REKLAMA

Przychody największych spółek budowlanych w 2018 r. przekroczyły 33 mld zł. Raport Deloitte

2019-10-09 13:40
publikacja
2019-10-09 13:40

Brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności to wciąż największe wyzwania dla sektora budowlanego - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte. Jak wskazują analitycy, branża znajduje się pod dużą presją kosztową, spowodowaną trendem wzrostowym cen materiałów i robocizny.

fot. / / Pexels

Autorzy raportu wskazują, że w okresie styczeń-sierpień 2019 odnotowano wzrost produkcji budowlano-montażowej o 6,2 proc. mierzonej w cenach stałych, co oznacza, że - w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - dynamika wzrostu spowolniła. Jak podano, przyczynił się do tego niski wzrost w obszarze budownictwa kubaturowego – na poziomie 2,6 proc. - oraz spowolnienie dynamiki wzrostu budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej do 11 proc. w porównaniu do odpowiednio 25,9 proc. i 21,5 proc. w roku 2018.

"W tym roku obserwujemy niższą dynamikę wzrostu produkcji budowlanej ze względu na wysoki poziom, jaki został osiągnięty w roku poprzednim a także (na obecny moment) mniejszą podaż projektów ze strony instytucji publicznych" - ocenił Paweł Sadowski, Partner Associate w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

"Wiele przedsiębiorstw budowlanych posiada bogaty portfel zamówień zabezpieczający ich przychody w najbliższych 2-3 latach. Z drugiej strony znajdują się pod presją kosztową spowodowaną dalszym trendem wzrostowym cen robocizny i materiałów. W sytuacji planowanej kumulacji projektów drogowych i kolejowych na najbliższe 2-3 lata oraz kosztów pracy, presja na wzrost kosztów firm budowlanych może nadal się utrzymywać" - ocenił Sadowski.

fot. / / Deloitte

Deloitte podał, że przychody największych piętnastu spółek budowlanych w Polsce wyniosły w 2018 roku ponad 33,2 mld zł, o 11,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Średnia marża operacyjna tych firm spadła jednak do 3,7 proc. z 7,2 proc. przed rokiem.

"Jest to odzwierciedlenie wzrostu kosztów pracy i materiałów, którego nie udało się zrekompensować wzrostem cen usług budowlanych. Rosnące ceny materiałów, problemy ze znalezieniem firm podwykonawczych oraz doświadczonych i mobilnych pracowników zgłaszane są przez największe przedsiębiorstwa budowlane jako główne bariery w prowadzeniu działalności" - poinformował Łukasz Michorowski, Partner Associate w dziale Audytu, ekspert usług doradczych dla sektora budowlanego i nieruchomości w Deloitte.

W raporcie podano, że zatrudnienie w sektorze w 2018 roku wzrosło rdr o 5,3 proc. do 410 tys. osób. Trend wzrostowy widoczny był także w pierwszym półroczu 2019 roku, w którym przeciętne zatrudnienie wyniosło 423 tys. osób.

"Po przemyśle, budownictwo jest drugą branżą, w której zatrudnia się najwięcej cudzoziemców. Do konkurowania o ukraińskich pracowników w ostatnim czasie włączyli się Czesi i Słowacy, a z początkiem 2020 roku planowane jest szersze otwarcie niemieckiego rynku pracy dla fachowców spoza Unii, co może postawić polskie firmy w trudnej sytuacji i zmusić je do znacznego podniesienia wynagrodzeń, a także szukania nowych kierunków rekrutacji swoich kadr" - wskazał Maciej Krasoń, Lider Sektora Nieruchomości i Budownictwa Deloitte w Polsce i Europie Środkowej.

Jak podano, w 2017 roku średnia płaca brutto w sektorze wynosiła 4.535 złotych, a w 2018 roku wzrosła o 8,1 proc. do 4.902 złotych. Mediana miesięcznych zarobków w branży budowlanej wyniosła w 2018 roku 4.684 zł wobec 4.500 zł w 2017 roku.

Jako zagrożenia dla rozwoju firm budowlanych, Deloitte wymienia ponadto m.in. długie okresy gwarancji należytego wykonania, ponieważ - jak podano - instytucje finansowe podchodzą selektywnie do udzielania linii gwarancyjnych.

Autorzy raportu wskazują także na niskie budżety inwestorskie, które skutkują anulowaniem części przetargów z powodu zbyt wysokich ofert oraz na wchodzący w życie od listopada split-payment, który spowoduje konieczność zaangażowania dodatkowego kapitału. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki