REKLAMA
WEBINAR

Boże Narodzenie. Tyle Polacy zamierzają wydać na prezenty świąteczne

2021-12-05 12:00
publikacja
2021-12-05 12:00

W ramach tegorocznych prezentów świątecznych najwięcej wydamy na kosmetyki, zabawki i ubrania - wynika z badania przeprowadzonego wśród klientów galerii handlowych. Ponad połowa ankietowanych przeznaczy na prezenty do 500 zł, co trzecia osoba planuje wydać do 1000 zł.

Boże Narodzenie. Tyle Polacy zamierzają wydać na prezenty świąteczne
Boże Narodzenie. Tyle Polacy zamierzają wydać na prezenty świąteczne
fot. Halfpoint / / Shutterstock

Ponad 57 proc. ankietowanych przeznaczy na tegoroczne prezenty świąteczne do 500 złotych. Co trzeci badany zamierza wydać między 500 a 1000 złotych, 7 proc. – między 1000 a 1500 złotych, a 4 proc. powyżej 1500 zł. Mężczyźni częściej deklarowali w sondażu, że planują zakup dla maksymalnie czterech osób (odpowiedziało tak 49 proc. panów), kobiety (41 proc.) - dla maksymalnie ośmiu osób. Co piąty ankietowany planuje zakup prezentów dla więcej niż ośmiu osób.

Prawie połowa kobiet planuje zakup prezentów jeszcze w listopadzie i w pierwszym tygodniu grudnia. Zaledwie 5 proc. pań pozostawi zakupy prezentów na ostatnie dni przed świętami. Wśród mężczyzn ponad 42 proc. kupi prezenty na początku grudnia, 11 proc. odkłada zakupy na czas bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

31 proc. ankietowanych wskazało, że chciałoby znaleźć pod choinką voucher lub kartę podarunkową, niewiele mniej, bo 30 proc. – biżuterię. Na trzecim miejscu znalazły się kosmetyki, z których ucieszyłby się co czwarty ankietowany (25 proc.). Co piąty respondent najchętniej widziałby pod choinką nowe ubrania i buty.

"W podziale na preferencje kobiet i mężczyzn widać pewne różnice, ale i punkty wspólne. Najwięcej ankietowanych pań marzy o biżuterii, a panów o elektronice. Na drugim miejscu wśród oczekiwań zarówno kobiet, jak i mężczyzn znalazły się karty podarunkowe. Co ciekawe – to więcej mężczyzn wskazało na tę odpowiedź – ponad 34 proc. przy 28 proc. kobiet" – powiedział dyrektor ds. marketingu i PR NEPI Rockcastle Polska Dominik Piwek. "W niektórych ankietach respondenci wpisali, że jako świąteczny prezent chcieliby w tym roku dostać paliwo" – dodał.

Najwięcej przeznaczymy w tym roku na kosmetyki - tak wskazało ponad 36 proc. ankietowanych klientów galerii handlowych. Na drugim miejscu znalazły się zabawki (34 proc.), a podium zamykają ubrania i buty (27 proc.). Budżet na świąteczne prezenty nieznacznie różni się w zależności od płci. Kobiety stawiają na kosmetyki (36 proc.), zabawki (35 proc.) oraz ubrania i buty (26 proc.). Panowie na kosmetyki (37 proc.), elektronikę (31 proc.) i zabawki (31 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-12 listopada br. na próbie 1000 klientów 12 galerii handlowych należących do NEPI Rockcastle zlokalizowanych na terenie całej Polski, metodą PAPI (wywiad bezpośredni) oraz poprzez ankiety na platformie Facebook.

Autor: Karolina Mózgowiec

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Zastaw się, a postaw się.Niestety.
lorelie
w TVN mówili że nie ma czegoś takiego jak święta. Nie można się także zwracać do dzieci - dziewczynko a do chłopczyka chłopcze, bo nożna kogoś urazić. Najlepiej także zaprosić do domu imigrantów z granicy tych co atakują polskich pograniczników kamieniami u ugościć.
eljotek
Każdy wyda tyle na ile go stać i tutaj nie ma co wnioskować po jednym rozeznaniu. Poza tym kupowanie prezentów jest kwestią indywidualną. Jednemu się daje to, a komu innemu tamto. U nas w rodzinie w tym roku idziemy w praktyczne prezenty i dla rodziców pobraliśmy przez esklep diagnostyki promocyjne vouchery ze zniżką na badania dla Każdy wyda tyle na ile go stać i tutaj nie ma co wnioskować po jednym rozeznaniu. Poza tym kupowanie prezentów jest kwestią indywidualną. Jednemu się daje to, a komu innemu tamto. U nas w rodzinie w tym roku idziemy w praktyczne prezenty i dla rodziców pobraliśmy przez esklep diagnostyki promocyjne vouchery ze zniżką na badania dla kobiet i mężczyzn. Nigdy nie wiadomo co komu dać, a tak to przynajmniej wiadomo że prezenty się przydadzą
klemass
Na święta to w sumie nie wiem co kupie dziewczynie :D Ona wszystko ma skubana... Ostatnio skończył się jej ulubiony puder z ecocery to kupiłem jej dzisiaj taki na mikołajki i dorzuciłem rozświetlacz i słodycze ofc :D
daniel_1
Zrozumiałym jest, że takie badania potrzebne są dla handlowców i marketingowców, lecz co zwykły konsument ma z tych badań i przeczytania tego tekstu?
siema123
że ludzie nie wiedzą czego chcą dlatego wolą bon niż prezent

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki