REKLAMA

CPK wchłonie Polskie Porty Lotnicze. Horała: Akcje spółki zostaną wniesione do grupy kapitałowej CPK

2023-09-15 06:02, akt.2023-09-15 06:57
publikacja
2023-09-15 06:02
aktualizacja
2023-09-15 06:57

Powstanie jeden, silny podmiot, który będzie zarządzał aktywami należącymi do Skarbu Państwa w sektorze lotniskowym -  tak decyzję o wniesieniu akcji spółki Polskie Porty Lotnicze (PPL) do grupy kapitałowej CPK tłumaczył pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. 

CPK wchłonie Polskie Porty Lotnicze. Horała: Akcje spółki zostaną wniesione do grupy kapitałowej CPK
CPK wchłonie Polskie Porty Lotnicze. Horała: Akcje spółki zostaną wniesione do grupy kapitałowej CPK
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

1 kwietnia br. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" przekształciło się w jednoosobową spółkę akcyjną i zmieniło nazwę na Polskie Porty Lotnicze S.A. Ma to związek z wejściem w życie 2 października 2022 r. ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego, która rozpoczęła proces przekształcenia PPL w spółkę akcyjną Polskie Porty Lotnicze, a następnie przyłączenia jej do Grupy Kapitałowej CPK.

Ostatnim etapem realizacji założeń ustawy jest wniesienie przez pełnomocnika rządu ds. CPK akcji spółki PPL S.A. do spółki CPK, co ma się wydarzyć do końca III kwartału 2023 r.

"W najbliższym czasie, dosłownie dniach zakończy się proces przekształceń PPL i wniesienie ich, jako część grupy kapitałowej CPK. Będziemy mieli jeden, silny podmiot, który zarządza aktywami należącymi do Skarbu Państwa w sektorze lotniskowym" - powiedział PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Jak dodał, taki podmiot będzie mógł m.in. z lepszej pozycji "negocjować warunki z partnerami biznesowymi z zagranicy, tak, żeby już skończyły się czasy, kiedy zwłaszcza linie niskokosztowe dokonują takiej rabunkowej eksploatacji polskiego rynku, w wyniku której linia zarabia, a wszyscy pozostali - polskie lotniska, czy podatnik - tracą" - tłumaczył Horała.

Jak tłumaczyło wcześniej PPL, dzięki połączeniu, CPK i PPL utworzą grupę kapitałową skupiającą największe aktywa i procesy inwestycyjne w zakresie infrastruktury lotniskowej. "Spółka PPL otrzyma dostęp do najnowocześniejszych technologii, co z pewnością przyczyni się do wzbogacenia umiejętności i doświadczenia jej pracowników" - podkreślało wcześniej PPL.

PPL to największy w Polsce podmiot zajmujący się zarządzaniem portami lotniczymi. Jest właścicielem i zarządcą m.in. Lotniska Chopina w Warszawie oraz portów lotniczych w Zielonej Górze i Radomiu. Posiada też udziały w większości portów regionalnych w Polsce.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 r. Plan Generalny CPK zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany.

Jak wynika z prognoz Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 r. lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów.

Spółka CPK jest w 100-proc. własnością Skarbu Państwa. 

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sterl
Skarbu Państwa , ale ktoś te obligacje musi kupić w zastaw ma wszystkie lotniska ?
piopoland
ja sobie myślę, że bogate kraje czerpią olbrzymie korzyści i mają przewagę nad innymi, dzięki rozwiniętej infrastrukturze
polonu
ciągle wierzą w to że wybory ich , byłby cyrk jak przegrają ale będzie wtedy ucieczka ja pierdziele jak będą wiać .
chudopacholek
Jeszcze tylko 3 kadencje pisu i milioner Horała NA PEWNO zacznie kosić trawę w Baranowie.
pstrzezek
Chory Pomysł Kaczyńskiego dalej na tapecie
wbrew logice i rachunkowi ekonomicznemu. Innymi słowy Gierek +
polonu
Katowice , wszystkie mają pasażerów to w Radomiu puste , tu nie chodzi o syndrom Chiński , to nie ma sensu bo dojazd się liczy do lotniska każdy ceni sobie szybki w miarę tani dojazd , a nie tłuc się koleją kilometrami Na głowie to postawione , tu chodzi raczej o zbrojenia aby część lotnisk tych istniejących cywilnych przekształcić Katowice , wszystkie mają pasażerów to w Radomiu puste , tu nie chodzi o syndrom Chiński , to nie ma sensu bo dojazd się liczy do lotniska każdy ceni sobie szybki w miarę tani dojazd , a nie tłuc się koleją kilometrami Na głowie to postawione , tu chodzi raczej o zbrojenia aby część lotnisk tych istniejących cywilnych przekształcić w typowo wojskowe innego wytłumaczenia nie ma .A może to będzie kosmodron a nie lotnisko .
karbinadel
Porty lotnicze w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu znakomicie się rozwijają - wiec trzeba je wykończyć centralizacją. Chiński syndrom
okragly_stol
Kopia tego co robiła AWS w latach 90. Tych aby ukryć straty w SSP

Powiązane: CPK - Centralny Port Komunikacyjny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki