REKLAMA

Bumech zawarł umowę na import węgla z RPA

2022-09-27 12:14, akt.2022-09-27 12:30
publikacja
2022-09-27 12:14
aktualizacja
2022-09-27 12:30

Bumech zawarł z południowoafrykańską spółką umowę określającą warunki, na jakich będzie kupować z Republiki Południowej Afryki węgiel energetyczny o określonych parametrach jakościowych - podał Bumech w komunikacie. Surowiec ma trafiać do Polski drogą morską od listopada bieżącego roku do końca marca 2024 roku.

Bumech zawarł umowę na import węgla z RPA
Bumech zawarł umowę na import węgla z RPA
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

"Celem umowy jest powiększenie, przez grupę kapitałową Bumech, w której skład wchodzi Kopalnia Węgla Kamiennego Silesia w Czechowicach - Dziedzicach, ilości węgla oferowanego klientom kopalni przeznaczonego na potrzeby branży energetycznej w Polsce. Rozpoczęcie tej współpracy stanowi istotne wsparcie dla poprawy krajowych zdolności importowych węgla energetycznego oraz jest jednym z elementów niezbędnej dywersyfikacji dostaw surowców strategicznych" - podał Bumech w komunikacie prasowym.

Umowa daje Bumechowi swobodę w ustalaniu ilości sprowadzanego do Polski węgla, przy założeniu, że w pierwszych miesiącach realizacji kontraktu spółka sprowadzać będzie do Polski nie mniej niż 50.000 ton miesięcznie, a w miarę realizacji umowy nastąpi wzrost ilości sprowadzanego surowca do poziomu 100.000 ton miesięcznie.

"Bumech będzie jedynym klientem sprzedającego w okresie obowiązywania umowy. Podczas procesu wyboru oferenta z RPA władze spółki położyły szczególny nacisk na znalezienie podmiotu gwarantującego dostawę węgla o ściśle określonych parametrach i jakości, koniecznych do zapewnienia produkcji z tego surowca mieszanek odpowiednich dla polskich klientów. Zgodnie z umową, sprzedaż surowca odbędzie się w oparciu o formułę FOB, Incoterms 2020 - Maiden Wharf w Durbanie" - napisano.

Dostawy będą realizowane do 31 marca 2024 r.

Pobieraniem próbek w porcie załadunku i analizą jakości zajmie się Société Générale de Surveillance.

"Cztery miesiące trwały prace nad doborem właściwego źródła, posiadającego produkt, zbliżony do parametrów polskiego węgla. Chcemy w obszarze importu, uczestniczyć w całym procesie produkcyjno-logistycznym, dzięki czemu będziemy w 100 proc. pewni jakości. Tylko takie podejście pozwoli nam realizację naszego głównego założenia, że dzięki sprowadzeniu surowca z zagranicy i poddaniu go obróbce z wykorzystaniem węgla z kopalni Silesia, istotnie zwiększymy podaż takiego surowca, na który czekają nasi kontrahenci" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Artur Siewierski, prezes Bumechu.

Bumech poinformował, że całkowita cena zakupu węgla będzie uwzględniała rzeczywistą cenę zakupu surowca przez sprzedającego, koszty spedycji, przeładunku w porcie, rozliczeń oraz opłatę dla sprzedającego. Rozliczenia mają się odbywać w oparciu o faktury zaliczkowe oraz faktury końcowe. Spółka podała, że sprzedający otrzyma płatność za surowiec tylko wówczas, gdy parametry węgla będą przedstawiały jakość na minimalnym poziomie wskazanym w umowie.

W określonych przypadkach każda ze stron może ją wypowiedzieć w trybie natychmiastowym. Ponadto Bumech ma prawo wypowiedzieć umowę z 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia, gdy średni miesięczny wskaźnik cen API2-ARA spadnie o 35 proc., względem średniej ceny notowań API2-ARA z sierpnia 2022 r. (PAP Biznes)

pel/ osz/

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (7)

dodaj komentarz
samsza
Niech no któryś piśnie coś, że mu się cena nie podoba, że jest to dopłacanie do nierentownych górników, albo jakąś kpinę o kretach.
To jest czarny węgiel, a czarną skórę ma nasz koleżka.
chudy_january
gdyby Tuskiści nie zamknęli polskich kopalń na polecenie komunistów w Komisji Europejskiej
dziś
Polska mogłaby zarabiać dziesiątki miliardów zł na eksporcie z Polski węgla....
andregru
"W latach 1990 - 2020 dotacje państwa do górnictwa doszły do 135 mld zł." - zamiast ratować trupa należało inwestować w elektrownie atomowe i grzać prądem jak we Francji .
mirek6504
Na wsi mowia ze gdyby PiS rządził na pustyni to by piachu zabrakło
pakamera
w mieście mówią,że gdyby rządziła PO to w miastach by piach jedli
andregru odpowiada pakamera
To raczej w twoim miasteczku .

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki