzyńskiego
pracodawca zobowiązany jest przesunąć urlop na termin późniejszy.

Wszystkie inne okoliczności związane np. z rezygnacją z zaplanowanej wycieczki nie dają pracownikowi pełnej gwarancji rezygnacji z urlopu i są uzależnione wyłącznie od uznania i dobrej woli pracodawcy. Przykładem jest wyrok Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach*, w którym stwierdzono, że dla uwzględnienia wniosku pracownika o przesunięcie urlopu bez znaczenia jest termin urlopu wypoczynkowego współmałżonka.

Przesunięcie terminu urlopu na wniosek pracodawcy


Prawo do przesunięcia terminu urlopu wypoczynkowego wcześniej wyznaczonego przez pracownika posiada również pracodawca. Ma on do tego prawo wyłącznie w przypadku wystąpienia szczególnych potrzeb a więc, gdy nieobecność pracownika mogłaby spowodować poważne zakłócenia w toku pracy. Warto zaznaczyć, że o tym, czy potrzeby pracodawcy mają ,,szczególną’’ potrzebę decyduje jednak on sam. Co więcej przepisy wprost nie nakładają na pracodawcę obowiązku pokrycia kosztów wynikających z rezygnacji z urlopu, jakie musiał ponieść pracownik.

Podstawa prawna:

- wyrok Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Katowicach z 18 grudnia 1975 r., I P 1540/75
- art. 166 Kodeksu Pracy

Iwona Karkus
Bankier.pl

Źródło:
Iwona Maczalska
Iwona Maczalska
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się prawem pracy oraz ubezpieczeniami społecznymi. Jest autorem licznych poradników o tematyce kadr i płac. Redaktor portali PIT.pl i VAT.pl. Absolwentka Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa.

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki