REKLAMA

Booking.com zmuszone do dostosowania swoich praktyk do prawa UE

2019-12-20 21:34
publikacja
2019-12-20 21:34

Portal Booking.com, platforma rezerwacji pokoi hotelowych w sieci, zobowiązała się, że dostosuje swoją politykę prezentowania ofert i cen do prawa Unii Europejskiej - poinformowała Komisja Europejska.

fot. PASCAL ROSSIGNOL / / Reuters

"Po dialogu z Komisją Europejską i krajowymi organami ochrony konsumentów firma Booking.com zobowiązała się do wprowadzenia zmian w sposobie przedstawiania konsumentom ofert, rabatów i cen. Gdy te nowe zmiany zostaną w pełni zastosowane przy funkcji rezerwacji, konsumenci powinni mieć większą możliwość dokonywania świadomych porównań zgodnie z wymogami prawa konsumenckiego UE" - podała Komisja Europejska.

Jak podkreśla Didier Reynders, unijny komisarz ds. sprawiedliwości i konsumentów, wszystkie firmy muszą spełniać unijne wysokie standardy prawa konsumenckiego, jeśli chcą prowadzić działalność w UE.

"Bardzo ważne jest, aby firmy takie jak Booking.com wypełniły swoje obowiązki zapewniając, że systemy rezerwacji zakwaterowania online są wolne od technik manipulacyjnych, takich jak ukrywanie sponsoringu w rankingach, nadmierne wywieranie presji czasowej na użytkowników lub wprowadzanie w błąd w kwestii rabatów. Komisja Europejska i krajowe organy ochrony konsumentów będą nadal monitorować wszystkie internetowe platformy turystyczne, aby zapewnić uczciwe korzystanie z internetu dla konsumentów" - powiedział.

Booking.com zobowiązał się wprowadzić zmiany w swoich praktykach najpóźniej do 16 czerwca 2020 r. Chodzi np. o przejrzyste wyjaśnianie konsumentom, że wszelkie stwierdzenia, takie jak „ostatni dostępny pokój!” odnoszą się tylko do oferty na platformie Booking.com czy nieprzedstawianie oferty jako ograniczonej czasowo, jeśli później będzie nadal dostępna w tej samej cenie.

Portal ma także wyświetlać całkowitą cenę, jaką konsumenci będą musieli zapłacić (w tym wszystkie dodatkowe opłaty i podatki, które można obliczyć z góry) w jasny i widoczny sposób. Rabaty maja być wyświetlane w zestawieniu z ceną podstawową oferty.

Najem krótkoterminowy na cenzurowanym. Władze miast nie chcą hałaśliwych kwater

Zawieszenie działalności po trzech interwencjach policji i tabliczka na drzwiach z numerem telefonu właściciela. Polskie kurorty zamierzają walczyć z uciążliwym najmem krótkoterminowym. Nowe, bardziej restrykcyjne regulacje dotyczące najmu krótkoterminowego zaproponowały władze Sopotu

Booking.com ma też jasno wskazywać, czy zakwaterowanie jest oferowane przez właściciela apartamentu czy hotel.

W następnych krokach krajowe organy ochrony konsumentów ocenią realizację tych zobowiązań. W koordynacji z Komisją władze ocenią również praktyki innych głównych internetowych platform usług turystycznych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dziki_losos
Fraza-klucz: "dark patterns". W społeczności designerów jest taka kategoria wzorców, których używanie jest uznawane za nieetyczne, bo dążą do otumanienia klienta, żeby nie wiedział, co się właściwie dzieje, tylko klikał i kupował. Jak ja chcę zobaczyć jakieś dark patterns, to wchodzę na booking.com.Fraza-klucz: "dark patterns". W społeczności designerów jest taka kategoria wzorców, których używanie jest uznawane za nieetyczne, bo dążą do otumanienia klienta, żeby nie wiedział, co się właściwie dzieje, tylko klikał i kupował. Jak ja chcę zobaczyć jakieś dark patterns, to wchodzę na booking.com. Jest też o tym sporo artykułów, gdzie ten portal jest wymieniany jako doskonały przykład zastosowania złych wzorców.
silvio_gesell
Cieszę się, że KE wróciła o swojej podstawowej rol, czyli UOKiK.
grzegorzkubik
Za dużo uprawnień ma ta cała Komisja Europejska. Narzucanie portalowi jak ma ustalać ceny a to nie powinna być jej gestia. To klienci i właściciele noclegów wpływają na cenę. Już widać te dziania KE w wyższych cenach. Zaczynam rozumieć skąd mamy w Polsce wedle ostatnich badań 47% Polaków, którzy mówią, że lepiej Za dużo uprawnień ma ta cała Komisja Europejska. Narzucanie portalowi jak ma ustalać ceny a to nie powinna być jej gestia. To klienci i właściciele noclegów wpływają na cenę. Już widać te dziania KE w wyższych cenach. Zaczynam rozumieć skąd mamy w Polsce wedle ostatnich badań 47% Polaków, którzy mówią, że lepiej nam będzie poza UE. Jeśli KE wtrynia się w ceny noclegów na portalu to już nie jest fajnie. Pamiętam jak ceny na bookingu były naprawdę niskie i dawały szansę każdemu pojechać w każdy zakątek Polski i spać za grosze. No ale przecież mamy naszą praworządną KE w UE to jak może być inaczej.
forfun
denerwuje też ukrywanie kosztów sprzątania - powinno być widoczne w tabelce - nie mozna prawidłowo porównać różnych ofert
mknowak
I o to chodzi ja wynajmuję za noc 200 zł ale ty u mnie nie wynajmiesz bo wolisz ofertę za 100 zł...... ale tego, że musisz dopłacić 150 zł za sprzątanie to nie widzisz albo nie chcesz widzieć, to że za miejsce trzeba zapłacić 50 zł a u kogoś innego 20 zł albo 0 zł też nie ludzie nie widzą a potem zdziwienie. Stary I o to chodzi ja wynajmuję za noc 200 zł ale ty u mnie nie wynajmiesz bo wolisz ofertę za 100 zł...... ale tego, że musisz dopłacić 150 zł za sprzątanie to nie widzisz albo nie chcesz widzieć, to że za miejsce trzeba zapłacić 50 zł a u kogoś innego 20 zł albo 0 zł też nie ludzie nie widzą a potem zdziwienie. Stary numer co chwilę mamy klientów którzy gdzieś się "przejechali" i kilka razy pytają o to samo. Pytania są zawsze te same: czy sprzątanie jest w cenie ? Czy miejsce parkingowe jest w cenie ? Czy są pościele/ręczniki ? Czy wystawią Państwo fakturę VAT ? To ostatnie się skończyło jak opisaliśmy wszędzie gdzie się da że wystawiamy faktury VAT.
Na nieszczęście uczciwych obiektów większość ludzi patrz tylko na cenę tą "dużą" ale dzięki temu uczciwych i porządnych obiektów będzie ubywać bo na takie nie ma zapotrzebowania na rynku........ ludzie lubią być oszukiwani.
xxpp
Najgorsze jest to, ze co innego widzisz w posumowaniu i co innego znika z karty- zgłosiłem reklamację i kasa wróciła, ale dopiero po pobycie i pokazaniu rzeczywistych faktur - straciłem kilkadziesiąt minut z życia.
Za rok podczas wakacji postaram się nei korzystać z ich usług.
karbinadel
Ja nigdy nie miałem takiego przypadku - ale praktycznie zawsze płacę na miejscu gotówką. Przy płatności kartą orżną cię wszyscy po drodze, w twoim bankiem włącznie
knl111
Ja także korzystając z tgo pośrednika chyba już z kilkadziesiąt razy nigdy nie miałem problemów z cenami. Po prostu zawsze staram się czytać dokładnie całą ofertę. A płatność kartą to zupełnie odrębna sprawa związana z bankowością.
mknowak odpowiada karbinadel
To nie wiem gdzie ty wynajmujesz bo 95% obiektów bez karty nie da się zarezerwować. sam tam siedzę i karty ludzie wprowadzili bo za dużo było cwaniaków którzy rezerwowali a potem nie przyjeżdżali tak działa całe hotelarstwo że przy rezerwacji masz zaliczkę. W hotelarstwie robi się powoli jak z samolotami, płacisz To nie wiem gdzie ty wynajmujesz bo 95% obiektów bez karty nie da się zarezerwować. sam tam siedzę i karty ludzie wprowadzili bo za dużo było cwaniaków którzy rezerwowali a potem nie przyjeżdżali tak działa całe hotelarstwo że przy rezerwacji masz zaliczkę. W hotelarstwie robi się powoli jak z samolotami, płacisz kartą albo cię nie chcemy.......
"xxpp" niestety oferty trzeba dokładnie czytać na rynku robi się zapaść bo jest za dużo obiektów i zaczyna się kombinowanie na zasadzie niska cena za noc i dopłaty za wszystko inne. Zwróć też uwagę że część obiektów wynajmuje na booking za wyższą cenę niż na własnej stronie albo np. dają "gratis" miejsce parkingowe gdzie przy rezerwacji przez booking musisz za to dopłacić i nie jest to nic dziwnego. Ogólnie ludzie chcą tanio anie czytają drobnego druku a obiekty te uczciwe nie mają szans się przebić.
karbinadel odpowiada mknowak
Oczywiście, że bez karty przeważnie nie da się zarezerwować, ale to nie oznacza, że ta kartą musisz zapłacić za nocleg. Przeciwnie, odhaczasz opcję, że płacisz gotówką na miejscu - i większość hoteli to woli takie rozwiązanie.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki