REKLAMA

Błąd w PIT to kłopoty z ZUS-em

2020-02-25 05:06
publikacja
2020-02-25 05:06

Jeśli przedsiębiorca pomyli się w rozliczeniu podatkowym, źle wyliczy także składki na ubezpieczenia społeczne w ramach tzw. Małego ZUS-u Plus" - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".

fot. Mariola Anna S / / Shutterstock

Jak podaje gazeta, z obniżki składek może już w marcu skorzystać około 320 tys. najmniejszych firm. "W >>Małym ZUS-ie Plus<< są one uzależnione od dochodu z działalności wykazanego w zeznaniu PIT" - czytamy.

Doradca podatkowy Artur Kowalski mówi, że każda pomyłka podatkowa spowoduje błędne wyliczenie składki. "Przedsiębiorca będzie miał za jednym zamachem zaległość i w PIT, i w ZUS" - tłumaczy. Jak dodaje inny doradca podatkowy Grzegorz Gębka, błędy często wychodzą dopiero podczas kontroli po trzech, czterech latach. "A jednoczesne problemy ze skarbówką i ZUS mogą położyć niejedno przedsiębiorstwo" - przestrzega.

Dziennik podaje, że pomyłka jest możliwa jeszcze na etapie liczenia dochodu z działalności. Z informacji, które zdobył w Krajowej Informacji Skarbowej, wynika, że na potrzeby PIT dochód można pomniejszyć o straty z poprzednich lat oraz ulgi, ale dla celów ZUS nie można już tego zrobić. "Ten, kto obniży dochód o straty czy ulgi, będzie miał od razu zaniżoną składkę" - mówi Artur Kowalski.

skib/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki