Budowlanka zwalnia. Mniej pozwoleń i rozpoczętych budów niż przed rokiem

Na początku 2019 roku na rynek mieszkaniowy trafiło więcej lokali niż przed rokiem, ale branża budowlana zwolniła. Spadła bowiem liczba wydanych pozwoleń na kolejne inwestycje mieszkaniowe - wynika z informacji sygnalnej Głównego Urzędu Statystycznego.

(YAY Foto)

– Według wstępnych danych w styczniu 2019 r. oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań, tj. o 8,6 proc. więcej niż przed rokiem. Deweloperzy oddali do użytkowania 9,9 tys. mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku), natomiast inwestorzy indywidualni przekazali do użytkowania 6,1 tys. mieszkań, tj. o 5,0 proc. mniej, niż w styczniu 2018 r. W ramach tych form budownictwa wybudowano łącznie 98,0 proc. ogółu mieszkań oddanych do użytkowania. Mniej mieszkań niż przed rokiem oddano do użytkowania w budownictwie spółdzielczym (24 wobec 111 mieszkań) – czytamy w komunikacie "Budownictwo mieszkaniowe w styczniu 2019 r.".

Pozostałe formy budownictwa mają znikome znaczenie dla rynku. Mieszkań czynszowych, komunalnych i zakładowych powstało zaledwie 295. To co prawda o 3 proc. więcej niż rok wcześniej, ale to nadal niewielki odsetek całości.

Analizując grupę oddanych do użytkowania mieszkań, średnia powierzchnia użytkowa lokali wyniosła w styczniu 2019 roku 91,6 mkw. To o 4,2 mkw. mniej niż rok wcześniej.

Deweloperzy i inwestorzy indywidualni zwalniają

Choć zapał sektora budowlanego i apetyt na nowe inwestycje nie osłabł od grudnia 2018 roku, to w relacji rok do roku widać ostudzenie nastrojów. Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, wyniosła 20 630. To o 6,8 proc. więcej niż w grudniu, ale o 0,7 proc. mniej niż w styczniu ubiegłego roku.

Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali inwestorzy budujący na sprzedaż lub wynajem (13,9 tys.) oraz inwestorzy indywidualni (6,0 tys.), tj. odpowiednio o 3,3 proc. i 0,2 proc. mniej niż w styczniu 2018 r.

Podobny spadek zaobserwowano w przypadku liczby rozpoczętych projektów. Deweloperzy rozpoczęli budowę 9,8 tys. mieszkań, a inwestorzy indywidualni 3,3 tys. mieszkań. W odniesieniu do stycznia rozpoczęto więc odpowiednio o 3,2 proc. i 7,1 proc. mniej budów.

MG

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 24 h-b

Śmieciowy ,czasowy,niepewny,oficjalnie minimalnie minimalny i rosnący czarno-szary pseudo zatrudnienia od lat rynek zatrudnienia nie tylko w budowlance ....to i coraz bardziej będzie zwalniał....

! Odpowiedz
17 37 samsza

Polacy i Ukraińcy wyjeżdżają, więc z pustego nie nalejesz. Dziwne by było gdyby nie było schłodzenia. Poza tym tytuł "budowlanka", a treść wyłącznie o "mieszkaniówce", ho ho.

! Odpowiedz
13 17 bt5

Do kzabor. Zarejestruj się na prowincji na fixly, oferi, oferteo, i sam się przekonaj. Tylko naucz się z góry odsiewać pytaczy - zawracaczy głowy z planami na bliżej niekresloną przyszłość.

! Odpowiedz
27 45 bt5

Jest już kompletna klapąw branży budowlanej. W najgorszym kryzysie za schładzania gospodarki za Balcerowicza nie przypominam sobie tak małej podaży zleceń, i jeszcze wykonanie samych fundamentów klient żeby chciał rozłożyć na 3 miesiące że względów finansowych, to sobie takiego dna nie przypominam. Nie przypominam sobie również żeby na 1-2 miesiące przed sezonem budowlanym wszystkie ale to dosłownie wszystkie biura projektów dawały rabaty na projekty. Kto miał kasę to już się skończył. Nowych przy forsie brak i nie będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 19 kzabor

A pracujesz w branży budowlanej? Skąd masz takie informacje.

! Odpowiedz
45 42 marxs odpowiada kzabor

wystarczy spojrzeć na portal otodom i np. Warszawa 3 tygodnie temu około 5 tys. wolnych mieszkań na wynajem a obecnie 7 tys. to tylko na jednym portalu ale już pokazuje katastrofę jaka jest w budownictwie

! Odpowiedz
10 15 kzabor odpowiada marxs

W takich portalach ogłoszenia się powtarzają. Może to być też taki okres. Należy porównywać rok do roku.

! Odpowiedz
3 43 domisie

Itaka dosyć długi był ten boom

! Odpowiedz
0 2 jasiek2017

Jeszcze dluzszy byl w TUI

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne