Ceny luksusowych mieszkań i domów w Warszawie wzrosły o 16 proc. Raport Deloitte

2019-08-21 18:36
publikacja
2019-08-21 18:36

Ceny luksusowych mieszkań i domów w Warszawie wzrosły w 2018 r. o 16 proc.; za metr kwadratowy apartamentu o wysokim standardzie trzeba zapłacić w stolicy nawet 8,5 tys. euro - wynika z najnowszej analizy firmy doradczej Deloitte.

/ YAY Foto

Jak podkreślono w analizie firmy doradczej Deloitte, przygotowanej we współpracy z Amstar Europe, sprzedaż nieruchomości luksusowych znajduje się na stabilnym poziomie. "W 2018 roku jej wzrost wyniósł 3 proc. w skali globalnej. Jednym z najszybciej rozwijających się rynków jest Europa Środkowo-Wschodnia. W 2018 roku wzrost cen nieruchomości luksusowych w Warszawie wyniósł aż 16 proc. Za metr kwadratowy apartamentu o wysokim standardzie trzeba zapłacić w stolicy pomiędzy 5 a 8,5 tys. euro" - czytamy w komunikacie.

Jednymi z najważniejszych czynników wpływających na rynek luksusowych nieruchomości jest, jak podkreślono, sytuacja gospodarcza i geopolityczna. "Po kryzysie finansowym w 2008 roku znajduje się on w dobrej kondycji z perspektywami na dalszy wzrost. W 2018 roku globalna sprzedaż nieruchomości luksusowych wzrosła o 3 proc. rok do roku. W 2017 roku było to 2 proc." – wyjaśnił, cytowany w środowym komunikacie Dominik Stojek z Deloitte.

Eksperci Deloitte przeanalizowali rynki nieruchomości luksusowych w Warszawie, Pradze, Berlinie, Londynie, Paryżu, Wiedniu, Nowym Jorku i Chicago. "W stolicy Polski za luksusową nieruchomość trzeba zapłacić najmniej. Metr kwadratowy kosztuje w Warszawie od 5 do 8,5 tys. euro. Choć jednocześnie należy zaznaczyć, że ceny w ciągu roku wzrosły o 16 proc. (dane za 2018 rok)" - czytamy.

Dla porównania w tym samym czasie w Pradze ceny nieruchomości luksusowych spadły o 0,8 proc. Za metr w stolicy Czech trzeba zapłacić od 6 do 16 tys. euro. Według Stojka w ciągu kilku najbliższych lat ceny nieruchomości luksusowych w Warszawie i Pradze mogą się wyrównać.

W innych analizowanych miastach ceny są wyższe. "W Londynie, choć spadły o 4,4 proc. rok do roku, wciąż trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 25-30 tys. euro za metr kwadratowy. Taniej jest w Berlinie (10-20 tys. euro za metr kwadratowy, wzrost o 10 proc. r/r), Paryżu (15-25 tys. euro za metr kwadratowy, wzrost o 5,3 proc.) oraz Wiedniu (15-20 tys. euro za metr kwadratowy, wzrost o 0,7 proc.)" - wyliczono. Najdrożej z analizowanych miast jest w Nowym Jorku - za metr kwadratowy luksusowej nieruchomości trzeba tam wydać od 31 do 57 tys. euro.

Jak zauważają eksperci Deloitte, ze względu m.in. na brexit inwestorzy będą szukać okazji do inwestycji poza krajami „starej Unii”, co przyczyni się prawdopodobnie do wzrostu cen nieruchomości luksusowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

Rynek mieszkań luksusowych w Polsce, jak przypomniano, zaczął się rozwijać pod koniec lat 90, przede wszystkim w Warszawie. "Od 2016 roku zanotowano w Warszawie około 485 transakcji na rynku luksusowych nieruchomości. Stolica, z 42 proc. udziałem w liczbie transakcji kupna-sprzedaży (dane za 2017 rok), pozostaje najważniejszym miastem na tym rynku. Na kolejnych miejscach znajdują się Trójmiasto (9 proc.), Kraków (5 proc.) oraz Wrocław (5 proc.). Do luksusowych nieruchomości zaliczają się: mieszkania w nowoczesnych drapaczach chmur, wille jednorodzinne w atrakcyjnych lokalizacjach, zabytkowe kamienice, czy nowoczesne projekty w zielonym otoczeniu" - podano.

Według analizy, za najdroższą nieruchomość luksusową w Polsce uchodzi apartamentowiec Złota 44, ukończony w pierwszym kwartale 2017 roku. Średnia cena metra kwadratowego wynosi tam 8,5 tys. euro, a ceny apartamentów rozpoczynają się od 650 tys. euro - wskazano. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jasiek2017
A gdzie spece od spadkow ? Moze jekis trolik ?
karbinadel
Ale za to staniały w Pierdziszewie Górnym, więc się wyrównało
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki