REKLAMA

Boryszew mógł naruszyć w I kw. '20 kowenant finansowy

2020-06-24 17:08
publikacja
2020-06-24 17:08
Boryszew

Boryszew mógł naruszyć w I kw. 2020 rok kowenant finansowy w zakresie długo netto/EBITDA. W umowach kredytowanych wskaźnik grupy miał się kształtować na poziomie nie wyższym niż 3,5. W pierwszym kwartale było to 3,76 - podał Boryszew w komunikacie.

W przypadku wskaźnika dług brutto/EBITDA miało to być do 3,7, a w I kw. wskaźnik sięgnie 4,19.

Boryszew podał, że dodatkowo w dwóch spółkach zależnych Segmentu Motoryzacja (Grupa BAP) możliwe jest naruszenie kowenantu w wyniku nieosiągnięcia ustalonego poziomu wskaźnika rentowności na poziomie zysku ze sprzedaży segmentu motoryzacyjnego grupy Boryszew, który będzie testowany w oparciu o opublikowane skonsolidowane sprawozdania finansowe na koniec I kwartału 2020 roku, a przez to naruszenia jednego z warunków umowy kredytowej o wspólny limit kredytowy, której poręczycielem jest Boryszew S.A.

"Przyczyną nieosiągnięcia zadeklarowanych w umowach kredytowych wskaźników było w szczególności pogorszenie koniunktury gospodarczej oraz ograniczenia logistyczne wpływające istotnie na trwałość łańcucha dostaw oraz ograniczenia produkcyjne w branży motoryzacyjnej spowodowane rozwojem epidemii koronawirusa. Powyższe skutkowało koniecznością czasowego wstrzymania działalności produkcyjnej w zakładach produkcyjnych spółek Grupy Maflow i Grupy BAP" - napisano.

W związku z formułą wyliczenia wskaźnika, zakładającą kalkulację poziomu EBITDA dla czterech kolejnych kwartałów Boryszew ocenia, iż poziom wskaźnika będzie utrzymywał się ponad ustalonymi w umowach przynajmniej do końca 2020 roku.

Zarząd Boryszewa wystąpił do banków kredytujących z wnioskiem o odstąpienie od ewentualnych sankcji wynikających z umów kredytowych, związanych z naruszeniem kowenantu finansowego i czasowej zmiany wymaganych wskaźników finansowych. Spółka w lipcu spodziewa się odpowiedzi w tej sprawie.(PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki