Brytyjczycy chcą cofnąć brexit

Drugie referendum i wycofanie się z brexitu - to cele kampanii "Best for Britain", która rozpoczęła się dziś w Wielkiej Brytanii. Złożą się na nią między innymi kampania billboardowa oraz rozmowy z mieszkańcami i parlamentarzystami. Część pieniędzy na sfinansowanie kampanii pochodzi od biznesmena George'a Sorosa.

Brytyjczycy chcą cofnąć brexit
Brytyjczycy chcą cofnąć brexit (fot. Albert Gea / Reuters)

Szef kampanii lord Mark Maloch-Brown uważa, że na Wyspach zmieniają się nastroje społeczne i coraz więcej mieszkańców widzi, że kraj straci na wyjściu z Unii Europejskiej. "Premier May miała wynegocjować umowę, a nie jest w stanie tego zrobić. Nie potrafi nawet pogodzić ludzi we własnym rządzie. Politycy zdradzili nas w 2016 roku i są gotowi zdradzić znów" - przekonywał lord Mark Maloch-Brown.

Podstawowym zadaniem będzie przekonanie posłów, by dali zielone światło na drugie głosowanie. Organizacja ujawniła plan, wedle którego posłowie mieliby to zrobić jesienią. Wiosną - jeszcze wtedy, gdy Wielka Brytania byłaby członkiem Unii - doszłoby do głosowania. Działacze zapowiedzieli, że będą prowadzić kampanię od drzwi do drzwi, skupiając się na przekonywaniu głównie mieszkańców eurosceptycznych okolic kraju. "Ludzie często mówią na przykład, że martwią się o imigrację, ale często w ich rejonach imigrantów właściwie nie ma" - tłumaczył Polskiemu Radiu dyrektor generalna organizacji Eloise Todd. I dodała, że największym problemem kraju są narastające przez lata nierówności społeczne, za które błędnie czasami wini się Unię.

Na początek kampania zebrała ponad dwa i pół miliona funtów. Według danych organizacji, jedna piąta pochodzi od George'a Sorosa. Biznesmen wzbudza wśród niektórych Brytyjczyków kontrowersje, bo w 1992 roku dokonał udanej spekulacji, osłabiając kurs funta. Stąd przydomek "człowiek, który złamał Bank Anglii".

Wątpliwości części opinii publicznej wywołuje też fakt, że George Soros to cudzoziemiec, który angażuje się w brytyjskie życie polityczne. Pytany o te zarzuty Mark Maloch-Brown powiedział Polskiemu Radiu, że George Soros ma ścisłe związki z Wielką Brytanią i że przyjaźni się z biznesmenem od trzech dekad. "Odegrał wielką rolę w uwalnianiu waszego kraju, wysłał też na przykład Viktora Orbana na stypendium w Oksfordzie. Zawsze oferuje wsparcie lokalnym politykom. Pozwala im powiedzieć to, co chcą. Ale jeśli mają rację i potrzebują wsparcia - on im je daje" - przekonywał szef Best for Britain, dodając, że pieniądze pochodzą z brytyjskiej odnogi fundacji Sorosa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski/Londyn/em/dyd

Źródło: IAR
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 10 jkendy

Już w UK zniknęło ponad 10 tys dobrze płatnych miejsc pracy w bankowości.
Citigroup, Morgan Stanley, Daiwa, Sumitomo Mitsui Financial Group i Nomura ogłosili przenoszenie następnych miejsc pracy do Unii. To samo jest w przemyśle.

! Odpowiedz
10 17 nostromo25

Powtorzymy referendum tyle razy ile trzeba, by wyszedl nasz wynik.

! Odpowiedz
17 16 fred_

Nic nie chca cofac. Angole sie ciesza, ze wychdza. Maja obawy ale sie ciesza ze wyjda.

! Odpowiedz
5 4 john-eire

Dlaczego się cieszą że wyjdą Fred?

! Odpowiedz
17 8 nostromo25 odpowiada john-eire

Bo Unia Europejska powinna zostac zniszczona :D

! Odpowiedz
5 19 jkendy odpowiada nostromo25

Zawsze możesz wyemigrować na Białoruś tam nie ma Unii i jest prawdziwy raj na ziemi. Będziesz mógł zbierać ziemniaki w kołchozie.

! Odpowiedz
5 2 talmud

dzon cos tam "powaznie" komentuje czy jest tu zadaniowany do celow humorystycznych :):)

! Odpowiedz
12 9 oko1

Czy te durne angole w końcu zaczną myśleć ? Im się wydaję że to zabawa w piaskownicy i jak się coś nie podoba to sobie wychodzę lub wchodzę ?

! Odpowiedz
4 8 kerad_

Co w tym nienormalnego, że jeśli coś się nie podoba albo jeśli coś nie jest dla kraju korzystne to kraj wypowiada niekorzystną umowę?

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil