Brexit może dotknąć klientów banków w Polsce

Utrudnione przelewy do Wielkiej Brytanii i nie działające na Wyspach karty płatnicze, wyższe opłaty za operacje i dłuższy czas ich trwania - to potencjalne konsekwencje brexitu, jakie mogą dotknąć klientów banków w Polsce, ostrzega branża.

(YAY Foto)

Sektor bankowy, zobowiązany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego do przekazania informacji o możliwych konsekwencjach brexitu, wydał okolicznościowe oświadczenie. Analizuje w nim dwa możliwe scenariusze wydarzeń:

  • wyjście Wielkiej Brytanii z UE na podstawie umowy o wystąpieniu, a następnie negocjacje porozumienia handlowego;

  • tzw. no deal / hard brexit („twardy brexit”, „brexit bezumowny”) – sytuacja, w której negocjacje między UE a Wielką Brytanią nie zakończą się porozumieniem i wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE nie zostanie uregulowane żadną umową.

"Kierując się odpowiedzialnością wobec Państwa, podjęliśmy stosowne działania w celu analizy wpływu ewentualnego „hard brexit” na naszą działalność oraz Państwa sytuację" - czytamy w stanowisku przygotowanym przez Związek Banków Polskich.

Wnioski można sprowadzić do kilku zasadniczych punktów:

  • brexit "może pociągnąć za sobą pewne trudne do oszacowania na tym etapie zmiany gospodarcze, w tym wzrost zmienności cen instrumentów finansowych czy też zmiany kursów walutowych"; jak dodają przedstawiciele branży - to z kolei może pozostać nie bez wpływu na zobowiązania wynikające ze stosunków umownych;

  • "wystąpienie Wielkiej Brytanii z UE może też wpłynąć na możliwość stosowania w umowach finansowych i instrumentach finansowych wskaźników referencyjnych publikowanych przez podmioty z Wielkiej Brytanii; bankowcy zapewniają jednak, że mają opracowane plany awaryjne na wypadek takiej sytuacji i na bieżąco monitorują ich potencjalny przebieg;

  • opuszczenie Unii przez Wielką Brytanię w wersji "hard" może również "narazić podmioty mające siedzibę w Wielkiej Brytanii m.in. na utratę możliwości świadczenia usług dla podmiotów z krajów UE, w tym usług płatniczych"; skoro Wielka Brytania przestanie być członkiem Jednolitego obszaru płatności w euro (SEPA) i nie zostanie podpisane żadne odrębne porozumienie regulujące tę kwestię, prawdopodobne jest, że polecenia przelewu SEPA i przelewy TARGET nie będą realizowane na rachunki w Wielkiej Brytanii;

  • wskutek brexitu nie ulegną zmianie prawa klientów banków (możliwość odstąpienia od umowy lub jej zmiany).

ZBP zapewnia, że na bieżąco monitoruje potencjalne scenariusze związane z brexitem. Równocześnie jednak zaznacza, że podjęcie odpowiednich inicjatyw legislacyjnych, zapobiegających ewentualnym negatywnym konsekwencjom, pozostaje w gestii organów państwa.

Co w praktyce mógłby oznaczać w Polsce brexit dla klientów banku X, posiadaczy np. konta osobistego Y? Tłumaczy to na swoim przykładzie ING Bank Śląski.

Skoro rachunek działa tylko w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a Wielka Brytania przestanie być członkiem EOG, nie będzie możliwe wysyłanie przelewów do Wielkiej Brytanii z tego konta, a wydane do niego karty płatnicze nie będą działały w Wielkiej Brytanii. "Wystąpienie Wielkiej Brytanii z SEPA oznaczałoby, że przelewy w euro wysyłane z Polski do Wielkiej Brytanii będą traktowane jak przelewy w innych walutach, czyli jako przelew walutowy poza krajem. Cena takiego przelewu jest inna, a czas realizacji może być dłuższy w porównaniu do przelewu SEPA lub TARGET"- uzupełnia bank.

ING BŚ informuje zarazem klientów, że nie muszą podejmować w związku z brexitem żadnych dodatkowych kroków. "Według naszej wstępnej analizy działania Wielkiej Brytanii nie powodują żadnych zmian w umowach kont, tabelach opłat i prowizji ani regulaminach" - czytamy w oświadczeniu ING Banku Śląskiego.

Z nieoficjalnych rozmów z pracownikami sektora bankowego wiemy, że również inne instytucje planują wydanie podobnych komunikatów do swoich klientów w najbliższym czasie.

MW

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 23 karbinadel

Skoro karty działają nawet na Wyspach Hula-Gula, to dlaczego nagle by miały przestać działać w Wielkiej Brytanii? Nie dajmy się zwariować

! Odpowiedz
14 19 ajwaj

Chemiczna Tereska zamiast fejków (Syria > BBC, Skripal, Litwinienko (byla wtedy MSW-sledztwo tajne zawieszone)) i tanca mogla by sie wziac do roboty,
odjazd na taczce sie zbliza:)

Wlasnie dala ciala w kolejnym glosowaniu

"" Nizsza izba miażdży Brexit Deal z 432 do 202 głosami
18:50: Brytyjska premier Theresa May ponownie poniosła klęskę Brexitu w Parlamencie. Niższa izba w Londynie zagłosowała w czwartek 303 do 258 głosów przeciw rządowemu projektowi ustawy na dalsze działania w negocjacjach Brexit. Twórcy Brexit z partii konserwatywnej May już jasno powiedzieli przed głosowaniem, że nie chcą się zgodzić.""

""Ford informuje May o wycofaniu swojej produkcji z Wielkiej Brytanii"" itd.

https://www.focus.de/politik/ausland/brexit-im-news-ticker-us-autobauer-ford-informiert-may-ueber-abzug-seiner-produktion-aus-grossbritannien_id_10316000.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 36 and00

Ja w swoim życiu już przeżyłem kilka końców świata
-bug milenijny w 2000
-koniec świata wg Majów 21.12.2012
- niedługo Brexit
I żyję :)

! Odpowiedz
1 11 zbyszek_

dokladnie....

! Odpowiedz
0 1 dktorek

Jak to mawiaja inwestorzy, tym razem jest inaczej :))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil