REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Chaos celny dusi porozumienie z USA. Brukesla traci cierpliwość do Trumpa i zamraża umowę handlową

2026-02-23 15:33
publikacja
2026-02-23 15:33
Dodaj Bankier.pl w Google

Główna negocjatorka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Zeljana Zovko zapowiedziała w wywiadzie dla agencji Bloomberga, że Parlament Europejski zawiesi proces ratyfikacji porozumienia handlowego z USA w obliczu wyroku tamtejszego Sądu Najwyższego unieważniającego cła nałożone m.in. na UE.

Chaos celny dusi porozumienie z USA. Brukesla traci cierpliwość do Trumpa i zamraża umowę handlową
Chaos celny dusi porozumienie z USA. Brukesla traci cierpliwość do Trumpa i zamraża umowę handlową
fot. Alexandros Michailidis / / Shutterstock

Jak donosi Bloomberg, chęć zawieszenia zatwierdzenia umowy z USA do czasu osiągnięcia większej jasności w sytuacji wyraziła zarówno EPL, jak i inne główne frakcje w Parlamencie Europejskim. Taką samą opinię wygłosił Bernd Lange, szef Komisji Handlu PE, który w poniedziałek zwołał nadzwyczajne spotkanie w tej sprawie.

Porozumienie handlowe z USA opierało się na nałożonych przez Trumpa 15-proc. cłach na towary z UE. Cła te zostały zniesione przez piątkowy wyrok Sądu Najwyższego, choć jeszcze tego samego dnia prezydent podpisał rozporządzenie wprowadzające nowe, 10-proc. cła globalne na 150 dni, które mają wejść w życie we wtorek. W sobotę Trump zapowiedział jednak, że podwyższy stawkę do 15 proc., co stanowi maksymalną.

Ponieważ jednak cła te są naliczane w dodatku do innych istniejących podatków, ich wprowadzenie zwiększy poziom ceł na niektóre towary z UE do ponad 15 proc. przewidzianych przez umowę UE-USA. Według opinii części ekspertów, nowe cła Trumpa również znajdują się na grząskim gruncie prawnym.

Sprawa jest w poniedziałek przedmiotem spotkania ambasadorów państw UE w Brukseli. PE już wcześniej raz zawiesił proces ratyfikacji umowy - w związku z groźbą nałożenia ceł na szereg państw europejskich, które wysłały wojska na Grenlandię. Pierwotnie umowa zawarta w sierpniu ub.r. w szkockim Turnberry między Trumpem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen miała zostać poddana głosowaniu w PE pod koniec stycznia.

Wakacje na giełdzie

Porozumienie zostało zawarte w reakcji na początkowe nałożenie przez Trumpa 30-proc. ceł na towary z UE, które wedle umowy zostały zmniejszone do 15 proc. Umowa zakładała również zlikwidowanie niemal wszystkich ceł unijnych na towary przemysłowe z USA oraz zobowiązanie do zakupów amerykańskiego gazu i ropy naftowej.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (16)

dodaj komentarz
to_i_owo
A co ma do tej ratyfukacji PE?

Bo jak ostatnio były problemy z traktat em UE Mercosur to okazało się że można sprawozdanie obejść parlament UE
sterl
Największy pajac w historii pajacuje nie mając bladego pojęcia o ekonomii i zarzyna światowy handel i rozwój , a do tego nowe wojny. ..
to_i_owo
To jak nazwiesz tych dzięki którym UE się od lat zwija?

Bo USA za Trumpa ma całkiem dobre wyniki gospodarcze
Porównując do strefy Euro to wręcz fenomenalne...
wnr
"Bruksela traci cierpliwość - świat wstrzymał oddech :P
tomitomi
USA wywalone mają na was ! kochana unio ! dziwne ??
tomitomi odpowiada mesten
nie odpowiadam na zaczepki zwierząt .
pstrzezek odpowiada tomitomi
Właśnie odpowiedziałeś Vania ;)) Cienko tam u was z logiką na farmie
pozhoga
Tak, tak: dziecko straciło cierpliwość do taty. W sumie - w kołchozie wszystko stoi na głowie, więc i to jest w mniemaniu dzieci możliwe.
pilot_programista
wszyscy widzą kto się w tej historii zachowuje jak dorosły a kto jak dziecko

Powiązane: Stany Zjednoczone/USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki