REKLAMA

Szalona sesja CD Projektu. Maksima... a potem "błyskawiczny krach"

2020-12-07 10:50, akt.2020-12-07 11:46
publikacja
2020-12-07 10:50
aktualizacja
2020-12-07 11:46
Szalona sesja CD Projektu. Maksima... a potem "błyskawiczny krach"
Szalona sesja CD Projektu. Maksima... a potem "błyskawiczny krach"
fot. CD Projekt Red / / www.cyberpunk.net

Po wrześniowo-październikowej korekcie ostatnie sesje są wyjątkowo udane dla CD Projektu. Spółka przed zbliżającą się premierą "Cyberpunka 2077" wróciła do śrubowania historycznych maksimów na giełdzie. Poniedziałkowa sesja przyniosła jednak także zagadkowe gwałtowne spadki notowań spółki.

Nawet 464,2 zł - tyle należało zapłacić za jedną akcję CD Projektu w poniedziałek przed południem. Oznacza to tym samym, że papiery producenta "Wiedźmina" pobiły sierpniowe maksima i były w trakcie poniedziałkowej sesji najdroższe w historii. Wartość spółki przekroczyła tym samym 46 mld zł.

Poniedziałkowa sesja ma jednak także i ciemniejsze oblicze. Chwilę przed godziną 12 akcje CD Projektu zaczęły nagle gwałtownie tanieć do 402 zł za sztukę, czyli o blisko 60 zł. Wycena spółki w krótkim czasie tąpnęła o blisko 6 mld zł. Później notowania odbiły i o 11:45 znajdowały się na poziomie 448 zł. CD Projekt wrócił do wzrostów, ale nie do maksimów. W dalszej części sesji na akcjach znów pojawiła się czerwień. O 15:38 jedną akcję wyceniano na 429,8 zł, czyli 3 proc. mniej niż na piątkowym zamknięciu.

fot. / / Bankier.pl

W żargonie giełdowym sytuacje, którą dziś inwestorzy obserwowali na CD Projekcie, określa się mianem "flash crashu", czyli błyskawicznej przeceny spowodowanej często dużym zleceniem sprzedaży, które czyści dużą liczbę zleceń kupna. Choć "flash crashe" raczej powinny być postrzegane raczej jako chwilowe zdarzenie, a nie np. sygnał zmiany trendu, to jednak dla inwestorów bywają bardzo niebezpieczne. Szczególnie dotyczy to zleceń z limitem aktywacji, czyli tak zwanych stop-lossów, które w normalnych warunkach zabezpieczają inwestorów przed zbyt mocnym spadkiem pozycji. Podczas "flash crashu" gwałtowny spadek może je jednak aktywować i pogłębiać skalę przeceny. I choć akcje CD Projektu wróciły na zieloną stronę, część inwestorów mogła automatycznie w trakcie "flash crashu" wyprzedać akcje i znaleźć się poza rynkiem.

Cyberpunkowa hossa

Same dzisiejsze maksima warto docenić, tym bardziej że jesienią posiadacze akcji CD Projektu mieli sporo powodów do narzekań. W październiku momentami za papiery spółki płacono 320 zł, czyli przeszło 30 proc. mniej niż na sierpniowych szczytach. Wówczas zaczęło się jednak odbicie, w listopadzie CD Projekt zyskał 16,1 proc., w grudniu - choć trwa dopiero piąta sesja tego miesiąca - jest momencie wyznaczania maksimów był na plusie przeszło 18 proc. W sumie w okresie niecałych dwóch miesięcy wartość spółki skoczyła o 15 mld zł. Nawet w trakcie "flash crashu" CD Projekt wyceniany był wyraźnie wyżej niż w październikowym dołku.

Hossę na akcjach spółki napędzają oczekiwania związane z "Cyberpunkiem 2077". Po trzech przełożeniach daty premiery tej gry, w końcu trafi ona do graczy 10 grudnia. Analitycy biur maklerskich spodziewają się, że w dwanaście miesięcy od debiutu nowa gra CD Projektu sprzeda się w 30,4 mln egzemplarzy - wynika z danych zebranych przez PAP Biznes. "Cyberpunk 2077" ma zatem szansę stać się jedną z najlepiej sprzedających się gier w historii tego przemysłu.

fot. / / Bankier.pl

Na duży sukces liczą też akcjonariusze, wycena spółki jest bowiem kompletnie oderwana od obecnych wyników dyskontując przyszłe korzyści z "Cyberpunka 2077". Odbiór gry przez graczy będzie zatem bardzo istotny dla wyceny spółki. Póki co tytuł znajduje się na szczycie listy bestsellerów Steam i zapewne w kolejnych dniach będzie się tam utrzymywał.

Inwestorzy muszą pamiętać także o tym, że nawet jeżeli "Cyberpunk 2077" odniesie sukces, nie będzie się to musiało przełożyć na gwałtowne wzrosty ceny akcji CD Projektu na giełdzie. Ważne są także oczekiwania, obecna wycena zawiera bowiem w sobie założenie sukcesu "Cyberpunka". Podobnie było zresztą 5 lat temu, gdy debiutował "Wiedźmin 3". Po jego premierze, choć gra okazała się wielkim hitem, hossa na akcjach CD Projektu na przeszło rok wyhamowała.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (39)

dodaj komentarz
wtomek
Uważam, że akurat tę recenzję trzeba zacząć od pewnego wyjaśnienia. I jest to kwestia, która najpewniej - na co wskazuje skala tego problemu - będzie na ustach recenzentów od dziś, a graczy od 10 grudnia, przez następne tygodnie, a być może nawet miesiące. Cyberpunk 2077 technicznie nie jest produktem w pełni gotowym. Są w grze elementy Uważam, że akurat tę recenzję trzeba zacząć od pewnego wyjaśnienia. I jest to kwestia, która najpewniej - na co wskazuje skala tego problemu - będzie na ustach recenzentów od dziś, a graczy od 10 grudnia, przez następne tygodnie, a być może nawet miesiące. Cyberpunk 2077 technicznie nie jest produktem w pełni gotowym. Są w grze elementy i mechaniki, które działają źle, albo momentami wręcz się wyłączają. Niestety, ta gra nie powinna ukazywać się w takim stanie, ale z jakichś powodów - z perspektywy samych klientów bez znaczenia - ukazała się. Miejcie więc na uwadze, że Cyberpunk 2077 na obecnym etapie przypomina bardziej wczesny dostęp, wersję 0.X, czy betę, która będzie (w co nie wątpię!) na bieżąco łatana.
grzegorzkubik
Spokojnie w dłuższej perspektywie rośnie. Kurs zachowuje się normalnie.
lucas42
Nawet jeżeli teraz CDPR spadnie nieco poniżej 400zł to myślę, że szybko wróci w te rejony. To nie jest bańka, jak Tesla/Bitcoin, która wzrosła 10x w ciągu jednego roku. Scenariusz też jest też odmienny od Wiedźmina 3, gdzie oczekiwania były naprawdę wygórowane w stosunku do wartości akcji.

Póki co myślę, że przed premierą
Nawet jeżeli teraz CDPR spadnie nieco poniżej 400zł to myślę, że szybko wróci w te rejony. To nie jest bańka, jak Tesla/Bitcoin, która wzrosła 10x w ciągu jednego roku. Scenariusz też jest też odmienny od Wiedźmina 3, gdzie oczekiwania były naprawdę wygórowane w stosunku do wartości akcji.

Póki co myślę, że przed premierą idzie rewelacyjnie:
+ Wiedźmin sprzedaje się lepiej niż w czasie premiery, a zakładano, że sprzedaż będzie spadać. Czy to zasługa premiery Cyberpunka, czy nowego serialu na Netflixie (76 million households watched Season One of “The Witcher”)?
+ Dzisiaj po raz pierwszy w historii, gra wyprzedziłą w Google Trends najpopularniejszą grę Fortnite
+ Cyberpunk bije rekordy preorderów platformy Steam, a przypomnę to nie jest główny kanał dystrybucji, bo jest nim GOG
+ PR i wsparcie graczy najlepsze z możliwych, to się na pewno przełoży pośrednio na ocenę samego Cyberpunka. Nawet sam Elon Musk angażuje się w dyskujsę z CDPR na Twitterze.

Jestem zadowolony, że wartość spółki utrzymuje się na poziomie 400zł od ponad pół roku, co daje realne szanse na wzrost w grudniu!
syn_kornela
Będzie spadek w okolice 300 i potem się zobaczy. Udany debiut CP jest już dawno w cenie, mimo że nie było jeszcze premiery.
devnull
reklamy/triler'y maja się średnio do gameplay'ja czyli będzie lekkie rozczarowanie tych co nie do końca wiedzieli co kupują
wtomek
https://postimg.cc/R6Qxtgzz][img]https://i.postimg.cc/R6Qxtgzz/CDP.png[/img]
pankleks
No i co rybenki każdy zarobiony ?
pankleks
O 14 wielki krach w USA czas start - będzie po 380 dzisiaj ten cdr ?
zbyszek_
Wszyscy gadają o shortowaniu CDR, a nie ma jak pozyczyc na dlugo tych akcji i nie ma opcji put do kupienia.
Wy to chcecie shor'tować futures'ami i rolowac kontrakt?
lucas42
Ludzie też gadają od roku o shortowaniu Tesli, powodzenia!
Historia pokazuje, że zarówno Shortowanie, jak i Market timing nie mają uzasadnienia, chyba, że cała giełda leci na łeb na szyję.

Powiązane: "Cyberpunk 2077" od CD Projektu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki