REKLAMA

Było sobie jajo [Podcast]

Małgorzata Grzegorczyk2021-04-03 06:00
publikacja
2021-04-03 06:00
Było sobie jajo [Podcast]
Było sobie jajo [Podcast]
/ Puls Biznesu

Zaczynamy najbardziej jajeczne święta, więc postanowiłam zgłębić temat jaj. Nie, nie będzie odpowiedzi na pytanie, co było pierwsze: jajko czy kura, chociaż znam na nie odpowiedź. Dowiecie się za to, czy Polska jest dużym producentem jaj, jak kształtują się ich ceny, do kiedy sieci handlowe chcą zrezygnować z jaj od kur z chowu klatkowego i czy ma on jakieś zalety, jak żyją wolne kury i czy na pewno żyją dłużej, a także o tym, ile jaj można zjeść dziennie bez obaw o zdrowie i czy są dobre przy odchudzaniu.

Na początek proponuję spojrzenie na rynek jaj z lotu ptaka. Sformułowanie jak najbardziej trafne w przypadku kur, o czym dowiecie się z jednej z rozmów. Sprawdźmy zatem, ile jaj produkują polskie firmy i z kim konkurują, ile ich jest i jak działają, a także, czy jajka są w tym roku droższe czy tańsze. Na te pytania odpowiada Magdalena Kowalewska, analityk sektora food & agri w BNP Paribas.

Coraz więcej sieci handlowych deklaruje odejście od sprzedaży jaj z chowu klatkowego. Potwierdza to raport, o którym opowiada Maria Madej, menedżerka ds. relacji biznesowych w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki.

Czy faktycznie jest możliwe, że w Polsce nie będzie kur z chowu klatkowego? Nie wierzy w to Rafał Ratajczak, właściciel gospodarstwa rolnego w Zielniczkach, które produkuje dziennie 200 tys. jaj. Na dodatek mówi, że chów klatkowy jest w pewnych przypadkach lepszy od ekologicznego! Nie zgadza się też z szacunkami dotyczącymi produkcji jaj i pozycji Polski w Europie.

Zapraszam też w sielskie miejsce, do Latosowa, gospodarstwa agroturystycznego prowadzonego przez państwa Latosów. Bartek Latos opowiada o szczęśliwych kurach, o stadku, które mieszkało na drzewie, o tym, dlaczego musiał uniemożliwić kurom swobodne wędrowanie po gospodarstwie. Wie też, jakie kury hodować, żeby mieć kolorowe jajka. Na przykład zielone – i wcale nie znoszą ich zielononóżki.

Za chwilę usiądziemy do świątecznego stołu, na którym będą królować jaja – na twardo, z majonezem, w sałatce i w żurku. Ile jajek dziennie można zjeść, żeby nie zaszkodzić zdrowiu? Czy można je zastąpić czymś innym? Na ten temat rozmawiam z Natalią Grzebisz-Zatońską, dietetykiem.

Źródło:
Małgorzata Grzegorczyk
Małgorzata Grzegorczyk

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Podcast

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki