Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Błąd w PIT to kłopoty z ZUS-em

Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. Małego ZUS-u Plus" - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

(fot. Mariola Anna S / Shutterstock)

Jak podaje gazeta, z obniżki składek może już w marcu skorzystać około 320 tys. najmniejszych firm. "W >>Małym ZUS-ie Plus<< są one uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu PIT" - czytamy.

Doradca podatkowy Artur Kowalski mówi, że każda pomyłka podatkowa spowoduje błędne wyliczenie składki. "Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS" - tłumaczy. Jak dodaje inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka, błędy często wychodzą dopiero podczas kontroli po trzech, czterech latach. "A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo" - przestrzega.

Dziennik podaje, że pomyłka jest możliwa jeszcze na etapie liczenia dochodu z działalności. Z informacji, które zdobył w Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że na potrzeby PIT dochód można pomniejszyć o straty z poprzednich lat oraz ulgi, ale dla celów ZUS nie można już tego zrobić. "Ten, kto obniży dochód o straty czy ulgi, będzie miał od razu zaniżoną składkę" - mówi Artur Kowalski.

skib/ robs/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil