REKLAMA

Kiedy brak historii kredytowej może okazać się problemem? Sprawdzamy

Michał Kisiel2021-09-30 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-30 06:00

Dla części poszukujących własnego mieszkania kredyt hipoteczny będzie pierwszym zobowiązaniem w życiu. Expander sprawdza dla Bankier.pl, kiedy brak historii kredytowej może okazać się problemem.

Kiedy brak historii kredytowej może okazać się problemem? Sprawdzamy
Kiedy brak historii kredytowej może okazać się problemem? Sprawdzamy
fot. I'm friday / / Shutterstock

Biuro Informacji Kredytowej to „zbiorowa pamięć” dla banków i instytucji pożyczkowych w Polsce. W jego bazach znajdują się dane o historii spłat zobowiązań, aktualnych obciążeniach i zapytaniach kierowanych przez instytucje finansowe. Biuro gromadzi informacje dotyczące zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Tworzy również własne systemy oceny ryzyka niespłacenia zobowiązania i pomaga monitorować zachowania klientów.

Każdy z wchodzących na rynek finansowy zaczyna z czystą kartą. Dopóki ograniczamy się do korzystania z rachunków płatniczych, kart debetowych, płatności mobilnych, lokat i kont oszczędnościowych, Biuro Informacji Kredytowej nie „widzi” nas w swoich rejestrach. Z punktu widzenia kredytodawców to niezbyt komfortowa sytuacja – klient jest znakiem zapytania, nie wiadomo, na ile solidnie gotów jest spłacać swoje zobowiązania.

Bez historii nie będzie kredytu – to mit

W wielu poradnikach dla osób przygotowujących się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego zaleca się, aby wcześniej zbudować historię kredytową. Taki ruch może ułatwić ocenę ryzyka bankowym analitykom lub mieć wpływ na zaproponowane warunki cenowe, ale nie jest absolutnie konieczny, by starać się o finansowanie zakupu nieruchomości.

– Z mojego doświadczenia wynika, że przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny brak historii kredytowej nie jest przeszkodą. Nie zdarzyło mi się, aby któryś z moich klientów nie mający historii kredytowej nie otrzymał kredytu z tego tytułu – mówi Jacek Pikor, zastępca dyrektora oddziału, ekspert finansowy Prestige w Expander Advisors.

Przy kredytach gotówkowych historia może pomóc

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytów niezabezpieczonych rzeczowo, czyli takich, gdzie bank w razie kłopotów ze spłatą nie może sięgnąć po konkretny element naszego majątku. Przykładem takich produktów są linie kredytowe w ROR, limity debetowe, karty kredytowe i kredyty gotówkowe. Zobowiązaniem niezabezpieczonym jest także pozabankowa pożyczka.

– Historia kredytowa ma dużo większe znacznie przy pożyczkach gotówkowych. Tam jest to bardzo ważne ponieważ dług nie jest zabezpieczony nieruchomością. Bank chce więc mieć pewność, że ma do czynienia z osobą, która poważnie podchodzi do spłaty swoich zobowiązań – podkreśla Jacek Pikor  z Expander Advisors.

Stopniowe budowanie pozytywnej historii kredytowej może pozwolić na staranie się o kredyty na wyższe kwoty. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe ostrożnie podchodzą do osób, które wnioskują o znaczniejsze finansowanie, a nie mogą udowodnić wysokiej wiarygodności płatniczej.

Niewielki kredyt ratalny (zwłaszcza bez odsetek, oferowany czasem za pośrednictwem handlowców) czy karta kredytowa mogą być dobrym i niewymagającym nakładów początkiem w tworzeniu historii kredytowej. Kluczowe będzie w tym przypadku terminowe regulowanie należności oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie przez BIK informacji o kredycie już po jego spłacie. Odpowiednie „okienko” znajdziemy w umowie kredytowej – taka zgoda jest opcjonalna, ale sprawia, że po pożegnaniu z kredytem w bazach pozostanie ślad widoczny dla przyszłych kredytodawców.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje, jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona. Telefon: 501 820 788

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
ameba1
Lizingi, kredyty... wszyscy tacy bogaci :)
wgc
Brak historii kredytowej to problemem jest co najwyżej dla banków, które nie są w stanie takiej osobie opchnąć kredytu. Niektórzy myślą że branie kredytów na dobra konsompcyjne takie jak np.mieszkanie prowadzi do wzrosu zamożności. Tymczasem kredyt tylko i wyłącznie zubaża człowieka, na koniec dnia zadłużony człowiek skonusmuje mniej Brak historii kredytowej to problemem jest co najwyżej dla banków, które nie są w stanie takiej osobie opchnąć kredytu. Niektórzy myślą że branie kredytów na dobra konsompcyjne takie jak np.mieszkanie prowadzi do wzrosu zamożności. Tymczasem kredyt tylko i wyłącznie zubaża człowieka, na koniec dnia zadłużony człowiek skonusmuje mniej niż ten bez kredytów.
and00
Czyli wynajmujesz mieszkanie przez 30 lat, płacisz np 2k zł/mc i jesteś po tych 30 latach bogatszy od osoby co przez 30 lat spłacała po 2k zł/mc raty kredytu, i ma mieszkanie warte 500k zł?
Ciekawe podejście
and00 odpowiada and00
Dodam tylko że to mieszkanie za 30 lat warte będzie pewnie z 1 albo i 2 mln pln...
prs odpowiada and00
Z kredytem jestcsie conajwyzej 30 lat "na smyczy"..

Bez kredytu jestem wolny, mam szanse w kazdej chwili wyjsc z wynajmowanego mieszkania, trzasnac drzwiami, zapomniec i np wyjechac..
W 30 lat mozna tez zarobic np 100 mln czy duzo wiecej gdy sie czlowiek stara, kombinuje, pracuje na swoj sukces.

Sa tacy
Z kredytem jestcsie conajwyzej 30 lat "na smyczy"..

Bez kredytu jestem wolny, mam szanse w kazdej chwili wyjsc z wynajmowanego mieszkania, trzasnac drzwiami, zapomniec i np wyjechac..
W 30 lat mozna tez zarobic np 100 mln czy duzo wiecej gdy sie czlowiek stara, kombinuje, pracuje na swoj sukces.

Sa tacy co wybieraja kredyt i sa tacy co lubia sie z zyciem posilowac..

Mowi sie..wolnosc to brak zobowiazan, zwlaszcza finansowych..
demeryt_69
EXPANDER też zamówił tutaj płatny lans? Handełe, handełe ... krenczy szę :)

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki